Reklama

Kościół

Kielce: nuncjusz apostolski abp Henryk Jagodziński otworzy SacroExpo

diecezja.kielce.pl

Abp Henryk M. Jagodziński nuncjusz apostolski w Ghanie otworzy tegoroczną Międzynarodową Wystawę Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SacroExpo, trwającą od 6 do 8 czerwca w Targach Kielce. Gościem specjalnym drugiego dnia wydarzenia będzie Najprzewielebniejszy Paisjusz, prawosławny abp przemyski i gorlicki.

Abp Henryk M. Jagodziński jest związany z diecezją kielecką, z której pochodzi, a obecność prawosławnego hierarchy wiąże się z ekumenicznym charakterem targowej imprezy.

Jak informuje Magdalena Chlewa, specjalistka PR Targów Kielce, aktualnie swoją obecność na tegorocznej wystawie SacroExpo zadeklarowało ponad 160 wystawców z kilku krajów (to m.in. Austria, Chorwacja, Hiszpania, Ukraina, Włochy, Słowenia, Polska). Organizatorzy mają nadzieję na co najmniej 2500 gości.

Przez trzy dni na stoiskach targowych będą szeroko prezentowane różne branże związane z życiem Kościoła – z duchowością, nauką, kulturą oraz z codziennym funkcjonowaniem świątyń i miejsc kultu. Rokrocznie uwzględniają one najnowsze rozwiązania technologiczne oraz trendy w sztuce, kierunki wydawnicze czy pielgrzymkowe.

Zakres tematyczny Targów SacroExpo obejmuje m.in. architekturę wnętrz i krajobrazu, nekropolie, budownictwo, instalacje alarmowe, ludwisarstwo, ewangelizację multimedialną oraz wszelką działalność religijną. Nieodłącznym elementem wystawy SacroExpo jest muzyka i sztuka. Podczas 23. edycji wydarzenia będzie można nie tylko sprawdzić funkcjonalność m.in. cyfrowych i mechanicznych organów kościelnych ale też podziwiać unikatowe ikony, obrazy religijne, niepowtarzalne wyroby artystyczne i reprodukcje dzieł sztuki chrześcijańskiej. Szeroko prezentują swoją ofertę wydawnictwa kościelne i biura pielgrzymkowe.

Ofercie targowej towarzyszą dodatkowe wydarzenie, jak np. spotkania dla zakonnych sekretarzy i ekonomów, a także administratorów obiektów sakralnych poświęcone m.in. termomodernizacji i zielonej energii i wystrojowi kościoła.

Zaplanowano także oratorium ikonograficzne zorganizowane przez Szkołę Pisania Ikon z Centrum Duszpasterskiego Wesoła 54. Będzie można wziąć udział w loterii dla osób konsekrowanych, organizowanej od 15 lat. Losowanie odbędzie się drugiego i trzeciego dnia wystawy na stoisku Franciszkańskiego Biura Turystyczno–Pielgrzymkowego PATRON TRAVEL.

Reklama

Organizatorzy polecają także wystawę pn. "Światło ikony w fotografii Antoniego Myśliwca", podczas której zaprezentowane zostaną fotografie zabytkowych i współczesnych ikon z różnych miejsc. Wspólnym mianownikiem przedstawianych ikon jest tytułowe światło uchwycone przez artystę, charakterystyczne dla samych ikon, jak i świątyń, w których one się znajdują. Prezentacja tematyki ikon, a także warsztaty ikonopisania, często towarzyszą SacroExpo.

Wystawa fotografii Myśliwca była dotychczas prezentowana w Galerii Współczesnej Sztuki Sakralnej „Dom Praczki” w Kielcach.

Antoni Myśliwiec to kielecki twórca, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, zaangażowany w ruch ekumeniczny. Jest autorem zdjęć do wielu wydawnictw, katalogów muzealnych i reklamowych. Swoją wiedzą o fotografii dzieli się zarówno z dziećmi i młodzieżą, jak i ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Na swoim koncie ma wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych, których prace znajdują się w zbiorach Galerii „ef” Jerzego Olka, BWA w Kielcach i w Muzeum Historii Kielc. Antoni Myśliwiec kształci pasjonatów fotografii, nie przywiązując uwagi do nowoczesnego sprzętu. Wykorzystuje posiadane umiejętności: zdolność fotograficznego myślenia, wyobraźnię, poczucie estetyki i wrażliwość. Obserwuje otaczającą go rzeczywistość, odtwarza ją dzięki osobistej wizji świata, konkretnego przedmiotu.

2022-05-30 20:51

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

SacroExpo 2019

Inauguracja SacroExpo 2019

TD

Inauguracja SacroExpo 2019

Ok. 280 wystawców z 11 krajów, tysiące gości, sztuka wysoka i mniej wysoka – taki był bilans XX jubileuszowej edycji Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO

Więcej ...

Ocalały z trzęsienia ziemi w Turcji: miasto Gaziantep uległo całkowitemu zniszczeniu, cud, że przeżyłem

2023-02-07 12:12

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Nissim Bar Szalom, który w trakcie poniedziałkowego trzęsienia ziemi przebywał w tureckim mieście Gaziantep, oddalonym o 30 kilometrów od epicentrum, powiedział izraelskiemu Radio 103FM, że w jego ocenie miasto uległo całkowitemu zniszczeniu.

Więcej ...

Premier: ogłaszamy kolejny impuls rozwojowy na rzecz lepszej przyszłości Polski (krótka3)

2023-02-08 13:01

PAP/Mateusz Marek

Ogłaszamy kolejny impuls rozwojowy, impuls na rzecz nowej odbudowy, lepszej przyszłości Polski - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki podczas inauguracji funduszy europejskich na lata 2021-2027. Budujemy ojczyznę nowoczesną, niezależną gospodarczo - dodał.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak...

Kościół

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak...

Poznań: Zatrzymano sprawcę dewastacji kościoła w...

Wiadomości

Poznań: Zatrzymano sprawcę dewastacji kościoła w...

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie...

Wiara

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie...

Sednem życia religijnego ma być słuchanie serca

Wiara

Sednem życia religijnego ma być słuchanie serca

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Wiara

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

Kościół

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...