Reklama

W rodzinnym domu Arcybiskupa

Abp Kazimierz Nycz urodził się 1 lutego 1950 r. w Starej Wsi. Uczęszczał do Liceum w Czechowicach-Dziedzicach. Studiował w Seminarium Duchownym w Krakowie, święcenia kapłańskie przyjął 20 maja 1973 r. Po ukończeniu studiów doktoranckich na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim pracował w Wydziale Katechetycznym Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Od 1987 r. pełnił funkcję wicerektora krakowskiego Seminarium Duchownego. 16 kwietnia 1988 r. Papież Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym krakowskim, a 9 czerwca 2004 r. - ordynariuszem koszalińsko-kołobrzeskim.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Papież Benedykt XVI 3 marca 2007 r. mianował bp. Kazimierza Nycza arcybiskupem metropolitą warszawskim. Od tego momentu Stara Wieś, położona niedaleko Czechowic-Dziedzic, stała się miejscem zainteresowania dziennikarzy. Do tej małej wsi zajrzała także „Niedziela”.

Wioska

Stara Wieś to pierwotnie Wilamowice, powstałe w XIII wieku. Ponieważ wioskę dwukrotnie najechali Tatarzy, ludności pozostało bardzo niewiele. Wobec tego książę Mieszko II Otyły postanowił sprowadzić tu i osiedlić ludzi z terenów Bawarii. Oni sami nazywali się Wilamowianami od imienia przywódcy kolonistów - Wiliama lub Wilhelma. Później wioska się podzieliła - powstały dzisiejsze Wilamowice (w których urodził się św. Józef Bilczewski) i Wilamowice Antiqua (czyli Stare Wilamowice). Te ostatnie w końcu zaczęto nazywać Starą Wsią.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Świątynia

Naprawdę malowniczo wygląda tu drewniany kościółek, otoczony wysokimi bukami, pachnący starym drewnem i historią. Wybudowano go w XIII wieku. W czasie prac odkrywkowych pod kościołem znaleziono resztki ceramiki, w której być może przechowywano prochy w czasach pogańskich.
W XVI wieku kościół został rozbudowany i konsekrowany. Ciekawostką tej sakralnej budowli jest, iż różnica wysokości między stojącymi w prezbiterium a tymi, którzy w liturgii uczestniczą, stojąc przy wyjściu z kościoła, wynosi 1,5 m. I wcale nie dzielą ich schody czy jakiekolwiek stopnie - posadzka starej świątyni jest po prostu pochylona. W Starej Wsi zbudowano kościół na wzgórzu, nie wyrównując poziomów. Tam przez wieki ludzie wspinali się od drogi w kierunku ołtarza. Dosłownie i zapewne w przenośni.

Biskup

Reklama

W księdze metrykalnej przy wpisie Casimirus Nycz widnieją daty urodzin (1 lutego 1950), chrztu (19 lutego 1950), święceń kapłańskich (20 maja 1973), nominacji biskupiej (16 kwietnia 1988). Pod datą 3 marca 2007 zapisano: „Arcybiskup Metropolii Warszawskiej”. - Dla naszej parafii to nie tylko powód do dumy. Za tą dumą powinien iść wysiłek, byśmy wszyscy wspierali naszego rodaka modlitwą, byśmy byli przykładem właściwej postawy religijnej i moralnej - mówi probosz parafii ks. Grzegorz Then. - Nominację przyjęliśmy z wielką radością, tym bardziej że rodzina Nyczów jest od wielu dziesiątków lat znana w Starej Wsi z dobroci, łagodności, uczynności i sąsiedzkiej pomocy - dodaje duszpasterz.
4 marca - w liturgiczne wspomnienie św. Kazimierza - parafianie modlili się za abp. Kazimierza Nycza podczas niedzielnej Eucharystii i w czasie adoracji Najświętszego Sakramentu, wyrażając w ten sposób wdzięczność Bogu za swego rodaka.

Więzi

Dom rodziny Nyczów położony jest w charakterystycznym dla wsi miejscu - nieopodal wysokiego na 31 m stalowego krzyża, który mieszkańcy parafii zbudowali dla upamiętnienia Jubileuszu Roku 2000.
W mieszkaniu Józefy i Stanisława na stole leżą fotografie Kazimierza Nycza: od tych najstarszych, z wczesnych lat dziecięcych, po zrobione całkiem niedawno. Wśród nich także obrazek z drzewem genealogicznym rodziny. - Na ostatnim rodzinnym spotkaniu, które odbyło się z inicjatywy Kazimierza, było około 30 kuzynów wraz z dziećmi, w sumie blisko 200 osób - opowiada Józefa Nycz. Podkreśla, że Ksiądz Biskup jest bardzo związany ze swą rodziną. - Zawsze można się do niego zwrócić, zawsze znajdzie czas, poradzi - mówi pani Józefa.
Stanisław Nycz, młodszy o 6 lat brat Kazimierza, wspomina dzień nominacji. - Dla nas było to mimo wszystko zaskoczenie. Może inni się spodziewali, że tak się stanie, ale my, gdy usłyszeliśmy o decyzji Ojca Świętego, byliśmy naprawdę zaskoczeni. Tuż po ogłoszeniu nominacji przybiegli do nas sąsiedzi z gratulacjami, a później to już rozdzwoniły się telefony. Wszyscy byli bardzo przejęci. Teraz będziemy się za brata modlić, bo tak najbardziej możemy mu pomóc - dodaje Stanisław Nycz.

Podziel się:

Oceń:

+1 -2
2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z Fatimy?

Karol Porwich/Niedziela

Zapewne każdy z nas słyszał o objawieniach Matki Bożej w Fatimie, ale czy tak naprawdę wiemy, co wtedy Maryja chciała nam przekazać? Czy orędzie fatimskie to tylko historia, wydarzenie, sensacja? Co ono oznacza dla mnie, dla mojego życia?

Więcej ...

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

2024-05-10 13:22
Raymond Nader pokazuje ślad, który zostawił mu na ręce św. Szarbel

Karol Porwich/Niedziela

Raymond Nader pokazuje ślad, który zostawił mu na ręce św. Szarbel

W Duszpasterstwie Akademickim Emaus w Częstochowie miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Raymond Nader, który przeżył niezwykłe doświadczenie mistyczne w pustelni, w której ostatnie lata spędził św. Szarbel, podzielił się swoim świadectwem.

Więcej ...

Święci pastuszkowie we Wrocławiu

2024-05-14 13:41
Uroczyste wprowadzenie relikwii

Magdalena Lewandowska

Uroczyste wprowadzenie relikwii

W 107. rocznicę objawień Matki Bożej w Fatimie do parafii św. Wawrzyńca we Wrocławiu uroczyście wprowadzono relikwie Świętych Pastuszków Hiacynty i Franciszka.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Kościół

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania