Reklama

Chciałbym, aby każdy mógł tu przyjść...

Niedziela płocka 40/2002

Wydział Duszpasterski Kurii Diecezjalnej oraz Stowarzyszenie Psychologów Chrześcijańskich utworzyły w Płocku Centrum Psychologiczno-Pastoralne.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Centrum Psychologiczno-Pastoralne rozpocznie swoją działalność 7 października br. Będzie czynne od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-12.00 i 14.00-18.00.
Centrum służy pomocą w zakresie problemów natury psychicznej i duchowej. Pomocy udzielają wyspecjalizowani terapeuci: pedagodzy, psycholodzy, prawnicy i księża. Placówka zaprasza do współpracy psychologów, lekarzy, pedagogów, wolontariuszy.
Adres: ul. Tumska 5a
(wejście od Pl. Narutowicza), 09-400 Płock, tel.
(0-24) 268-66-81.

KS. ADAM ŁACH: - Skąd wziął się pomysł utworzenia Centrum?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

KS. DR ROMUALD JAWORSKI: - Pomysłodawcą przedsięwzięcia był pasterz naszej diecezji bp Stanisław Wielgus, który zwrócił się do mnie z prośbą, aby przejąć prowadzone niegdyś przez Akcję Katolicką Centrum Pomocy Rodzinie "Przeciw przemocy - wyrównać szanse" i kontynuować, ewentualnie rozwinąć, jego działalność. Przejęliśmy więc lokal i - przynajmniej częściowo - zadania, które stawiało sobie tamto Centrum.

- Jakie będą zadania nowego Centrum?

- Będziemy chcieli poszerzyć zakres działalności, obejmując nim nie tylko pomoc w sytuacjach konfliktów rodzinnych, ale także pomoc osobom, które przeżywają różnorakie kryzysy psychiczne czy duchowe.

Reklama

- Skąd będą się rekrutować pracownicy placówki?

- W tej chwili jest ok. 20 osób w różnym wieku i różnych zawodów. W tej grupie mamy prawnika, pedagogów, psychologów, księży - to jednak jeszcze wciąż zbyt mało. Przez pierwsze pół roku działalności chcemy przygotować się do pełnego rozruchu Centrum. Mam nadzieję, że w tym czasie więcej osób zgłosi swoją chęć współpracy. Oferta naszych usług, jaką zamierzamy przedstawić, jest dość szeroka, dlatego potrzeba wielu dobrze wykształconych pracowników.

- Czy Centrum będzie oferować tylko pomoc psychologiczną, czy także psychiatryczną?

- W przyszłości będę poszukiwał również psychiatrów, chcących zaangażować się w pracę naszego centrum. Na razie jednak chcemy ruszyć z pomocą psychologiczną, pedagogiczną i duchową.

- Jak będzie zorganizowana praca placówki?

- W przyszłości Centrum będzie obejmować kilka działów. Pierwszy z nich to Ośrodek Pomocy Rodzinie, który będzie oferować pomoc rodzinom przeżywającym problemy małżeńskie i wychowawcze. Opieką będą objęci zarówno rodzice, jak i dzieci dotknięte przemocą, uzależnieniami czy izolacją społeczną. Ośrodek prowadzić będzie treningi komunikacji interpersonalnej, asertywności i terapię zranień. Szczególną uwagę chcemy zwrócić na terapię młodych ludzi dotkniętych tzw. mentalnością komputerową.

- Czym się objawia taka mentalność?

- W skrajnych przypadkach np. zaburzeniami w ustosunkowaniu się do życia i śmierci. Grając w grę komputerową, młody człowiek strzela, czy zabija na ekranie monitora wirtualnych wrogów. Sam może polec kilka razy i nic mu się nie dzieje. Takie myślenie może niestety zostać przeniesione do realnego świata. Inną ważną kwestią jest chociażby uczestnictwo w czatach. Osoby uczestniczące w nich rozmawiają z ludźmi, których nie widzą i nie znają. Przychodzą i odchodzą, kiedy chcą - znajomość bez żadnych zobowiązań. To może zaowocować dramatycznym rozpadem więzi międzyludzkich w przyszłości.

- Jakie są pozostałe działy pracy?

- Wśród innych działów znajdzie się Ośrodek Interwencji Kryzysowej, oferujący pomoc osobom przeżywającym kryzysy egzystencjalne i psychiczne wynikłe np. ze straty osób bliskich, zaburzenia kontaktów z bliskimi, z przemocy, utraty sensu życia czy bezrobocia. Szczególną troską zostaną objęte osoby po próbach samobójczych. W tym ośrodku będzie oferowana terapia indywidualna i grupowa. W Centrum znajdzie się także Poradnia Teologiczno-Pastoralna, której zadaniem będzie pomoc osobom, przeżywającym trudności religijne i światopoglądowe. Prowadzona będzie działalność informacyjna i formacyjna dotycząca nauki Kościoła oraz warsztaty pogłębiania tożsamości religijnej. Do zadań Poradni należeć też będzie organizowanie spotkań modlitewnych i dni skupienia dla pracowników centrum.

- Czy Centrum będzie prowadzić także działalność szkoleniową?

- Tak. Zajmie się tym Punkt Informacji i Formacji Psychologów Chrześcijańskich, który poprowadzi szkolenia w zakresie poradnictwa psychologiczno-pastoralnego i psychoterapii. W ramach działalności informacyjnej chcielibyśmy kompetentnie pokierować wszelkie osoby, które się do nas zwrócą, do instytucji, które mogą im pomóc w danej sytuacji. Natomiast w działalności formacyjnej szczególną uwagę zwrócimy na kształcenie naszych pracowników pod względem psychologicznym i duchowym.
Chcemy też edukować liderów grup wsparcia, które będą funkcjonować w ramach Ośrodka Tworzenia i Koordynacji Grup Wsparcia.

- Jakie są zadania takich grup?

- Znajdują się w nich osoby dotknięte różnego rodzaju specyficznymi trudnościami czy zranieniami, które poradziły sobie z danym problemem, np. z utratą kogoś bliskiego. Mogą one służyć swoim doświadczeniem i wspomóc tych, którzy aktualnie przeżywają takie właśnie trudności czy kryzysy.

- Czy w placówce będzie można znaleźć także pomoc duchową?

- O tym mówi już nazwa instytucji: Centrum Psychologiczno-Pastoralne. W centrum obok psychologów i pedagogów dyżurować będą kapłani. Na przeciętnym budynku parafialnym widnieją bowiem napisy informujące, kiedy czynna jest kancelaria parafialna, nie ma natomiast informacji, że duszpasterz służy swoją obecnością wiernym, którzy chcieliby podzielić się swoimi kłopotami. Mam nadzieję, że każdy, kto potrzebuje rozmowy z księdzem, będzie mógł przyjść do Centrum i uzyskać pomoc duchową - bez obaw, że będzie napiętnowany, chociażby za religijną ignorancję, która dziś jest coraz powszechniejsza.

- Czy są kapłani przygotowani do takiej posługi?

- Mamy wielu dobrze przygotowanych księży. W Centrum pomagać będą m.in. księża profesorowie z Seminarium Duchownego i Kurii Diecezjalnej. W tej chwili organizujemy kurs dla wikariuszy, a także dla katechetów, którzy w swej pracy na co dzień spotykają się z osobami przeżywającymi kryzysy. Mamy również kapłanów, którzy ukończyli Podyplomowe Studium Poradnictwa Psychologicznego i Psychoterapii dla Duchowieństwa. Na nich bardzo liczę w tej pracy. Pragnąłbym także, aby współpracował z nami egzorcysta, który zajmowałby się osobami opętanymi.

- Czy porady w Centrum będą odpłatne?

- Pomoc w zakresie interwencji kryzysowej będzie bezpłatna, natomiast długofalowa terapia będzie wiązać się z pewną gratyfikacją. Pierwsze spotkanie będzie darmowe, dalsze natomiast - płatne. Postaramy się jednak, by nasze ceny były konkurencyjne w stosunku do podobnych placówek na naszym terenie.

- Dziękuję za rozmowę.

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach i porzucaniu stanu kapłańskiego

2024-04-19 22:02

Karol Porwich/Niedziela

Przyczyny kryzysów księży w Polsce i porzucania stanu kapłańskiego były tematem ogólnopolskiej sesji zorganizowanej przez Zespół ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce przy Komisji Duchowieństwa KEP, która obradowała w piątek Warszawie.

Więcej ...

10 lat kanonizacji św. Jana Pawła II

2024-04-19 09:49

Mat.prasowy/vaticannews.va

„Pontyfikat św. Jana Pawła II trzeba koniecznie dokumentować dla przyszłych pokoleń, naszym zadaniem jest ocalenie i przekazanie tego wielkiego dziedzictwa” – mówi ks. Dariusz Giers. Jest on administratorem Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II a zarazem świadkiem pontyfikatu. Kapłan wyznaje, że praktycznie codziennie modli się przy grobie świętego papieża i zawsze jest poruszony tłumami ludzi z całego świata, którzy w tym wyjątkowym miejscu szukają wstawiennictwa Jana Pawła II.

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie najemnikiem!

2024-04-19 22:12

Archiwum bp Andrzeja Przybylskiego

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous