Reklama

Z Polski

Skandując: „Hej, hej, hej, rodzina jest OK!”, przy dźwiękach muzyki marszowej, ok. 2000 osób, głównie młodych ludzi z rodzinami, przeszło ulicami Warszawy w pierwszym polskim Marszu dla Życia i Rodziny, zakończonym koncertem na pl. Teatralnym.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

15-lecie wizyty Jana Pawła II w Koszalinie

Ok. 15. tys. wiernych zebrało się na pl. Papieskim w Koszalinie na uroczystościach jubileuszowych z okazji 15-lecia wizyty Jana Pawła II w tym mieście. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Udział w Eucharystii wzięli też: nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk, biskup polowy WP Tadeusz Płoski, biskupi metropolii szczecińsko-kamieńskiej, władze państwowe, parlamentarzyści, władze samorządowe, przedstawiciele Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, a także wojskowe orkiestry.
Biskup koszalińsko-kołobrzeski Kazimierz Nycz na rozpoczęcie uroczystości przypomniał hasło przewodnie papieskiej pielgrzymki z 1991 r. - czwartej wizyty Ojca Świętego w Polsce, ale zarazem pierwszej po odzyskaniu wolności - Bogu dziękujcie, Ducha nie gaście.
W homilii kard. Stanisław Dziwisz powiedział: „Nie traktujemy myśli naszego Wielkiego Rodaka wyłącznie jako dziedzictwa przeszłości. Przyjmujemy je jako nadal żywe i dla nas wszystkich aktualne”. Przypomniał tę pamiętną wizytę apostolską sprzed 15 lat i nastroje, jakie wówczas, po przełomowych wydarzeniach 1989 r., panowały w Polsce. „Jan Paweł II nauczał, budził przygaszony nieco entuzjazm, a nade wszystko kładł mocną podstawę, której wymaga każda solidna budowla” - podkreślił.
Zdaniem Metropolity Krakowskiego, współczesne społeczeństwo polskie narażone jest przede wszystkim na konsumpcjonizm i relatywizm moralny. „Konflikt sumienia, na jaki ktoś pozwala sobie odchodząc od zasad prawa, albo - jak to określił w Warszawie Benedykt XVI - traktowanie Bożego Słowa w sposób subiektywny bądź selektywny, zawsze skutkuje niepokojem - przekonywał kard. Dziwisz. - Jeśli ktoś nie stara się żyć zgodnie z tym, w co wierzy, to za jakiś czas będzie wierzył tak, jak żyje” - dodał.
Podczas Mszy św. kard. Dziwisz pobłogosławił tablicę upamiętniającą spotkanie Jana Pawła II z Wojskiem Polskim w Zegrzu Pomorskim. Tablica zostanie umieszczona w Pomorskim Muzeum Wojska Polskiego w Bydgoszczy.

Reklama

W „Białym Kruku” album z pielgrzymki Benedykta XVI do Polski

„Z serca błogosławię”

Czytelnicy mają wspaniałą okazję jeszcze raz przeżyć nastroje, klimaty i entuzjazm, jakie towarzyszyły pielgrzymce apostolskiej Ojca Świętego Benedykta XVI do Polski i na nowo przemyśleć treści, które Papież przekazał nam w swych homiliach i przemówieniach. A okazję ku temu daje nam najnowszy album „Białego Kruka” pt. Z serca błogosławię.
Album - jak zwykle, na najwyższym poziomie edytorskim i artystycznym - autorstwa Adama Bujaka, jego syna Marcina Bujaka i Arturo Mari zawiera wszystkie homilie i przemówienia Benedykta XVI. Dzięki znanym mistrzom obiektywu i debiutującemu Marcinowi, który robił do albumu zdjęcia reportażowe, oraz koncepcji graficzno-wydawniczej Leszka Sosnowskiego powstało dzieło, które przybliża pielgrzymkę w dynamicznym układzie chronologicznym. Autorzy, krok po kroku podążając za Ojcem Świętym, tworzą urzekający nastrojem i atmosferą spotkań dokument, który w pełni oddaje entuzjazm towarzyszący Polakom podczas wszystkich spotkań z Papieżem.

TAJ

Biały Kruk, ul. Szwedzka 38, 30-324 Kraków, tel./fax (0-12) 260-32-90, marketing@bialykruk.pl

Za tydzień - więcej o albumie i specjalna oferta dla Czytelników „Niedzieli” - rabat na album

Marsz Dla Życia i Rodziny

Głównym przesłaniem zorganizowanego przez organizacje pozarządowe: Fundację Pro i Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi była radosna afirmacja wartości rodzinnych oraz poszanowania życia każdego człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci.
„Prawo do narodzin dla każdego”, „Chłopak i dziewczyna to prawdziwa rodzina”, „Stop aborcji”, „Stop dewiacjom”, „Wybieram Życie”, „Miłość jest hetero” - to niektóre z haseł, które widniały na transparentach. Maszerującym towarzyszyła orkiestra dęta z Wyszkowa. Wśród uczestników pochodu znalazły się osoby prywatne, organizacje społeczne i pozarządowe oraz znane postaci ze świata kultury i polityki, które do marszu dołączyły z rodzinami.
Finał marszu odbył się na pl. Teatralnym, gdzie w koncercie wystąpiła Justyna Steczkowska, zespół muzyki rodzinnej „Siostry Jeremiasza”, Wiktoria Jabłońska z zespołem oraz „Trzecia Godzina Dnia”. Część artystyczną poprowadził Darek Malejonek.
Policja, na wniosek organizatorów marszu, usuwała z niego grupy niosące transparenty bądź skandujące hasła niezgodne z ideą marszu.
Wobec dużego zainteresowania i entuzjazmu uczestników marszu, organizatorzy zapowiedzieli kolejny - na przyszły rok.

Tydzień w Polsce

Ojciec Święty Benedykt XVI mianował s. Jolantę Olech konsultorką Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego na okres 5 lat. S. Olech jest przełożoną generalną Sióstr Urszulanek SJK i przewodniczącą Konferencji Przełożonych Wyższych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce.

Kard. Stanisław Dziwisz odsłonił i poświęcił tablicę upamiętniającą „Bonifraterski Przystanek Ojca Świętego” w kościele Bonifratrów pw. Trójcy Przenajświętszej w Krakowie. Uroczystość poprzedziło przekazanie pobłogosławionego przez Jana Pawła II „Ognia Miłosierdzia” z sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach do kaplicy Szpitala Zakonu Bonifratrów.

Blisko 1500 górali przeszło z Zakopanego do Ludźmierza w IX Pielgrzymce „Sursum Corda”, na pamiątkę przejazdu tą trasą Jana Pawła II w 1997 r.

Podczas walnego zjazdu członków Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia w Warszawie rzecznik praw dziecka Ewa Sowińska powiedziała, że jest nadzieja na przyjęcie ustawy bezwzględnie szanującej życie. „Obecnie prawo jest niesprawiedliwe, bo dopuszcza aborcję w niektórych przypadkach” - stwierdziła. Na zjeździe wybrano nowy zarząd PFROŻ, prezesem ponownie został Paweł Wosicki.

Premier Kazimierz Marcinkiewicz spotkał się w Warszawie z komisarzem UE ds. handlu Peterem Mandelsonem. Politycy rozmawiali o zniesieniu zakazu eksportu polskiego mięsa do Rosji. Z premierem spotkali się także nasi europarlamentarzyści. Rozmowy dotyczyły przyszłości UE, dalszych losów Traktatu Konstytucyjnego UE oraz podziału unijnych funduszy na poszczególne regiony Polski.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Ludwik Dorn zapowiedział, że w 2007 r. Polska wejdzie do strefy Schengen, znoszącej wewnętrzne kontrole graniczne między krajami UE.

Minister edukacji Roman Giertych powiedział na specjalnej konferencji prasowej, że MEN rozpoczął konsultacje w sprawie wprowadzenia do programu szkolnego nowego odrębnego przedmiotu - wychowania patriotycznego.

Podczas Kongresu PiS w Łodzi Jarosław Kaczyński ponownie został wybrany na prezesa tej partii, a członkostwa zrzekł się prezydent Lech Kaczyński. W trakcie obrad podsumowano dotychczasowe dokonania rządu.

Jarosław Kaczyński ujawnił treść swojej teczki z IPN. Jednocześnie prokuratura wszczęła postępowanie w sprawie sfałszowania części znajdujących się w niej dokumentów, m.in. rzekomej deklaracji lojalności z czasów stanu wojennego. Do fałszerstw miało dojść już po 1989 r. w ramach operacji UOP, mającej na celu kompromitację prawicy.

Szef Kancelarii Prezydenta Andrzej Urbański podał się do dymisji po tym, jak Rzeczpospolita ujawniła, że prowadził działalność gospodarczą z podejrzanym o korupcję działaczem SLD. Zarówno politycy koalicji, jak i opozycji podkreślają, że to „honorowa decyzja”, ponieważ Urbański nie ponosi odpowiedzialności za byłego wspólnika. Dymisja została przyjęta.

Sejm rozpoczął prace nad projektem ustawy odbierającej uprawnienia emerytalne funkcjonariuszom PRL, którzy dopuścili się zbrodni komunistycznej.

Dotychczasowy wiceprezes ZChN Jacek Szczot został wybrany na nowego szefa tej partii podczas zjazdu krajowego partii w Łodzi. Zastąpił on na tym stanowisku dotychczasowego lidera ugrupowania Jerzego Kropiwnickiego.

Nina Terentiew, dyrektor TVP 2 od 1998 r., odeszła z telewizji.

Obfite opady deszczu spowodowały lokalne powodzie na Podkarpaciu oraz w Małopolsce i na Lubelszczyźnie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

2024-05-01 20:20

Mat.prasowy

Co zrobić, jeśli w ogóle nie czuję Maryi? Albo relacja z Nią jest dla mnie trudna bądź po prostu obojętna? Zapraszamy na drugi odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski mówi o możliwych trudnościach w relacji z Maryją oraz o tym, jak je pokonać.

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Od babci do mamy

2024-05-01 18:12

Wiktor Cyran

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst