Reklama

10-lecie odrodzenia Akcji Katolickiej w Polsce (1996-2006)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przywrócenie w Polsce Akcji Katolickiej postulował Ojciec Święty Jan Paweł II 12 stycznia 1993 r. w przemówieniu do biskupów polskich przybyłych do Watykanu z wizytą ad limina Apostolorum. Papież mówił: „W Kościele wybiła dzisiaj godzina laikatu (...). Niezastąpionym środkiem formacji apostolskiej świeckich są organizacje, stowarzyszenia i ruchy katolickie. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje Akcja Katolicka, która niegdyś w Polsce była tak żywa i przyniosła tyle wspaniałych owoców. Trzeba więc, by na nowo odżyła”.
Sprawę reaktywowania Akcji Katolickiej w Polsce podjął Jan Paweł II ponownie 2 marca 1994 r. Do obecnych tam biskupów i katolików świeckich z Polski Ojciec Święty powiedział: „Apostolstwo jest znakiem czasu, chociaż było ono w Kościele zawsze (...), stale na nowo ożywiało się i podejmowało różne problemy, które są szczególnie aktualne dla świeckich chrześcijan. W nowych czasach chodzi o to samo. To wszystko, co już Pius XI wyraził w przesłaniu do Akcji Katolickiej, Sobór Watykański II potwierdził (...). Bardzo Was proszę (...), ażeby to przesłanie tak bardzo aktualne dla Kościoła w Polsce stało się przedmiotem Waszych studiów i Waszego zaangażowania”. Natomiast w liście do uczestników I Kongresu Ruchów Katolickich w Warszawie, z 31 maja tegoż roku, Papież pisał: „Nowe czasy otwarły przed Kościołem w Polsce nową epokę, także na polu tzw. apostolstwa zrzeszeń. Jest to nowa szansa, ale także nowe zadanie - również dla pasterzy”.
Kościół w Polsce odpowiedział od razu na wezwanie Papieża. Prymas kard. Józef Glemp na spotkaniu biskupów i księży odpowiedzialnych za prace synodalne 22 czerwca 1994 r. w Warszawie powiedział: „Obecnie stworzenie Akcji Katolickiej wydaje się pierwszym zadaniem, jakie stoi przed Kościołem”. Przygotowania do reaktywowania Akcji Katolickiej w Polsce trwały trzy lata. Dekretem z 2 maja 1996 r. kard. Józef Glemp - przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski powołał Akcję Katolicką.
Akcja Katolicka opiera swoją działalność na Piśmie Świętym, nauczaniu Kościoła, wskazaniach Ojca Świętego, Konferencji Episkopatu Polski i jej programach duszpasterskich. Nawiązuje też do swego przedwojennego dorobku, doświadczeń i osiągnięć oraz do wzorców osobowych, takich jak bł. Stanisław K. Starowieyski. Podejmując dzieło nowej ewangelizacji, stara się odczytywać znaki czasu i wychodzić naprzeciw współczesnym wyzwaniom. Dla Akcji Katolickiej nie jest obojętna żadna dziedzina życia. Do wszystkich chce wprowadzić zasady ewangeliczne. Dziś, w dobie pogłębiającej się laicyzacji i biedy, najpilniejszą potrzebą jest troska o rodzinę oraz o najbiedniejszych i bezrobotnych.
Akcja Katolicka stale pogłębia formację chrześcijańską swoich członków i przysposabia ich do misji apostolskiej w świecie, bowiem do działań apostolskich potrzebne są nie tylko struktury organizacyjne, ale nade wszystko pomoc od Boga i wewnętrzne z Nim zjednoczenie. „Dziś - tak samo jak w przeszłości - najbardziej skutecznymi ewangelizatorami są święci” (Jan Paweł II). Odnosi się to zwłaszcza do kapłanów, którzy „pośród Ludu Bożego pełnią zadania wiążące się z ogromną odpowiedzialnością” (Jan Paweł II). Dlatego w Akcji Katolickiej ważną rolę odgrywają kapłani - asystenci kościelni.
Sługa Boży Jan Paweł II do członków Akcji Katolickiej w Polsce 26 kwietnia 2003 r. w Rzymie mówił: „Wiem, że Akcja Katolicka w Polsce posiada już pełną strukturę organizacyjną, obejmującą rzeszę ludzi świeckich, którzy z oddaniem służą Kościołowi, odnajdując własne charyzmaty i pola osobistego zaangażowania w dzieło ewangelizacji (...). Jesteście wspaniałym darem dla całej wspólnoty Ludu Bożego”.
Obecnie Akcja Katolicka w Polsce liczy blisko 30 tys. członków, skupionych w ok. 1,8 tys. oddziałach parafialnych.

Reklama

Krajowy Instytut Akcji Katolickiej ustanowił Medal Zasługi Akcji Katolickiej „Za Dzieło Apostolstwa”

Odznaczenie będzie przyznawane tym wszystkim, którzy w sposób szczególny przyczyniają się do wspierania misji apostolskiej oraz pomnażania dobra duchowego i materialnego Akcji Katolickiej. Medal przyznaje pięcioosobowa Kapituła. Propozycje odznaczeń składają Diecezjalne Instytuty AK.
Medal, w kształcie koła o średnicy 7,5 cm, przedstawia na awersie św. Wojciecha - patrona Akcji Katolickiej w Polsce oraz ma napis: „Akcja Katolicka. Święty Wojciechu, módl się za nami”. Na rewersie znajduje się logo Akcji Katolickiej i napis: „Instaurare omnia in Christo. Za Dzieło Apostolstwa”. Autorką projektu jest Beata Wątróbska z Mennicy Polskiej.
Pierwsze medale zostaną wręczone podczas konferencji na Jasnej Górze, którą Akcja Katolicka organizuje 16 czerwca - z okazji jubileuszu 10-lecia odrodzenia stowarzyszenia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

(bu)

Akcja Katolicka na Jasnej Górze
Program

16 czerwca - piątek
11.00 - Msza św. (Kaplica Matki Bożej), przewodniczy kard. Józef Glemp, Prymas Polski
12.30 - Spotkanie (Sala Papieska), wręczenie medali zasłużonym członkom Akcji Katolickiej, referaty: bp Piotr Jarecki (Warszawa), red. Tomasz Arabski (Rada Ruchów Katolickich)
18.00 - Koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” (Filharmonia Częstochowska, ul. Wilsona 16)
21.00 - Apel Jasnogórski (Kaplica Matki Bożej), czuwanie nocne

17 czerwca - sobota
Ogólnopolska Pielgrzymka Akcji Katolickiej
9.00 - Spotkanie w katedrze częstochowskiej (ul. Krakowska), wystąpienia okolicznościowe: abp Stanisław Nowak - metropolita częstochowski; bp Mariusz Leszczyński; mec. Halina Szydełko
9.45 - Przejście na Szczyt Jasnogórski
11.30 - Msza św. koncelebrowana, przewodniczy i homilię głosi abp Józef Michalik - przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
- Akt Zawierzenia Akcji Katolickiej (Kaplica Matki Bożej)

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

2024-04-30 20:33

Archiwum ks. Michała Olszewskiego SCJ

Sąd Okręgowy w Warszawie odrzucił zażalenie obrony na areszt tymczasowy wobec księdza Michała Olszewskiego.

Więcej ...

Jasna Góra: Maj u Najpiękniejszej z Niewiast

2024-05-01 09:21

Karol Porwich/Niedziela

„Chwalcie łąki umajone” to jedna z pieśni ku czci Matki Bożej, która wyjątkowo wybrzmiewa w maju. Jest to miesiąc szczególnego dziękczynienia Maryi za opiekę nad Polską, rodzinami, ale też przypomnieniem o historii naszej Ojczyzny. Każdego dnia na Jasnej Górze odprawiane są nabożeństwa majowe o godz.19.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu, także z wieży jasnogórskiej o godz. 18.00 rozbrzmiewają maryjne melodie na „cztery strony świata”.

Więcej ...

Dzieci przywitały obraz Matki Bożej w Praszce

2024-05-01 15:12

Karol Porwich / Niedziela

Matka Boża Jasnogórska na szlaku peregrynacji 30 kwietnia nawiedziła parafię Wniebowzięcia NMP w Praszce. Księża i wierni powitali obraz na rynku pod klasztorem sióstr Felicjanek.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst