Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo do bierzmowanych: nie chodźcie na skróty

Karol Porwich/Niedziela

Trzeba, żebyście nigdy nie zostawili Bożych przykazań na boku i nie chodzili na skróty – mówił w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 28 kwietnia udzielił sakramentu bierzmowania 12 uczniom Katolickiej Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. św. Jadwigi Królowej w Częstochowie.

Uroczysta Msza św. była celebrowana w Sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Częstochowie.

– Cieszymy się, że nasze dzieci chcą żyć według nauki Chrystusa. Dzisiaj stajemy przed Bogiem w tej świątyni i prosimy o udzielenie sakramentu bierzmowania naszym dzieciom – mówili na początku Mszy św. rodzice uczniów przyjmujących sakrament bierzmowania.

Zobacz zdjęcia: Bierzmowanie uczniów Katolickiej Szkoły Podstawowej SPSK im. św. Jadwigi Królowej w Częstochowie.

W homilii abp Depo ukazał teologię i mistykę gór. – W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu wchodziliśmy z Jezusem na górę kuszenia. Sam szatan kusił Pana Jezusa chlebem, władzą, powodzeniem, bogactwem. A Jezus odpowiadał mu słowami Pisma Świętego – mówił abp Depo i dodał: – To, co może nas musi zdumiewać to fakt, że szatan stał się teologiem, bo on też cytował Pismo Święte.

Metropolita częstochowski przypomniał, że w drugą niedzielę Wielkiego Postu weszliśmy na górę Tabor, gdzie Jezus zabrał ze sobą trzech uczniów, Piotra, Jana i Jakuba. – Przemienił się wobec nich i rozmawiał z Mojżeszem i Eliaszem. A rozmawiał o swoim odejściu. Wtedy też uczniom Jezus powiedział rzecz bardzo trudną, że będzie odrzucony, zabity, a trzeciego dnia zmartwychwstanie – podkreślił.

Karol Porwich/Niedziela

– Jezus ich przygotowywał do tych trudnych dróg kroczenia za Nim – kontynuował arcybiskup.

– Wchodziliśmy potem do Ogrójca na górę Oliwną. Tam spotkaliśmy Jezusa, który się modlił. Trudna była ta modlitwa: „Ojcze, oddal ode mnie ten kielich, ale nie moja lecz Twoja wola niech się stanie”. W Wielki Piątek wchodziliśmy na górę Kalwarii. Na szczyt, który dzisiaj w Eucharystii uobecnia tajemnicę krzyża i zmartwychwstania – przypomniał arcybiskup i zaapelował: – To jest góra, na którą wchodzimy i nie powinniśmy nigdy z niej powracać takimi samymi. Schodząc z góry Golgoty, schodząc z Eucharystii musimy być inni. I dlatego potrzeba nam darów Ducha Świętego, którego nam Jezus obiecał po swoim zmartwychwstaniu.

Reklama

Arcybiskup zaznaczył, że „jeśli ktoś chce chodzić po górach, to musi przestrzegać przynajmniej trzech zasad: trzeba dobrze się ubrać, bo pogoda może się załamać, mieć ze sobą odpowiedni prowiant i przestrzegać znaków i nie schodzić na skróty”.

Karol Porwich/Niedziela

– Pierwsze zdanie – ubranie. Zostaliście ubrani w godność dziecka Bożego. I dlatego macie prawo wołać do Boga Ojcze. Jesteście należący do Boga – wyjaśniał.

Podziel się cytatem

– Drugie zadanie – prowiant. Pokarmem jest słowo Boże. To jest pokarm, którym się karmimy, żeby mieć siłę. Karmicie się też Bogiem, Ciałem Chrystusa w sakramencie Eucharystii. To jest pokarm na życie wieczne – podkreślił arcybiskup.

Odnosząc się do trzeciego zadania przypomniał, że nie wolno schodzić na skróty z oznakowanego szlaku. – To jest dziesięć Bożych przykazań. A dzisiaj świat zdaje się o tym nie słyszeć. Jest przykazanie „nie zabijaj”, a ludzie występują przeciwko sobie i mówi się i pyta, a gdzie jest Pan Bóg? Nie schodźcie z tego szlaku. Trzeba, żebyście nigdy nie zostawili Bożych przykazań na boku, i nie chodzili na skróty – zaapelował arcybiskup do bierzmowanych.

Karol Porwich/Niedziela

W rozmowie z „Niedzielą” Grzegorz Nawrocki, dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej SPSK im. św. Jadwigi Królowej w Częstochowie podkreślił, że „jednym z głównych celów szkól katolickich jest integralny rozwój człowieka, nie tylko intelektualny, ale również duchowy” – Bierzmowanie jest kolejnym bardzo ważnym krokiem w historii naszej wspólnoty i formacji naszych uczniów – powiedział i zaznaczył, że „szkoła ma rolę wspomagającą w wychowaniu młodzieży i wspomaganiu w tym rodziny”.

Uczennica Zofia Porada powiedziała, że „życie bierzmowaniem nie jest łatwe”. – Często musimy się wykazać odwagą, wiarą. Myślę, że realizacją wypływającą z bierzmowania jest również pomoc drugiemu człowiekowi. Tak, jak powiedział ksiądz arcybiskup, trzeba zaliczyć kolejne góry – powiedziała „Niedzieli”.

Natomiast Monika Marcinkowska, uczennica zaznaczyła, że już przygotowanie do bierzmowania było dla niej bardzo ważne. – Tak długo czekałam na dar Ducha Świętego. Dla mnie dojrzała wiara oznacza to, że wiem, iż Bóg jest moim Przyjacielem. Dojrzała wiara objawia się również wobec drugiego człowieka w tym, że umiemy porozumiewać się ze sobą, ale także nie wstydzimy się Boga. Moim marzeniem jest, aby Bóg był moim Przyjacielem – wyznała w rozmowie z „Niedzielą”.

Uczniowie szkoły do bierzmowania zostali przygotowani przez katechetę ks. Marcina Knagę. Katolicka Szkoła Podstawowa powstała w 2000 r. Od roku szkolnego 2020/2021 organem prowadzącym jest Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich.

2022-04-29 10:07

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Znamię daru Ducha Świętego

Sakrament bierzmowania to wielkie wydarzenie w życiu każdego katolika

Marzena Cyfert/ Niedziela

Sakrament bierzmowania to wielkie wydarzenie w życiu każdego katolika

W archidiecezji wrocławskiej 13 marca rozpoczyna się kurs przygotowujący do sakramentu bierzmowania dorosłych. O motywacji kandydatów i mocy z jaką działa Bóg, z ks. Mariuszem Sobkowiakiem, dyrektorem centrum przygotowań rozmawia Grzegorz Kryszczuk.

Więcej ...

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba iść na Mszę św.?

Karol Porwich/Niedziela

Zapewne wielu z nas zastanawia się, czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, katolik ma obowiązek uczestniczenia w Eucharystii.

Więcej ...

Papież: ręce precz od Demokratycznej Republiki Konga, ręce precz od Afryki

2023-01-31 18:00

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Ręce precz od Demokratycznej Republiki Konga, ręce precz od Afryki! - powiedział papież Franciszek we wtorek w pierwszym przemówieniu wygłoszonym po przybyciu do stolicy tego kraju Kinszasy. Apelował, odnosząc się do wyzysku kontynentu: „Przestańcie dusić Afrykę: nie jest to kopalnia, którą trzeba eksploatować, ani ziemia, którą należy plądrować”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba...

Kościół

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba...

Wiara to pewność bliskości Boga

Wiara

Wiara to pewność bliskości Boga

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Kościół

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Kościół

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Kościół

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Nuncjusz apostolski w Polsce mianowany rektorem Papieskiej...

Kościół

Nuncjusz apostolski w Polsce mianowany rektorem Papieskiej...