Reklama

„Od poczęcia” w Konstytucji

Grażyna Kołek

Już niebawem Sejm RP głosować będzie nad projektem zmiany Konstytucji RP, aby życie chronione było od poczęcia do naturalnej śmierci. - Jeżeli projekt zostanie przegłosowany, to uchroni przed liberalizacją „ustawę aborcyjną” - uważa poseł PiS Dariusz Kłeczek.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zmiana Konstytucji RP wydaje się konieczna, ponieważ obecny stan prawny nie jest zadowalający. Co prawda, życie człowieka od poczęcia chroni ustawa z 1993 r., ale niestety dopuszcza wyjątki bezkarnego pozbawienia życia poczętego dziecka, m.in. wtedy, kiedy zagrożone jest życie matki, ciąża jest wynikiem gwałtu lub badania wskazują, że dziecko urodzi się upośledzone. - Ustawa ta jest nieustannie atakowana przez skrajne środowiska postkomunistyczne i liberalne. Media krajowe, jak do tej pory, generalnie niechętnie odnoszą się do prawnej ochrony życia, a media zagraniczne niekiedy wręcz agresywnie atakują Polskę za ochronę prawną nienarodzonych - mówi Antoni Zięba, prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.
- Obecnie w Parlamencie mamy w zdecydowanej mniejszości lewicę i skrajnych liberałów, ale jaki będzie skład naszego Parlamentu za 4, 8 czy 12 lat? Przegłosowanie ustawy wymaga tylko zwykłej większości. Czy problem ochrony tak podstawowej wartości, jaką jest życie człowieka, ma być po każdych wyborach przedmiotem rozgrywek politycznych? - pyta retorycznie Antoni Zięba.
Dodaje, że obecny zapis artykułu 38 Konstytucji oraz aktualny stan osobowy Trybunału Konstytucyjnego wydają się zapewniać stabilność dotychczasowej ochrony prawnej życia dziecka poczętego. - Ale sędziowie Trybunału Konstytucyjnego podlegają okresowej rotacji, są wybierani i nie wiemy, jaki skład uzyska Trybunał Konstytucyjny za 8-15 lat. Trybunał Konstytucyjny ma ogromną władzę, jego decyzje co do ustaw są ostateczne, nikt i nic nie może dzisiaj zanegować decyzji tego gremium złożonego z 15 osób. Jedynym czynnikiem ograniczającym tę niezwykłą wprost władzę Trybunału, w sensie wydawania opinii oraz interpretacji, jest maksymalne doprecyzowanie odpowiednich artykułów Konstytucji - podkreśla Zięba.
W tym doprecyzowaniu chodzi o uzupełnienie, że Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci.
Przeciwnicy tych zmian Konstytucji argumentują, że nic one nie dadzą, bo aborcja nadal będzie dokonywana, tyle że nielegalnie. Jednak - jak argumentuje Paweł Wosicki, prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia - już teraz zdecydowana większość aborcji dokonywana jest nielegalnie.
- Zatem straszenie rozrostem aborcyjnego podziemia jest czystą demagogią. Błędne jest też założenie, leżące u podstaw takiego rozumowania, które głosi, że bez względu na obowiązujące regulacje kobieta aborcji i tak dokona. Tymczasem kobieta decyduje się na ten dramatyczny krok, za który przecież płaci też własnym zdrowiem, także dlatego, że w niektórych przypadkach prawo na to zezwala. Generalnie podział na „aborcje legalne” i „aborcje nielegalne” jest jakimś nieporozumieniem i wielką mistyfikacją. Przecież w obu przypadkach ginie niewinny człowiek, w obu krzywdzona jest kobieta - argumentuje Paweł Wosicki w wywiadzie dla specjalnego wydania „Głosu dla Życia”, poświęconego zmianom w Konstytucji.
W tym samym wywiadzie Wosicki wyraża przekonanie, że uzupełniony w naszej Konstytucji zapis będzie ważnym świadectwem i pomoże innym krajom zrewidować ich stosunek do ludzkiego życia, które powinno być wartością fundamentalną we wszystkich demokracjach. I chociaż Unia Europejska krytycznie ocenia nasze prawo zasadniczo chroniące życie dzieci poczętych, to na szczęście nie potrzebujemy zgody Unii na zmianę Konstytucji.
- Prawo traktatowe Unii nie ma wpływu ani na prawo karne, ani rodzinne państw członkowskich. Dlatego obecność Polski w Unii nie wpłynie na kształt polskiego prawa chroniącego życie - mówi Konrad Szymański, poseł do Parlamentu Europejskiego. Dodaje jednak, że na sprawę należy patrzeć szerzej, bo Polska nie jest naszym jedynym i ostatecznym horyzontem odpowiedzialności moralnej za sprawy życia. - Budżet UE, gdzie Polska ma swoją składkę, może być zaangażowany na rzecz programów, które będą niszczyć życie, np. powstał problem zaangażowania środków UE na rzecz finansowania badań z wykorzystaniem komórek macierzystych pochodzenia embrionalnego - tłumaczy Szymański.

Tekst powstał m.in. w oparciu o materiały zebrane podczas Kongresu Tematycznego poświęconego obronie życia III Ogólnopolskiego Kongresu Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bolesna Królowa Polski. 174. rocznica objawień Matki Bożej Licheńskiej

2024-04-30 20:50

Sanktuarium M.B. w Licheniu

Mijały niespokojne lata. Nadszedł rok 1850. W pobliżu obrazu zawieszonego na sośnie zwykł wypasać powierzone sobie stado pasterz Mikołaj Sikatka. Temu właśnie człowiekowi objawiła się trzykrotnie Matka Boża ze znanego mu grąblińskiego wizerunku.

Więcej ...

Dzieci przywitały obraz Matki Bożej w Praszce

2024-05-01 15:12

Karol Porwich / Niedziela

Matka Boża Jasnogórska na szlaku peregrynacji 30 kwietnia nawiedziła parafię Wniebowzięcia NMP w Praszce. Księża i wierni powitali obraz na rynku pod klasztorem sióstr Felicjanek.

Więcej ...

Od babci do mamy

2024-05-01 18:12

Wiktor Cyran

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst