Do święceń przystąpił alumn 5 roku WSD Kamil Dąbal z parafii Ocice oraz Ryszard Swoboda z parafii Sulików, który przyjął święcenia jako diakon stały. W uroczystości uczestniczyli księża, siostry zakonne oraz krewni kandydatów do święceń diakonatu.
- Wracamy do pierwszych wieków chrześcijaństwa, by odnowić w sobie Ducha Dziejów Apostolskich. Dokonuje się to przez święcenia i funkcje diakonów – powiedział biskup legnicki podczas Mszy św.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W homilii mszalnej bp Siemieniewski nawiązał do Dziejów Apostolskich ukazujących początki struktur kościelnych, zwłaszcza do powołania i ustanowienia pierwszych diakonów.
- Początki Kościoła były skromne. Były prześladowania, trudy, ale apostołowie nie zrażali się. Głosili Słowo w różnych warunkach – mówił bp Siemieniewski. Podkreślił, że apostołowie, aby poświęcić się głoszeniu słowa, postanowili wybrać diakonów, którzy mieliby sprawować funkcje charytatywne. - Znamy imiona pierwszych siedmiu diakon. Szczególnie zapisali się diakon Szczepan i Filip. Wybrano ich spośród wielu ludzi, uznano za godnych i przedstawiono apostołom, którzy nałożyli na nich ręce. Dzisiejsze święcenia są kontynuacją tamtych święceń. Kościół wierny słowu i tradycji czyni to po dziś dzień – podkreślił bp Andrzej.
Reklama
- Jaką drogę wyznaczają Dzieje Apostolskie diakonom? – pytał biskup legnicki. – To droga zwycięstwa w Jezusie Chrystusie przez służbę. To pomoc charytatywna, posługa słowa, ewangelizacji, to droga męczeństwa – zaznaczył.
Ksiądz biskup zauważył, że zwycięstwa nie można rozumieć w kategoriach tego świata, kategoriach ludzkich. – Zwycięstwo oznacza przeżyć życie w służbie, podobając się Bogu, przemieniając się tak, aby poznać, co miłe jest Bogu – mówił.
Kaznodzieja podkreślił, że taką właśnie ścieżką wędrują kandydaci do diakonatu, którzy otrzymali dobre świadectwo swoich wspólnot oraz formatorów i dziś przez święcenia zostaną włączeni do grona diakonów. – Niech diakoni Szczepan i Filip będą dla was drogowskazem, co znaczy być diakonem w Kościele Jezusa Chrystusa – powiedział.
Ksiądz biskup nawiązał również do fragmentu ewangelii św. Jana, gdzie Jezus spotkał się z niezrozumieniem dla swojej misji, kiedy mówił o tym, że Jego ciało będzie pokarmem, a krew napojem. – Wielu uczniów wycofało się, przestali z nim chodzić, pojawił się kryzys. Tak było i jest w Kościele, ale Kościół trwa w mocy Ducha. Dziś też Jezus pyta: czy i wy chcecie odejść? Dziś, podobnie jak przed wiekami dajemy tę samą odpowiedź: Panie, do kogo pójdziemy, Ty masz słowa życia wiecznego. To jest odpowiedź Kościoła, w tym wyraża się jego moc. Niech ta odpowiedź wędruje zawsze z wami i niech odbija się echem w nas wszystkich – zakończył bp Siemieniewski.
Reklama
Dla diakona Kamila święcenia są kolejnym etapem na drodze ku kapłaństwu. Natomiast dla diakona Ryszarda święcenia są momentem zjednoczenia się z Chrystusem i posłaniem do służby Chrystusowi i Kościołowi. Warte podkreślenia jest to, że dk. Ryszard, jako wdowiec, złożył również ślubowanie celibatu. Swoją posługę będzie sprawował w parafii w Sulikowie.
Więcej na ten temat na stronie Radia Plus Legnica
foto