Reklama

Jan Paweł II przez młodzież pisze nowy rozdział swojej historii

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

14 sierpnia wieczorem młodzi pielgrzymi, głównie przybyli w pieszych pielgrzymkach, wzięli udział w obchodach 15. rocznicy VI Światowego Dnia Młodzieży. Obecni byli m.in. uczestnicy wydarzeń w 1991 r., kiedy to Papież Jan Paweł II spotkał się z prawie półtoramilionową rzeszą młodych pielgrzymów z całego świata. Najpierw w procesji z archikatedry częstochowskiej na Jasną Górę młodzież niosła znaki przypominające źródła wiary, które zaproponował młodym ludziom Jan Paweł II podczas VI ŚDM. Pielgrzymi zatrzymali się przy trzech stacjach. W kościele św. Zygmunta wystawiony był Ewangeliarz, którym Jan Paweł II 15 lat temu błogosławił uczestników tamtego spotkania. W kościele św. Jakuba modlitwa odbyła się przy kopii Krzyża Światowych Dni Młodzieży, a w kościele Najświętszej Maryi Panny znajdowała się wierna kopia Jasnogórskiej Ikony. Te znaki VI ŚDM młodzież zaniosła na Jasną Górę. Hierarchowie prowadzący procesję trzymali laski pasterskie, które wcześniej podarowała im młodzież.
Mszy św. przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz - metropolita krakowski, najbliższy współpracownik Jana Pawła II i jego następca na stolicy biskupiej w Krakowie. Koncelebrowali: abp Józef Kowalczyk - nuncjusz apostolski w Polsce, abp Stanisław Nowak z Częstochowy, bp Henryk Tomasik z Siedlec - krajowy duszpasterz młodzieży, bp Adam Śmigielski z Sosnowca, bp Arborelius Anders ze Szwecji, bp Andrzej Siemieniewski z Wrocławia, abp Alberto Taveira Corręa z Brazylii, bp Jan Wątroba z Częstochowy.
Zgromadzonych powitał przeor Jasnej Góry o. Bogdan Waliczek: „«Otrzymaliście ducha przybrania za synów...» - te słowa z Listu św. Pawła Apostoła do Rzymian stały się myślą przewodnią VI Światowego Dnia Młodzieży, na który zaprosił nas tutaj, na Jasną Górę, wielki świadek wiary i sługa Maryi - Ojciec Święty Jan Paweł II, sługa Boży - mówił o. Waliczek. - Od tego wydarzenia upłynęło już 15 lat, a my gromadzimy się w Jasnogórskim Sanktuarium, aby przeżyć wspólną modlitwę i rozważać bogactwo słowa, które pozostawił nam Jan Paweł II”.
Kard. Stanisław Dziwisz wygłosił jubileuszowe kazanie. Powiedział m.in.: „15 lat temu tutaj, na Jasnej Górze, przed obliczem Częstochowskiej Pani miał miejsce cud. Ponadmilionowa rzesza młodzieży z całego świata nie tylko spotkała się z następcą św. Piotra Janem Pawłem II, ale dała świadectwo światu, że młodzież jest Kościołem, domem, który Bóg szczególnie umiłował”. Podkreślił, że VI Światowy Dzień Młodzieży w 1991 r. w Częstochowie był „punktem zwrotnym w tych bardzo ważnych dla Kościoła spotkaniach, gdyż wreszcie mogli wziąć udział w tym spotkaniu ludzie młodzi z bloku państw komunistycznych, ale także dlatego, że w tym miejscu spotkania młodzieży nabrały innego dynamizmu, nabrały bardziej duchowego kształtu. Tu młodzież całego Kościoła zaczęła jeszcze bardziej intensywnie dojrzewać - podkreślał kard. Dziwisz. - Dziś wracamy do tamtych dni może z pewną nostalgią, ale przede wszystkim wracamy tak, jak się wraca do źródła, po to, by na nowo zaczerpnąć tego, co jest niezbędne, bez czego człowiek nie doświadczy ani Kościoła, ani piękna swojej młodości. A więc wracamy przede wszystkim do Maryi”.
Kard. Dziwisz powiedział również: „Jeśli po każdym wielkim świętym ogromne rzesze ludzi brały sobie do serca jego nauczanie i styl życia, to na Waszym pokoleniu spoczywa odpowiedzialność za przekazanie Boga, który objawił się przez życie, nauczanie i odchodzenie Jana Pawła II do Ojca”. Dodał też: „Jan Paweł II przez młodzież pisze nowy rozdział swojej historii”.
Młodzież, zachęcona przez kard. Dziwisza, trzykrotnie powtórzyła wezwanie Papieża Jana Pawła II Totus Tuus - Cały Twój. „Matko, Maryjo, Częstochowska Pani, bądź naszą Królową tak, jak byłaś Królową Papieża Polaka - mówił Metropolita Krakowski. - Ufamy, że jest dziś z nami i nam błogosławi. I powtarza w duchu wraz z nami, tak jak czynił to 15 lat temu: «Maryjo, jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam!»”.
Po Eucharystii rozważanie Apelu Jasnogórskiego poprowadził abp Stanisław Nowak, który powiedział m.in., że kard. Dziwisz w pewnym sensie niesie miłość i serce Jana Pawła II do ludzi, którzy dzisiaj stanowią Pokolenie JP II. Nabożeństwo zakończyło wspólne odśpiewanie hymnu VI Światowego Dnia Młodzieży z 1991 r. - Abba, Ojcze.
Modlitewne spotkanie przebiegało w duchu wdzięczności Bogu za sługę Bożego Jana Pawła II. Modlitwę o rychłe wyniesienie Papieża Polaka do chwały ołtarzy odmówił kard. Dziwisz. Po Mszy św. i Apelu Jasnogórskim na placu odbył się koncert muzyki religijnej. Spotkanie uświetnił śpiewem zespół „Mocni w Duchu” oraz Viola Brzezińska i Magda Anioł.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Trwają przygotowania do synodu nt. synodalności: pierwsza wersja dokumentu roboczego gotowa

2024-06-25 14:27

episkopat

Gotowa jest pierwsza wersja dokumentu roboczego na październikową sesję synodu nt. synodalności. Instrumentum laboris jest aktualnie konsultowane przez ok. 70 osób reprezentujących lud Boży z całego świata, o różnej wrażliwości kościelnej i z różnych „szkół” teologicznych. Po zaaprobowaniu ostatecznej wersji dokumentu przez papieża Franciszka zostanie on opublikowany. Ma to nastąpić w pierwszej połowie lipca.

Więcej ...

Katedralne organy to skarb Wrocławia

2024-06-25 15:20
Konferencja prasowa poświęcona katedralnym organom

Marzena Cyfert

Konferencja prasowa poświęcona katedralnym organom

W święto Jana Chrzciciela, patrona katedry wrocławskiej, Wrocławia i archidiecezji odbyła się konferencja prasowa poświęcona katedralnym organom. O budowie instrumentu, jego remoncie i znaczeniu mówili: ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii katedralnej, Włodzimierz Patalas, sekretarz miasta oraz organmistrz Dariusz Zych.

Więcej ...

Paulini zapraszają na pielgrzymkowy szlak na Jasną Górę

2024-06-25 19:14

Karol Porwich/niedziela

- Jasna Góra nie ma wakacji - uśmiecha się rzecznik Sanktuarium o. Michał Bortnik i zapewnia, że paulini jak zawsze „z wielką gotowością otwierają drzwi Kaplicy Matki Bożej i bramy Jasnej Góry” przed „pątniczą rzeką”. Zakonnik podkreśla, że „po to tu jesteśmy, by ludzi prowadzić do Matki Najświętszej”. Paulini zapraszają na pielgrzymkowe szlaki, a te wiodą ze wszystkich zakątków Polski. Oprócz tych najbardziej tradycyjnych, sięgających początków istnienia częstochowskiego klasztoru, czyli pieszych, są i te dla rowerzystów, rolkowców czy pielgrzymów na koniach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Pustelnik z Góry Maryi

Święci i błogosławieni

Pustelnik z Góry Maryi

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024