Reklama

Niedziela Częstochowska

Rozpoczęły się XXI Radomszczańskie Dni Rodziny

Maciej Orman/Niedziela

Mszą św. w kościele św. Lamberta w Radomsku oraz Marszem dla Życia i Rodziny 5 czerwca rozpoczęły się XXI Radomszczańskie Dni Rodziny, przeżywane pod hasłem: „Miłość rodzinna powołaniem i drogą do świętości”.

Eucharystia była również zwieńczeniem rekolekcji ewangelizacyjnych dla małżeństw, które trwały od 3 czerwca pod hasłem: „Umiłowałem cię odwieczną miłością”.

Liturgii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Piotr Hernoga, proboszcz parafii św. Marii Magdaleny w Radomsku i rejonowy duszpasterz rodzin.

Zobacz zdjęcia: Inauguracja XXI Radomszczańskich Dni Rodziny

Zwracając uwagę na kryzys rodziny, zestawił go z kryzysem, który Apostołowie przeżywali w związku ze śmiercią Chrystusa, czego przejawem była ich nieobecność pod krzyżem, z wyjątkiem św. Jana. Wskazał przy tym na rolę Ducha Świętego. Ks. Hernoga przypomniał, że uczniowie byli „spętani lękiem, strachem i beznadzieją”. Zauważył również, że 50 dni później „Duch Święty zatrząsł Wieczernikiem”, a oni zostali dotknięci taką mocą, że złożyli świadectwo wiary przez śmierć męczeńską. – To jest moc, wicher i rewolucja Ducha Świętego – zaznaczył.

Maciej Orman/Niedziela

Duchowny zachęcił, aby w mocy Ducha Świętego spojrzeć na zadanie odbudowania rodziny jako Domowego Kościoła i wspólnoty miłości, gdzie Bóg jest na pierwszym miejscu. Zaapelował również, aby naśladować życie pierwszych gmin chrześcijańskich, o których poganie mówili: Patrzcie, jak oni się miłują.

Ks. Hernoga podkreślił, że „człowiek nosi w sobie trzy wymiary miłości: miłość do samego siebie, która nie ma nic wspólnego z egoizmem, miłość do bliźniego i miłość do Pana Boga”. Przestrzegał, że bez miłości do samego siebie nie nawiążemy relacji ani z drugim człowiekiem, ani z Bogiem.

Maciej Orman/Niedziela

Rejonowy duszpasterz rodzin przypomniał, że „miłość człowiecza jest próbą odpowiedzi na wcześniej okazaną nam miłość Pana Boga”. Nawiązując do „Hymnu o miłości” św. Pawła Apostoła, wskazał, że „miłość ma być: bezinteresowna, ufna, stała, wierna, gotowa do ofiary i przebaczenia”. – Miłość to również wybór i wierność – dodał.

Duchowny zachęcił, aby Radomszczańskie Dni Rodziny były czasem uświadomienia sobie ogromnego zadania: „aby nasze rodziny były pięknymi, świętymi, domowymi Kościołami; by ci o słabszej wierze albo niewierzący, patrząc na nas, nasze domy, rodziny i wspólnoty, które mają być wspólnotami miłości, mówili: Patrzcie, jak oni się miłują”.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

– W mocy Ducha Świętego możemy zrobić wszystko – zakończył ks. Hernoga.

Po Mszy św. ulicami Radomska przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny pod hasłem: „Po stronie życia”.

– Cieszmy się i wyraźmy radość z naszych rodzin! – zachęcił na rozpoczęcie jego organizator Grzegorz Nienartowicz, prezes Fundacji dla Życia i Rodziny im. Jana Pawła II w Częstochowie.

Maciej Orman/Niedziela

– Cenimy rodzinę i wartości chrześcijańskie. Chcielibyśmy przekazać je naszym dzieciom i również przez przykład uczestnictwa w Marszu na żywo pokazać, że tak można też bronić rodziny i życia – uzasadniła swój udział w Marszu Sylwia z Radomska, której towarzyszyli: mąż Radosław oraz synowie – Jan i Maksymilian. Trzeci syn – Tymon wyjechał na zieloną szkołę. Zdaniem Sylwii, w rodzinie zyskujemy poczucie bezpieczeństwa, miłość, wzajemną troskę i oddanie. – Żyjąc bez rodziny, nie doświadczamy miłości. Pojawiają się też wszelkiego rodzaju zagrożenia i od tego zaczyna się wszelkie zło na świecie – dodała.

Maciej Orman/Niedziela

Ulicami Radomska maszerowali również państwo Halina i Marek, którzy w tym roku będą świętować 50. rocznicę zawarcia sakramentu małżeństwa. – Jesteśmy za życiem, po prostu. Trzymamy się cały czas, przez całe życie z miłością – wyjaśniła p. Halina. Podkreśliła, że recepta na długie wspólne życie to: szacunek, dużo pracy, miłości, „no i Bóg na pierwszym miejscu”. – Trzeba o tym pamiętać, bo bez tego nie pójdzie się dalej. Trzeba się cały czas szanować i przebaczać, przebaczać, przebaczać. Codziennie – powiedziała „Niedzieli”. – To, co żona mówi, to wszystko prawda – podsumował p. Marek.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

Marsz dla Życia i Rodziny zakończył się zawierzeniem rodzin św. Janowi Pawłowi II w kościele św. Marii Magdaleny.

Maciej Orman/Niedziela

Program XXI Radomszczańskich Dni Rodziny jest dostępny na stronie: dni-rodziny-radomsko.pl. Zakończą się one w niedzielę 12 czerwca procesją jadwiżańską z kościoła św. Lamberta do kościoła św. Jadwigi Królowej, gdzie uroczystej Mszy św. o Boże błogosławieństwo dla Radomska i jego mieszkańców będzie przewodniczył abp Wacław Depo.

2022-06-05 20:34

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: dziękujemy za obecność św. Jadwigi w życiu narodu polskiego i Kościoła

Procesja ulicami Radomska z relikwiami św. Jadwigi królowej

Maciej Orman/Niedziela

Procesja ulicami Radomska z relikwiami św. Jadwigi królowej

– Dziękujemy za działanie łaski Boga w sercu i życiu św. Jadwigi, a zarazem za jej błogosławioną obecność w życiu narodu polskiego i Kościoła – powiedział w kościele św. Jadwigi Królowej w Radomsku abp Wacław Depo. 12 czerwca, na zakończenie XXI Radomszczańskich Dni Rodziny, metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. w intencji miasta i jego mieszkańców.

Więcej ...

Kto otrzyma nagrodę Patrioty Roku?

2022-12-03 15:03

Biały Kruk

W historycznej Sali „Sokół” w Krakowie trwa obecnie VIII Dzień Patrioty, czyli spotkanie z najważniejszymi twórcami polskiego życia kulturalnego, literackiego, społecznego i religijnego. Organizatorem jest wydawnictwo Biały Kruk, zaś punktem kulminacyjnym będzie wręczenie nagrody „Patriota Roku im. Kazimierza Odnowiciela”.

Więcej ...

Wojska Obrony Terytorialnej laureatem Nagrody „Patriota Roku 2022”

2022-12-03 19:38

Biały Kruk

Podczas VIII Dnia Patrioty organizowanego przez wydawnictwo Biały Kruk oraz Akademicki Klub Obywatelski w Krakowie nagrodą „Patriota Roku im. Kazimierza Odnowiciela” uhonorowano Wojska Obrony Terytorialnej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Modlitwa

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wielki misjonarz

Święci i błogosławieni

Wielki misjonarz

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Symbole i zwyczaje Adwentu

Wiara

Symbole i zwyczaje Adwentu