Reklama

Abp prof. dr hab. Stanisław Wojciech Wielgus

Dariusz Świtalski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Urodził się 23 kwietnia 1939 r. w Wierzchowiskach k. Janowa Lubelskiego. W 1956 r. ukończył Liceum Biskupie w Lublinie. Ponieważ władze komunistyczne pozbawiły szkołę praw państwowych, maturę uzyskał w 1957 r. w Liceum Korespondencyjnym w Lublinie już jako alumn Wyższego Seminarium Duchownego. Studia na Wydziale Teologicznym KUL-u ukończył w 1962 r., otrzymując 10 czerwca tegoż roku święcenia kapłańskie z rąk bp. Piotra Kałwy. Pracę magisterską z historii Kościoła, pisaną pod kierunkiem ks. prof. Mieczysława Żywczyńskiego, obronił w 1964 r.
Bezpośrednio po święceniach pracował jako wikariusz w Zamościu, w latach 1963-65 jako wikariusz i prefekt młodzieży w parafii św. Pawła w Lublinie. W 1965 r. został skierowany na studia filozoficzne na KUL-u, które ukończył, uzyskując w 1968 r. magisterium z filozofii, na podstawie pracy pisanej pod kierunkiem ks. prof. Mariana Kurdziałka. W latach 1968-69 pracował jako wikariusz i prefekt młodzieży w Hrubieszowie.
W 1969 r. został zatrudniony na KUL-u jako pracownik Międzywydziałowego Zakładu Historii Kultury w Średniowieczu. Rozprawę doktorską nt. „Quaestiones Nicolai Peripatetici (editio critica)”, pisaną pod kierunkiem ks. prof. Kurdziałka, obronił w 1972 r. W latach 1973-75 i w 1978 r. jako stypendysta Fundacji im. Aleksandra Humboldta prowadził badania naukowe w Martin Grabmann-Institut przy Uniwersytecie Monachijskim, przygotowując rozprawę habilitacyjną nt. „Benedykta Hessego «Quaestiones super octo libros Physicorum Aristotelis»”, na podstawie której w 1980 r. uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego filozofii. W 1989 r. uzyskał tytuł naukowy profesora. Nominację na stanowisko profesora zwyczajnego otrzymał w 1992 r.
Przez rok był prorektorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, następnie przez trzy kadencje (1989-98) rektorem tej uczelni. 24 maja 1999 r. Jan Paweł II mianował go biskupem płockim. Konsekracja i uroczysty ingres do katedry płockiej odbyły się 1 sierpnia 1999 r. Jego zawołanie biskupie brzmi: „Aeterne Sapientiae et Caritati” (Odwiecznej Mąrości i Miłości). 6 grudnia 2006 r. Papież Benedykt XVI mianował go arcybiskupem metropolitą warszawskim.
Był kierownikiem Międzywydziałowego Zakładu Historii Kultury w Średniowieczu oraz kierownikiem Katedry Historii Filozofii w Polsce przy Wydziale Filozofii KUL-u, a także honorowym przewodniczącym Fundacji Rektorów Polskich. Jest członkiem Zespołu ds. Etyki w Nauce Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, przewodniczącym Rady Naukowej Konferencji Episkopatu Polski, członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski oraz współprzewodniczącym Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu.
Członek dziesięciu zagranicznych i polskich towarzystw naukowych. Redaktor naczelny pisma „Acta Mediaevalia” oraz współredaktor „Studiów Mediewistycznych”. Opublikował kilkanaście książek i ponad 400 artykułów. Wydał kilka tomów swoich przemówień rektorskich oraz kazań i przemówień biskupich. Jest promotorem 19 prac doktorskich i ok. 80 prac magisterskich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Konklawe i najpilniej obserwowany komin świata

2025-05-07 21:12

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Choć to jeden z głównych symboli konklawe, to jego tradycja sięga jedynie nieco ponad 100 lat. Biały dym z komina zamontowanego na Kaplicy Sykstyńskiej obwieszcza światu wybór papieża. Fumata bianca weszła też na stałe do języka włoskiego jako synonim rozwiązania jakiejś sprawy, zakończenia oczekiwania.

Więcej ...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

RED

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

Więcej ...

Watykan: Kardynałowie oddają głosy w drugim głosowaniu na konklawe

2025-05-08 10:31

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Kardynałowie zamknięci na konklawe w Kaplicy Sykstyńskiej przystąpili w czwartek rano do drugiego głosowania nad wyborem papieża. Na ten dzień przewidziano cztery głosowania: dwa przed południem i dwa po południu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...