Reklama

Kościół

Biskupi pracują nad sposobami ożywienia katechezy przyparafialnej

Adobe Stock

Powoływanie w diecezjach szkół kształcących katechistów odpowiedzialnych za ożywianie katechezy parafialnej, intensywniejsza ewangelizacja rodzin i osób dorosłych, ale też powracanie do osób, które już wypisały się z lekcji religii - to niektóre wątki poruszone przez biskupów w czasie dyskusji nad katechezą, która była głównym tematem kończącego się we wtorek w Zakopanem 392. zebrania plenarnego Episkopatu Polski.

W czasie obrad Episkopatu w tematykę katechezy wprowadzili bp Wojciech Osial oraz abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. Następnie biskupi przeprowadzili rozmowy w grupach, utworzonych - jak zaznaczył sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński - według klucza terytorialnego poszczególnych diecezji, gdyż "inaczej prezentuje się problem uczestnictwa w katechezie w dużych miastach, w Polsce północno-zachodniej i południowo-wschodniej".

W rozmowie z KAI bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP poinformował, że dyskusja poświęcona była zagadnieniu katechezy w wielu wymiarach, tak w odniesieniu do szkolnej lekcji religii, jak i katechezy przyparafialnej. Mocno skoncentrowana była uwaga na ożywieniu katechezy w parafii. Powstał apel, aby w diecezjach tworzone były szkoły katechistów. Urząd katechisty utworzył niedawno papież Franciszek. Katechista rozpoczyna swoją służbę wśród tych, którzy są na peryferiach wiary i moralności. Ma być świadkiem wiary, nauczycielem, mistagogiem prowadzącym do przyjęcia sakramentów świętych i towarzyszem w dalszej wierze.

W opinii przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego, trzeba też "skupić się na wyzwaniach ewangelizacyjnych, aby docierać do tych, którzy mają różne trudności". Biskupi nie chcą ponadto pomijać tych młodych osób, które wprawdzie już wypisały się z lekcji religii, gdyż chcą im proponować alternatywne formy formacji religijnej.

Zdaniem bp. Osiala, formacja w parafii nie może być powtórzeniem w odniesieniu do lekcji religii w szkole, ale powinna być oparta na przekazywaniu doświadczenia wiary, modlitwy i wspólnoty.

Bp Osial podkreśla, że katecheza parafialna w żaden sposób nie eliminuje lekcji religii w szkole. - Są to dwie rzeczywistości, które powinny się uzupełniać - dodał.

Biskupi zastanawiali się też nad kierunkami nowelizacji „Dyrektorium katechetycznego”. Dokument ten stanowi m.in. podstawę do opracowywania programu katechizacji i podręczników. Polskie „Dyrektorium katechetyczne” ma już ponad dwadzieścia lat. - Żyjemy natomiast w czasach, które przechodzą bardzo intensywne przemiany kulturowe, religijne, społeczne. Potrzeba więc nowego dokumentu, który podejmie rodzące się wyzwania i który zarysuje drogi dla nowej katechezy - mówił w niedawnym wywiadzie dla KAI przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP.

Reklama

W tym celu powołany został zespół, który rozpoczął już prace nad pierwszym schematem koniecznych zmian. Wszystkie propozycje będą poddawane konsultacjom i przedstawiane oraz omawiane na kolejnych zebraniach plenarnych Episkopatu. - W "Dyrektorium" trzeba będzie mocno podkreślić wyzwania ewangelizacyjne oraz obecnie przemiany religijne, przemiany związane z pandemią, mamy napływ Ukraińców. Musi z nim zostać zawarta kwestia odnowy katechezy parafialnej oraz odwieczny problem katechizacji dorosłych. To jest pytanie o formację religijną w rodzinach. Rodzina jest pierwszym środowiskiem wiary - dodał bp Osial.

Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego odniósł się też do kwestii katechizacji dzieci ukraińskich. Pozostaje ona w głównej mierze w domenie Kościoła prawosławnego i Kościoła greckokatolickiego. - Te Kościoły mają własne władze wyznaniowe. One organizują zajęcia z religii. Tam, gdzie jest prośba ze strony rodziców i zgoda zwierzchników ich Kościoła, tam my jesteśmy na to oczywiście otwarci, podobnie jak katecheci - podsumował bp Wojciech Osial.

2022-06-07 12:58

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ważne rocznice

Życie duchowe parafii naznaczone jest działalnością licznych grup duszpasterskich

Tomasz Siwczuk

Życie duchowe parafii naznaczone jest działalnością licznych grup duszpasterskich

Dzień 17 grudnia zapisał się w pamięci wielu z nas, bowiem tego dnia świętowaliśmy 80. urodziny Ojca Świętego Franciszka. Dla parafii św. Michała Archanioła w Zamościu data ta skrywa jeszcze dwie inne warte zauważenia rocznice: 5-lecie poświęcenia kościoła i 25-lecia działalności Legionu Maryi we wspólnocie parafialnej.

Więcej ...

Msza św. krok po kroku

Adobe. Stock.

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Więcej ...

„Jasna Góra 640 lat. Misterium trwania” - jutro spotkanie w Sali Papieskiej

2022-11-28 20:22
Kard. Stefan Wyszyński

pl.wikipedia.org

Kard. Stefan Wyszyński

Siedemdziesiąt lat minie 29 listopada od podania wiadomości o wyniesieniu przez papieża Piusa XII prymasa Polski abp. Stefana Wyszyńskiego do godności kardynała w 1952 r. Ten dzień został wybrany na spotkanie pt. „Jasna Góra 640 lat. Misterium trwania”. Rozpocznie się ono we wtorek o godz. 18.30 w Sali Papieskiej na Jasnej Górze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. Studnicki: nie można ukarać nieżyjącego już...

Kościół

Ks. Studnicki: nie można ukarać nieżyjącego już...

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to...

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to...

Sto czterdzieści jeden

Niedziela Częstochowska

Sto czterdzieści jeden

Św. Jakub z Marchii

Święci i błogosławieni

Św. Jakub z Marchii

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Kościół

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...