Reklama

Z młodzieżą na krakowskich Błoniach

Tak - dla Chrystusa, tak - dla Kościoła

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie z młodzieżą na krakowskich Błoniach Benedykt XVI rozpoczął słowami: „Cieszy mnie Wasza obecność. Dziękuję Bogu za to, że spotykam się z Waszą nadzwyczajną serdecznością. Wiemy, że «gdzie dwaj albo trzej zgromadzeni są w imię Jezusa, tam On jest pośród nich» (por. Mt 18, 20). A Was jest tutaj więcej. Dziękuję za to każdemu i każdej z Was. A zatem Jezus jest tutaj. Staje dzisiaj wśród młodzieży polskiej ziemi, by mówić o domu, który nigdy nie runie, bo na skale jest utwierdzony”. Na spotkanie przybyło 700 tys., a może więcej, młodych ludzi z całej Polski, z Niemiec, Białorusi, Rosji, Włoch, Hiszpanii i z innych krajów świata.
Młodzież przybywająca do Krakowa pod opieką swych duszpasterzy, kapłanów, sióstr zakonnych, katechetów i wychowawców, zaopatrzona w transparenty, kolorowe chusty czy chorągiewki, już od rana podążała wytyczonymi i oznakowanymi „szlakami” na krakowskie Błonia. Tam o godz. 14.00 rozpoczęło się modlitewne czuwanie, które prowadził Jan Pospieszalski. Ok. godz. 18.30 na Błonia przybył Ojciec Święty. Przyjechał w papamobile prosto z katedry na Wawelu, entuzjastycznie witany brawami i okrzykami: „Benedetto, Dio te ha eletto” (Benedykcie, Bóg Ciebie wybrał). Zasiadł na tronie ustawionym na podium ołtarza udekorowanego białymi kwiatami. W spotkaniu obok młodzieży uczestniczyli przedstawiciele rządu z premierem Kazimierzem Marcinkiewiczem na czele, a także marszałek Sejmu Marek Jurek, wicepremier i minister edukacji Roman Giertych.
Uroczystość uświetnił swoim śpiewem 400-osobowy chór. W gęstwinie transparentów, flag, balonów, chorągiewek widać było napisy pozdrawiające Ojca Świętego, a także nazwy miejscowości, duszpasterstwa akademickie, szkoły itp.
„Ojcze Święty, dziś witają Cię młodzi z całej Polski. Przyszli tu, by spotkać się z Piotrem naszych czasów. Przyszli tu, gdyż chcą budować swoją przyszłość na Piotrze - na Skale - powiedział na rozpoczęcie spotkania kard. Stanisław Dziwisz. - A jako znak, że dokonali osobistego wyboru i opowiedzieli się za Chrystusem, Miłością i Ewangelią, przynieśli ze sobą kamienie, podpisane imieniem i nazwiskiem” - podkreślił Ksiądz Kardynał i poprosił młodzież o przywitanie Ojca Świętego.
Witając Papieża, młodzi ludzie z krakowskiego Duszpasterstwa Akademickiego Dominikanów „Beczka” podziękowali za przyjęcie zaproszenia i przyjazd do Polski oraz prosili Benedykta XVI, by był przewodnikiem młodych w szukaniu ścieżek Chrystusa i pomógł im na nowo odczytać odpowiedź Chrystusa skierowaną do ewangelicznego Młodzieńca. „Abyś obudził w nas odwagę, wytrwałość i radość płynące z wiary” - prosili.
Następnie młodzież zaprezentowała trzyczęściowe oratorium, obrazujące problemy współczesnej młodzieży. Każda z części składała się z fragmentu Pisma Świętego, etiudy filmowej, modlitwy, prośby i śpiewu. W każdej części pojawiał się motyw „skały”. Etiudy filmowe, wyświetlane na telebimach, obrazowały zderzenie młodego człowieka ze światem, a więc ludzi pogrążonych w narkomanii i trudny proces wyrywania się z nałogu; ludzi służących innym potrzebującym; codzienne problemy młodzieży - brak zrozumienia w rodzinach, brak czasu dla siebie, rozpadające się więzy między ludźmi; problemy samotnych matek...
W przemówieniu, wielokrotnie przerywanym oklaskami i skandowaniem: „Benedetto!” i „Dziękujemy!”, Ojciec Święty zachęcał do budowania domu swojego życia na skale, którą jest Chrystus. Wyjaśnił, co to znaczy budować na skale, oraz wskazał na przeciwności i trudności, jakie współczesna młodzież może na tej drodze napotkać. Przypomniał, że także w dzisiejszych czasach Jezus bywa ignorowany, wyśmiewany i „spychany do lamusa spraw i osób, o których nie powinno się mówić na głos i w obecności innych”. Zaapelował do młodzieży, aby nie ulegała zniechęceniu. „Wiara mocna musi przejść przez próby - podkreślił Ojciec Święty. - Niech Was nie zniechęca widok domów, które runęły, pragnień, które obumarły” - zaapelował i poprosił, aby budować z Piotrem i na Piotrze, na Kościele. „Tu est Petrus” - skandowała młodzież po zakończeniu kazania.
Następnie Papież pobłogosławił młodych, którzy przynieśli kamienie z wypisanymi na nich swoimi imionami i nazwiskami oraz nazwą miejscowości, a także kamień węgielny mający się stać wraz z kamieniami młodych ludzi fundamentem Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”. Kamień węgielny w kształcie trójkąta został wykonany z grubo ciosanego czarnego granitu szwedzkiego.
Młodzież w darze dla Ojca Świętego złożyła księgę z ponad 40 tys. deklaracji abstynencji od narkotyków. Tekst każdej deklaracji brzmi: „Nie biorę, jestem wolny od narkotyków”.
Na zakończenie Ojciec Święty zapalił świecę od Paschału, a od jego świecy ogień został rozdany wszystkim uczestnikom spotkania. Na Błoniach rozbłysły setki tysięcy świec. Chóry zaśpiewały pieśń Nie lękajcie się!, a opuszczającego Błonia Ojca Świętego żegnały okrzyki młodzieży: „Zostań z nami!” i „Podejdź do nas!”. Następnie młodzież uczestniczyła we Mszy św. oraz w pokazach filmowych na temat Jana Pawła II i Benedykta XVI.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Św. Józef - Rzemieślnik

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Ewangeliści określili zawód, jaki wykonywał św. Józef, słowem oznaczającym w tamtych czasach rzemieślnika, który był jednocześnie cieślą, stolarzem, bednarzem - zajmował się wszystkimi pracami związanymi z obróbką drewna: zarówno wykonywaniem domowych sprzętów, jak i pracami ciesielskimi.

Więcej ...

Zastępca Przewodniczącego KEP: świat pracy zaniepokojony "zielonym ładem"

2024-04-30 18:39

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

Celem nadrzędnym duszpasterzy ludzi pracy jest prowadzenie ludzi do zbawienia, oraz ciągłe przypominanie o godności pracy, o podmiotowości i o prawach pracowników - powiedział KAI abp Józef Kupny z okazji święta 1 maja. - Jeśli chodzi o dodawanie energii duchowej, to wsparcie duszpasterzy jest nieocenione - ocenił zastępca przewodniczącego KEP. Przyznał też, że w środowiskach pracowniczych widać niepokój związany ze spodziewanymi konsekwencjami "Europejskiego zielonego ładu".

Więcej ...

10 lat Rycerzy Kolumba w Miliczu

2024-05-01 15:08
Od lewej: Robert Zasieczny i Krzysztof Zub

ks. Łukasz Romańczuk

Od lewej: Robert Zasieczny i Krzysztof Zub

W dniu odpustu w kaplicy św. Józefa Robotnika w Godnowej swoje dziesięciolecie założenia świętowali Rycerze Kolumba z rady lokalnej nr 15947. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. Zbigniew Słobodecki, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Miliczu i kapelan milickich Rycerzy Kolumba.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst