Reklama

Korespondencja z Monachium

Kościół odkrywany na nowo

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kto wierzy, nigdy nie jest sam - motto pielgrzymki Benedykta XVI do Niemiec ma być przesłaniem skierowanym do Kościoła w Niemczech. Ale było także przypomnieniem ważnych wymiarów wiary. Podróż Papieża do ojczyzny, tak ważnej dla każdego człowieka, wydawać się mogła jedynie podróżą sentymentalną do miejsc, w których Benedykt XVI wychował się i gdzie przeżył większość swojego życia. Niewątpliwie koloryt Bawarii stał się tłem papieskiej pielgrzymki. Wyrazem tego były setki wiwatujących Bawarczyków ubranych w tradycyjne stroje ludowe oraz rozwieszone na ulicach niebiesko-białe flagi bawarskie obok biało-żółtych papieskich.
Modlitwa na monachijskim Marienplatz, w sercu bawarskiej stolicy, była pierwszym aktem modlitewnym po przybyciu Papieża do Monachium. Tego miejsca nie mogło zabraknąć na papieskim szlaku. Tutaj w 1982 r. ówczesny kard. Joseph Ratzinger żegnał się z miastem i diecezją, wyjeżdżając do Rzymu. Teraz jako następca św. Piotra powraca tutaj, aby - jak sam mówił - „wybłagać wstawiennictwo i błogosławieństwo Matki Bożej, tym razem jednak nie tylko dla miasta Monachium i dla Bawarii, lecz dla Kościoła na całym świecie”.
Perspektywa powszechności Kościoła towarzyszy każdej pielgrzymce papieskiej. Darem diecezji bawarskich dla Kościoła powszechnego po wizycie papieskiej ma być wsparcie finansowe nowej inicjatywy kościelnej w Nazarecie. Wierni właśnie na ten cel tuż przed papieskim przyjazdem składali ofiary w swoich parafiach. Wrażliwość na potrzeby misyjne zawsze była i jest obecna w Kościele niemieckim, choć nie brak w nim również problemów duszpasterskich. W tradycyjnie katolickiej Bawarii średnia praktykujących katolików waha się między 5 a 6 %. Rzeczą normalną stało się już odprawianie tylko jednej, a w wyjątkowo dużych parafiach dwóch Mszy św. niedzielnych. Gdyby było ich więcej, ławki w kościele świeciłyby pustkami. Palącym problemem jest mały udział młodzieży w życiu parafialnym oraz niedostatek powołań kapłańskich i zakonnych.
Wielu komentatorów zadaje sobie pytanie, czy wybór Papieża Niemca i jego wizyta w Bawarii może przynieść ożywienie życia religijnego, jak to miało miejsce w trakcie pontyfikatu Jana Pawła II w jego ojczyźnie. Zapewne tak, choć prawdopodobnie nie na taką skalę jak w Polsce, bo sytuacja w Niemczech jest zupełnie inna. I nie wynika to bynajmniej z faktu, że kraj ten jest ojczyzną reformacji, gdyż Kościół ewangelicki boryka się z podobnymi problemami jak Kościół katolicki. Dlatego wielu ewangelików z własnej inicjatywy uczestniczyło w spotkaniach modlitewnych z udziałem Benedykta XVI, podkreślając ich ważny dla wszystkich chrześcijan wymiar.
Nadzieję w Niemczech budzi niespotykane tutaj dotychczas zainteresowanie osobą Papieża i jego nauczaniem. Tysiące publikacji, programy telewizyjne i miliony ludzi na papieskich nabożeństwach i wzdłuż papieskiego szlaku nie mogą nie prowokować do reakcji. Kto wierzy, nigdy nie jest sam - motto papieskiej pielgrzymki ma szanse realizacji także w wymiarze społecznym: wspólnota, która zawiązała się wokół Papieża przebywającego wśród „swoich”, daje szansę odkrycia na nowo u wielu ochrzczonych, aczkolwiek „niepraktykujących” Niemców wartości Kościoła jako wspólnoty.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony w pełnieniu funkcji dyrektora Caritas Polska

2024-06-26 14:17

Red./ak/GRAFIKA CANVA

Oświadczenie Rzecznika Konferencji Episkopatu Polski ws. ks. Marcina Iżyckiego.

Więcej ...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10 przestępstw seksualnych wobec dzieci

2024-06-25 10:25

Red.

Angielska diecezja Portsmouth nie komentuje sprawy polskiego ks. Piotra Glasa, oskarżonego o 10 przestępstw wobec osób małoletnich. Miał się ich dopuścić w latach 2002-2008, gdy był duszpasterzem na wyspie Jersey.

Więcej ...

Litania do Ducha Świętego

2024-06-26 10:57

red.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?