Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Pogotowie modlitewne w Wilamowicach

Modlitwa ADŚ w sanktuarium w Wilamowicach.

Kazimierz Chrapek

Modlitwa ADŚ w sanktuarium w Wilamowicach.

Życie i nauczanie abp. Józefa Bilczewskiego poznawali uczestnicy dnia skupienia Apostolstwa Dobrej Śmierci Czcicieli Matki Bożej Bolesnej, który odbył się w Wilamowicach.

Sanktuarium wypełniło się 28 maja licznymi wiernymi z diecezji, Polski i Czech. – Modlą się tutaj przyjaciele Jezusa i Maryi, inteligencja Pana Boga, niezawodne pogotowie modlitewne, które jest na dobre i na złe, by ratować modlitwą zatwardziałych grzeszników. Pewien ksiądz zadzwonił do mnie o godz. 23, prosząc o modlitwę za umierającego, który nie chciał przyjąć kapłana. Wspólnota od razu zmobilizowała się modlitewnie. Po trzech dniach ksiądz zadzwonił, że ten człowiek przed śmiercią przyjął w pełnej świadomości sakramenty – mówi diecezjalna zelator ADŚ Lidia Wajdzik.

Wśród uczestników znalazła się zelatorka z Czechowic-Dziedzic Wanda Grygierzec. Wspomina, że 4 marca 2018 r. zmarła jej mama. Poprosiła jezuitów o odprawianie Mszy św. gregoriańskich, ale się okazało, że trzeba będzie czekać.

Jezuita powiedział mi wtedy tak: „Jeśli pani będzie chodzić cały maj, przez 30 dni, na majówki, Msze św., przyjmować Komunię św. i ofiarowywać to w intencji śp. mamy, to czy Pan Bóg tego nie przyjmie od córki?” Tak też zrobiłam. Potem ofiarowałam 30 dni za tatę. Zaczęłam to praktykować za dusze czyśćcowe z rodziny. Zachęcam, by i w ten sposób pomagać naszym zmarłym – mówi p. Wanda.

Henryk Froń wspomina, że w jego parafii w Bielanach apostolstwo powstało 11 listopada 2021 r. – Jedna z parafianek zapisała się u mnie do ADŚ i prosiła o zapisanie swojej teściowej, kobiety w podeszłym wieku, schorowanej i nie w pełni świadomej wszystkiego, niespokojnej, z lękami. Po zapisaniu okazało się, że teściowa się uspokoiła. W lutym br. w nocy, po Mszy św. za ADŚ, odeszła spokojnie do Pana – mówi p. Henryk.

Zelator Kazimierz Chrapek zauważa, że dzisiejszy świat potrzebuje gorliwej,wspólnotowej modlitwy, aby zatrzymać wojnę, falę gorszenia dzieci i młodzieży, oraz dla wyproszenia łask dla całego świata. – Wybraliśmy kościół w Wilamowicach w związku z ogłoszonym w naszej diecezji Rokiem św. Józefa Bilczewskiego, upamiętniającym 100 rocznicę jego narodzin dla nieba. A tematem uczyniliśmy Eucharystię, jako pokarm na życie wieczne. To Eucharystii św. Józef Bilczewski poświęcił całe swoje życie i posługę – dopowiada p. Kazimierz.

Reklama

Zebranych powitał kustosz ks. Stanisław Morawa. Przybliżył historię życia tutejszego patrona i Wilamowic.

Zależy nam, żeby nasz święty był bardziej znany, a jego słowo były pomocą na drodze do nieba, bo on nam wskazuje drogę do świętości – powiedział. Konferencję nawiązującą do tematu wygłosił ks. Marcin Wróbel. – Eucharystia była centrum życia abp. Bilczewskiego, wskazywał na wielkość tego daru – zauważył diecezjalny moderator ADŚ.

Na spotkanie złożyła się też modlitwa różańcowa, adoracja i Msza św. pod przewodnictwem i z homilią ks. Grzegorza Górnika MSF z Górki Klasztornej. – Doświadczenie zagrożenia śmiercią kogoś bliskiego uświadamia nam, że zawsze mamy być przygotowani i nie odkładać myślenia o śmierci. Człowiek ma żyć Eucharystią, pokarmem duchowym. Ona nam pokazuje śmierć i zmartwychwstanie razem – zauważył dyrektor krajowy ADŚ.

Podczas dnia skupienia wierni mogli złożyć ofiarę na misje na Ukrainie, Syberii i w Afryce.

Z okazji roku jubileuszowego w sanktuarium stale coś się dzieje. Spotkali się tam jubilaci obchodzący 55. rocznicę święceń kapłańskich, wśród nich wilamowicki rodak ks. Eugeniusz Nycz, który święcenia przyjął w 1967 r. z rąk kard. Karola Wojtyły. Mszę św. dla nich sprawował emerytowany nuncjusz apostolski abp Juliusz Janusz.

Odbyło się też nabożeństwo fatimskie, na którym gościł biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Janusz Mastalski. W kazaniu podpowiadał, czym rodziny chrześcijańskie powinny się kierować w swoim życiu. Do sanktuarium pielgrzymowała grupa młodych ludzi z wychowawcami z ośrodka w Rabce-Zdroju.

Reklama

Rok jubileuszowy świętowano również w Zespole Szkół w Wilamowicach Mszą św., którą połączono z zawierzeniem placówki Panu Bogu poprzez wstawiennictwo tutejszego patrona. Po niej odbyła się akademia.

9 czerwca będą tam mieli dzień skupienia kapłani naszej diecezji.

16 czerwca bp Roman Pindel będzie tam uczestniczył w procesji Bożego Ciała.

Zdjęcia - tutaj.

2022-06-02 13:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wrocław: Dzień Skupienia 2012 dla członków i sympatyków TES

Więcej ...

Rektor Łagiewnik: słowa Aktu zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu są wyjątkowym lekarstwem

2022-08-09 11:01

Red.

O tym, dlaczego słowa Aktu zawierzenia świata Bożemu, wypowiedziane w łagiewnickim sanktuarium przez św. Jana Pawła II 17 sierpnia 2002 r., wciąż są aktualne, a w ostatnich latach nabierają niesamowitej wymowy, rozmawiamy z ks. dr. Zbigniewem Bielasem. - Na trudne doświadczenia pandemii i wojny wyjątkowym lekarstwem są słowa papieskiego Aktu zawierzenia, bo to wspaniała modlitwa na każdy czas - podkreśla rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Więcej ...

Premier Morawiecki w "La Repubblica": wojna na Ukrainie obnażyła prawdę o Rosji

2022-08-09 17:20

Mateusz Morawiecki/Facebook

"Wojna na Ukrainie obnażyła prawdę o Rosji" - napisał premier Mateusz Morawiecki w tekście opublikowanym we wtorek we włoskim dzienniku "La Repubblica". Jak zauważył, "kto nie chciał dostrzec, że państwo Putina ma skłonności do imperializmu, dziś musi mierzyć się z faktem, że w Rosji odrodziły się demony XIX i XX wieku: nacjonalizm, kolonializm, a także coraz bardziej widoczny totalitaryzm".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Pielgrzym ocalony z wypadku: wybiorę się do Medjugorie,...

Wiara

Pielgrzym ocalony z wypadku: wybiorę się do Medjugorie,...

Zmarła 8-letnia Waleczna Agatka. Dziewczynka 11 miesięcy...

Wiadomości

Zmarła 8-letnia Waleczna Agatka. Dziewczynka 11 miesięcy...

Żyła okultyzmem, satanizmem i magią... doznała...

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Żyła okultyzmem, satanizmem i magią... doznała...

Chrowacja: Nazaretanki z Kalisza wśród poszkodowanych;...

Wiadomości

Chrowacja: Nazaretanki z Kalisza wśród poszkodowanych;...

Wiara

"Pojechali się modlić i zginęli...", czyli o Bożej...

Rzecznik MSZ: wśród uczestników autokarowej pielgrzymki,...

Wiadomości

Rzecznik MSZ: wśród uczestników autokarowej pielgrzymki,...

W czasie choroby proś o wstawiennictwo Matkę Bożą!...

Wiara

W czasie choroby proś o wstawiennictwo Matkę Bożą!...

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Wiara

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Proboszcz parafii w Jedlni o katastrofie w Chorwacji

Kościół

Proboszcz parafii w Jedlni o katastrofie w Chorwacji