Reklama

Z Polski

„Odpuść nam nasze winy jako i my odpuszczamy naszym winowajcom” - tymi słowami z Modlitwy Pańskiej modlił się prezydent Lech Kaczyński 13maja w Pawłokomie, małej wsi koło Przemyśla, która 61 lat temu była świadkiem mordu Ukraińców na Polakach i Polaków na Ukraińcach. W uroczystości uczestniczyli: prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko, zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego na Ukrainie - metropolita lwowski Lubomyr Huzar oraz przewodniczący Episkopatu Polski, metropolita przemyski abp Józef Michalik. Poniżej zamieszczamy fragment przemówienia Metropolity Przemyskiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pojednanie Polsko-Ukraińskie

Trudny dar przebaczenia

Wielką sprawą jest nie uciekać od trudnych, bolesnych prawd, nie cieniować ich interpretacjami, które zamiast leczyć, ponownie ranią, upokarzają, a nawet znieważają i zadają ból. O wiele szlachetniej jest uznać prawdę i przyznać się do błędów, przebaczać i prosić o przebaczenie.
W Pawłokomie, tak jak niedawno na Cmentarzu Orląt we Lwowie, stoją dzisiaj najwyżsi przedstawiciele sąsiednich narodów, stoją nie przeciwko sobie, ale razem, aby wspólnie oddać hołd bohaterom, ofiarom nieporozumień - ba, ofiarom krwawej nienawiści między dwoma narodami. Nienawiści, która z piedestałów polityków i dowódców zeszła do prostych ludzi, do naszych wiosek i miast, do rodzin i sąsiadów we Lwowie i Przemyślu, na Wołyniu, w Borownicy i Pawłokomie.
Nienawiść zawsze rodzi nienawiść, ofiara jednostek rozrasta się do setek i tysięcy, a jej kresem jest całkowite wzajemne wyniszczenie. Tak było i tu, w Pawłokomie, gdzie zginęli Polacy, a potem - w liczbie o wiele większej - Ukraińcy.
I jedni, i drudzy przed wojną, przez wieki, żyli w zgodzie - żenili się, zakładali mieszane rodziny, wspólnie świętowali i wzajemnie sobie pomagali. Wojna, nienawiść, polityczne obietnice i interesy zniszczyły wszystko. Dziś wstydzimy się tej historii, bolejemy nad nią i przepraszamy. (...)
Przychodzimy tu, aby powiedzieć raz jeszcze słowa trudne, ale ważne, potrzebne: Wybaczamy i prosimy o wybaczenie. Tu, w Pawłokomie, ból zrodził ból, morderstwo kilkunastu (może kilkudziesięciu) Polaków zrodziło morderstwo kilkuset Ukraińców, wyniszczyło całą wioskę.
Dla mnie szczególnie bolesne jest to, że mieszkający tu Polacy i Ukraińcy chodzili do cerkwi i kościoła, wsłuchiwali się w słowa Chrystusa: nie zabijaj - tak jak i my dzisiaj. Spróbujmy przeto odtąd lepiej wsłuchiwać się w głos własnego sumienia, nie zagłuszajmy go nigdy.

Nowe Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej

Od 13 maja mamy w Polsce nowe sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej - na warszawskim osiedlu Ursus-Niedźwiadek. Ustanowił je Prymas Polski kard. Józef Glemp. Uroczystą Mszę św. z tej okazji celebrował bp Tadeusz Pikus, a homilię wygłosił ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny Niedzieli.
- Ustanowienie tutaj nowego sanktuarium świadczy o tym, że ten kościół jest miejscem wybranym - mówił ks. dr Skubiś. Przypomniał on dramatyczną historię sprzed 25 lat, kiedy to Matka Boża Fatimska cudownie ocaliła życie Jana Pawła II. Kula, która raniła Ojca Świętego, znajduje się obecnie w koronie cudownej figury Maryi w Fatimie. Redaktor Naczelny Niedzieli zwrócił również uwagę na współczesne zagrożenia dla chrześcijaństwa. Jego zdaniem, książka, a ostatnio film Kod da Vinci to wielkie bluźnierstwo. - To atak na Chrystusa i na prawdy, które nam objawił - mówił ks. Skubiś. Homilię wierni nagrodzili oklaskami.
W imieniu Księdza Prymasa dekret o ustanowieniu sanktuarium odczytał bp Tadeusz Pikus. Pytał wiernych: - Czy dziś potrafimy przyjąć do naszych serc Maryję, tak jak to kiedyś uczyniły dzieci z Fatimy? - Wystarczy świadomie stanąć przed Maryją i powiedzieć Jej: Totus Tuus - dodał bp Pikus.
W uroczystości wzięło udział wielu wiernych, którzy do sanktuarium specjalnie przyjechali z całej okolicy.

Artur Stelmasiak

Z Wawelu na Skałkę

Ku czci św. Stanisława

Kilkadziesiąt tysięcy wiernych przeszło w niedzielę 14 maja z Wawelu na Skałkę w ogólnonarodowej procesji ku czci św. Stanisława Biskupa i Męczennika, patrona Polski, i przy ołtarzu polowym na dziedzińcu klasztoru Ojców Paulinów uczestniczyło we Mszy św., której przewodniczył kard. Marian Jaworski, łaciński metropolita lwowski, a kazanie wygłosił Prymas Polski kard. Józef Glemp.
Procesji towarzyszyło bicie królewskiego dzwonu Zygmunta i dzwonów kościołów Krakowa. Przy ołtarzu polowym, z dekoracją nawiązującą do Ślubów króla Jana Kazimierza sprzed 350 lat i milenijnych Ślubów Narodu Prymasa Tysiąclecia, modlono się o jedność i pokój w Ojczyźnie, o to, aby ustąpiły wzajemne niechęci i nastał czas solidarnej troski o dobro narodu. Uroczystość była również wspólnym dziękczynieniem za uratowanie życia Jana Pawła II. Kard. Stanisław Dziwisz - metropolita krakowski przypomniał też, że w tym roku przypada 25. rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego - „świętego i bohaterskiego pasterza i przywódcy”, wezwał także do dziękczynienia Bogu za dar świętości abp. Józefa Bilczewskiego, kanonizowanego w październiku ub.r. przez Papieża Benedykta XVI.
Nawiązując do wydarzenia, jakie miało miejsce na Skałce przed 927 laty, Ksiądz Prymas w kazaniu mówił na temat ludzkich postaw wobec Pana Boga.
Na zakończenie Eucharystii kard. Marian Jaworski podziękował diecezji krakowskiej za zaproszenie do przewodniczenia Mszy św. i dar świętego biskupa Józefa Bilczewskiego, a o. Andrzej Napiórkowski - przełożony Wspólnoty Paulinów na Skałce wezwał do podjęcia wspólnego budowania dzieła, jakim jest Polska, któremu patronuje św. Stanisław - patron trudnej jedności Polaków.
Na koniec celebransi Eucharystii udzielili błogosławieństwa relikwiami świętych, niesionymi w procesji.

TAJ

Tydzień w Polsce

Prezydenci Ukrainy i Polski - Wiktor Juszczenko i Lech Kaczyński wspólnie uczcili pamięć 366 Ukraińców zabitych w akcji odwetowej przez polską partyzantkę we wsi Pawłokoma w marcu 1945 r., jak również 11 Polaków zamordowanych tam wcześniej przez UPA. Do wybaczenia i pojednania wezwali oba narody kard. Lubomyr Huzar i abp Józef Michalik. Zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego na Ukrainie i przewodniczący KEP modlili się wraz z prezydentami w czasie uroczystości odsłonięcia pomnika ku czci ofiar z Pawłokomy.

Kard. Zenon Grocholewski otrzymał tytuł Honorowego Obywatela miasta Poznania.

Polski rząd zdementował informacje podane w kilku polskich (m.in. Rzeczpospolitej) i niemieckich gazetach, jakoby premier Kazimierz Marcinkiewicz podczas wizyty w Niemczech miał zaproponować kanclerz Angeli Merkel przyłączenie się Polski do budowy rosyjsko-niemieckiego gazociągu po dnie Bałtyku.

Ambasador RP we Włoszech Michał Radlicki zaprotestował przeciwko komentarzowi na temat Polski, zamieszczonemu w Corriere della Sera. Włoska gazeta w obraźliwy sposób zasugerowała, jakoby Polacy u boku SS i Wehrmachtu uczestniczyli w masakrze Żydów w czasie II wojny światowej. Corriere della Sera opublikował list polskiego dyplomaty.

Amerykańska gazeta Boston Globe opublikowała sprostowanie użytego na swoich łamach zwrotu „polskie obozy śmierci”: „Obozy śmierci w Polsce, która była okupowana przez Niemcy w czasie wojny, były stworzone i kontrolowane przez nazistów”.

Senat amerykański uchwalił poprawkę do ustawy o reformie imigracyjnej, tymczasowo (na 2 lata) włączającą Polskę do programu bezwizowego ruchu turystycznego do USA.

Komisja Europejska zgodziła się na uruchomienie dla Polski rezerwy restrukturyzacyjnej, zwiększającej limit produkcji mleka.

Koalicja PiS-LPR-Samoobrona przegłosowała w Sejmie ustawę o powołaniu Centralnego Biura Antykorupcyjnego - podległego premierowi urzędu, który ma walczyć z nadużyciami w instytucjach państwowych i samorządach.

Sejmowa komisja śledcza ds. banków i nadzoru bankowego rozpoczęła działalność. Ma ona prześledzić 17-letnią działalność prezesów NBP, prywatyzacji i nadzoru bankowego. Sejm wybrał 10 posłów, którzy wezmą udział w pracach tego gremium. Przewodniczącym komisji został Artur Zawisza, poseł PiS.

Bronisław Wildstein, dziennikarz i publicysta, w PRL działacz opozycji, a później emigrant (m. in. korespondent Radia Wolna Europa), został nowym prezesem Telewizji Polskiej. Wybrała go jednogłośnie nowa rada nadzorcza. Zwolennicy prawicy podkreślają, że ta nominacja to zapowiedź oczyszczenia telewizji publicznej i daleko idących zmian. To także szansa na to, by TVP pełniła swoją misję z zachowaniem obiektywizmu. Wybór Wildsteina nie spodobał się lewicy i PO.

Elżbieta Kruk ponownie została przewodniczącą Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Wyboru dokonali członkowie rady.

Martyna Wojciechowska jako trzecia Polka zdobyła w dniu 86. urodzin Jana Pawła II szczyt Mount Everest (8848 m n.p.m.). Wraz z nią weszli: Bogusław Ogrodnik (Wrocław), Dariusz Załuski (Warszawa), Janusz Adamski (Szczecin) i Tomasz Kobielski (Gliwice).

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

O komiksach Juliusza Woźnego w szkole

2024-04-29 22:29
Juliusz Woźny w SP nr 17 we Wrocławiu

Marzena Cyfert

Juliusz Woźny w SP nr 17 we Wrocławiu

Uczniowie starszych klas SP nr 17 we Wrocławiu gościli Juliusza Woźnego, wrocławskiego historyka i autora komiksów. Usłyszeli o Edycie Stein, wrocławskich miejscach z nią związanych, ale też o pracy nad komiksami.

Więcej ...

Św. Katarzyna ze Sieny

Niedziela łowicka 41/2004

Grób św. Katarzyny w rzymskiej bazylice Santa Maria Sopra Minerva, niedaleko Piazza Navona

Sailko / pl.wikipedia.org

Grób św. Katarzyny w rzymskiej bazylice Santa Maria Sopra Minerva, niedaleko Piazza Navona

25 marca 1347 r. Mona Lapa, energiczna żona farbiarza ze Sieny, urodziła swoje 23 i 24 dziecko, bliźniaczki Katarzynę i Joannę.

Więcej ...

Projekt nowelizacji "uelastyczniającej" organizację lekcji religii lub etyki

2024-04-30 12:22

Karol Porwich/Niedziela

Do konsultacji publicznych skierowany został projekt nowelizacji rozporządzenia, który "uelastycznia" możliwość organizacji nauki religii i etyki. Łatwiej niż dotychczas będzie można tworzyć grupy dzieci z różnych roczników i oddziałów klasowych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

Kościół

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Kościół

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Wiara

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Św. Katarzyna ze Sieny

Święci i błogosławieni

Św. Katarzyna ze Sieny

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego