Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: jesteśmy ludźmi nadziei, bo uwierzyliśmy Chrystusowi

Maciej Orman/Niedziela

– Jesteśmy ludźmi nadziei, bo uwierzyliśmy Chrystusowi – powiedział abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył liturgii Niedzieli Palmowej w Archidiecezjalnym Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce.

Witając uczestników uroczystości, ks. Stanisław Gasiński, kustosz sanktuarium i proboszcz parafii Świętej Rodziny w Praszce, przywołał słowa św. Jana Pawła II, który w Niedzielę Palmową w 1999 r. powiedział: „Obchody Wielkiego Tygodnia rozpoczynają się w Niedzielę Palmową okrzykiem: «Hosanna!», a ich momentem kulminacyjnym stanie się w Wielki Piątek wołanie: «Ukrzyżuj Go!». Nie ma w tym jednak sprzeczności; kryje się tu raczej serce misterium, które pragnie głosić dzisiejsza liturgia”.

Zobacz zdjęcia: Niedziela Palmowa w Archidiecezjalnym Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce

Ks. Gasiński przypomniał, że zgodnie z testamentem śp. abp. Stanisława Nowaka, pierwszego metropolity częstochowskiego, kalwaria w Praszce „jako Jerozolima ziemi wieluńskiej jest miejscem modlitwy o pokój i ekspiacji za niezawinione cierpienia ofiar II wojny światowej rozpoczętej właśnie na tej ziemi”. – Jest to szczególnie wymowne w obecnym czasie, kiedy toczy się wojna na Ukrainie i w innych zakątkach świata – dodał duchowny.

Maciej Orman/Niedziela

Liturgia rozpoczęła się przy kaplicy Ogrójec, gdzie odczytano Ewangelię o wjeździe Jezusa do Jerozolimy. Po poświęceniu palm, na stoku Góry Oliwnej miało miejsce misterium triumfalnego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Następnie uroczysta procesja z palmami przeszła na plac przed kościołem Świętej Rodziny, gdzie znajduje się symboliczny mur Świątyni Jerozolimskiej. Tam nastąpił dalszy ciąg inscenizacji – scena wyrzucenia kupców ze świątyni oraz przebaczenie jawnogrzesznicy. Po niej uczestnicy uroczystości przeszli do kościoła Świętej Rodziny, gdzie metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św.

Maciej Orman/Niedziela

– Niedziela Palmowa (...) należy do szczególnych zwierciadeł wiary, w którym każdy z nas może się przeglądnąć i zapytać: kim jestem? Zadanie to nigdy nie jest i nie było łatwe, kiedy wpatrujemy się w Jezusa Ukrzyżowanego, po ludzku zdruzgotanego za nasze grzechy. A przecież przed chwilą towarzysząc Jezusowi, słyszeliśmy głosy: „Hosanna! Błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie” – podkreślił w homilii abp Depo.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

Wskazał, że wjazd Chrystusa do Jerozolimy „był symbolem całkowitego zawierzenia Bogu, ale skupiając w sobie niewidzialne dla nas przestrzenie bólu i śmierci”. – Jezus od początku swojego życia i publicznej działalności był świadomy, że ma spełnić godzinę Ojca, dla której przyszedł – idzie ku Jerozolimie, aby się spełniła Jego godzina, a jednocześnie był świadomy, że Jerozolima – wybrana i umiłowana przez Boga – jest równocześnie miejscem zabijania proroków i kamienowania tych, którzy od Boga są posłani. Jerozolima była miastem, ku któremu szedł, aby stawszy się posłusznym aż do śmierci, umrzeć śmiercią krzyżową – przypomniał metropolita częstochowski.

Maciej Orman/Niedziela

Zaznaczył, że „liturgia słowa dzisiejszej niedzieli bardzo wyraźnie podkreśla charakter zbawczy Jezusa”. – On przyszedł, aby przyjść z pomocą strudzonemu i szukającemu zbawienia człowiekowi, aby nikt, kto w Niego uwierzy, nie zginął. Dlatego też Jego wjazd do Jerozolimy był nie tylko triumfem ziemskiego władcy, lecz zamanifestowaniem prawdy o Nim jako Synu Boga, który bardzo się odcina od władzy Cezara czy jakiegokolwiek króla – kontynuował abp Depo. Zwrócił uwagę, że „nie chciano w to uwierzyć i przyjąć tego, co w przepowiadaniu Jezusa było najtrudniejsze: że będzie cierpiał, że będzie odrzucony przez swoich, że stanie się znakiem sprzeciwu, a w końcu będzie zabity”.

Maciej Orman/Niedziela

Za Igorem Mereżkowskim, prawosławnym teologiem, metropolita częstochowski powiedział: „Wszystkie rewolucje społeczne rozchodzą się wszerz, chcąc zagarnąć coraz to nowe obszary, a tylko rewolucja Chrystusa idzie w głąb ludzkich serc i sumień, sięga poza kres ziemi, rozchodzi się jak ogień wulkaniczny z głębin i ogarniający wszystko”. Abp Depo odniósł te słowa do wojny na Ukrainie. – Czyż tego nie doświadczamy w obecnym czasie? Można wojnę nazwać rewolucją poszerzającą obszary ziemi, ale poprzez cierpienie i śmierć, a nie odnowę życia na ziemi – zauważył.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

– Nasze coroczne pełniejsze przybliżanie się do Chrystusa w tajemnicy Jego Męki, Śmierci i Zmartwychwstania uczy nas i zobowiązuje do postawy chrześcijańskiej nadziei, która opowiada się za trudną przyszłością. Jesteśmy ludźmi nadziei, bo uwierzyliśmy Chrystusowi i z Nim przechodząc przez śmierć, otrzymujemy nowe życie – podsumował metropolita częstochowski.

W uroczystości uczestniczyli: przedstawiciele Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie na czele z komandorem z gwiazdą Józefem Dąbrowskim, zwierzchnikiem Zakonu w Polsce, i damą komandor Elżbietą Jastrzębską, sekretarzem Zakonu, uchodźcy z Ukrainy, pielgrzymi z Koluszek, Brzezin, Bełchatowa, Pabianic i Łodzi, pielgrzymi motocykliści z archidiecezji krakowskiej oraz parafianie na czele z Kalwaryjskim Bractwem Męki Pańskiej.

Maciej Orman/Niedziela

2022-04-10 17:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Nycz w Praszce: To miejsce jest rozwinięciem i kontynuacją sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej

Michał Janik/Niedziela TV

– To miejsce jest rozwinięciem i kontynuacją sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej – powiedział kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski i Wielki Przeor Zwierzchnictwa Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, który w niedzielę 9 sierpnia przewodniczył uroczystościom odpustowym w Archidiecezjalnym Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce.

Więcej ...

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak – lekarki zamordowanej w 1993 r.

2023-02-06 18:19

Karol Porwich/Niedziela

6 lutego 2023 r. mija 30. rocznica zabójstwa lek. med. Aleksandry Gabrysiak z Elbląga. Bp Jacek Jezierski poinformował dziś, że podjął decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego zamordowanej lekarki. Uczynił to podczas Mszy św. sprawowanej w Hospicjum Elbląskim, w której uczestniczyli przedstawiciele: Oddziału Pomorskiego Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, Stowarzyszenia Przyjaciół Doktor Oli, a także elbląskiego środowiska medycznego. Mszę koncelebrowali kapelani szpitali z Gdańska i Elbląga.

Więcej ...

Premier: 8 lat więzienia dla Andrzeja Poczobuta to kolejny akt prześladowania Polaków na Białorusi

2023-02-08 14:56

Krystian Maj/KPRM

8 lat więzienia dla Andrzeja Poczobuta to nieludzki wyrok białoruskiego reżimu i kolejny akt prześladowania Polaków na Białorusi. Zrobimy wszystko, by pomóc polskiemu dziennikarzowi, odważnie pokazującemu prawdę - podkreślił w środę premier Mateusz Morawiecki.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Poznań: Zatrzymano sprawcę dewastacji kościoła w...

Wiadomości

Poznań: Zatrzymano sprawcę dewastacji kościoła w...

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak...

Kościół

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak...

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie...

Wiara

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie...

Sednem życia religijnego ma być słuchanie serca

Wiara

Sednem życia religijnego ma być słuchanie serca

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Wiara

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

Kościół

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...