Reklama

Wiadomości

KPRM: we wtorek premier Morawiecki weźmie udział w szczycie państw unijnych NATO

mrallen/Fotolia.com

We wtorek,14 czerwca premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w spotkaniu grupy państw unijnych w Hadze. Na zaproszenie premierów Danii i Holandii do Hagi przyjadą m.in. szefowie rządów Polski, Belgii, Łotwy oraz prezydent Rumunii - poinformowała Kancelaria Premiera.

Jak czytamy w zapowiedzi opublikowanej na stronie internetowej KPRM, wizyta premiera w Hadze jest częścią przygotowań do szczytu NATO w Madrycie, który odbędzie się w dniach 29-30 czerwca. "Polska wskazuje na ważną rolę budowy wzmocnionej flanki Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego, szczególnie teraz w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę" - czytamy.

Tematem spotkania ma być sytuacja na Ukrainie oraz pomoc dla niej, a także kwestie związane ze wzmacnianiem wschodniej flanki NATO i wspólnym finansowaniem projektów obronnych. Także rozszerzenie Sojuszu o Finlandię i Szwecję będzie przedmiotem rozmów. W komunikacie podkreślono, że Polska w pełni popiera akcesję tych państw do NATO.

"Wojna na Ukrainie zmieniła wszystko, dlatego Polska wskazuje na konieczność odbudowy architektury bezpieczeństwa w Europie. Potrzebna jest większa współpraca transatlantycka, aby pomóc Ukrainie. Polska opowiada się za włączeniem architektury obronnej Unii Europejskiej do NATO – z poszanowaniem prerogatyw krajowych. Wszelkie aspekty europejskiej polityki obronnej muszą być częścią szerszego sojuszu. Polska zabiega również o poprawę mobilności wojskowej poprzez zwiększenie przeznaczanych przez Unię środków na ten cel oraz poprawę warunków składania projektów dotyczących cywilno-wojskowej infrastruktury transportowej" - czytamy także w komunikacie KPRM.

28-30 czerwca 2022 r. w Madrycie odbędzie się spotkanie, w którym będzie uczestniczyć 30 głów państw oraz szefów rządów i sojuszu. Będą tam obecni także m.in. przedstawiciele Szwecji, Finlandii, Gruzji, Australii, Nowej Zelandii, Korei Południowej, Japonii, Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej.

"Liderzy państw będą rozmawiali na temat dalszego wsparcia wojskowego i politycznego dla Ukrainy. Ważnym tematem będzie także kwestia wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego. Podczas szczytu Polska zwróci się o zwiększenie liczby żołnierzy Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego na granicach z Rosją oraz o rozmieszczenie ich w stałych bazach" - zapowiada KPRM.(PAP)

Reklama

autor: Mikołaj Małecki

mml/ ann/

2022-06-14 14:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prezydent: bezpieczeństwo Polski jest absolutnie ponad wszelkimi podziałami politycznymi

PAP/Piotr Nowak

Politycy ze wszystkich stron sceny politycznej podchodzą do kwestii bezpieczeństwa Polski absolutnie ponad wszelkimi podziałami - powiedział prezydent Andrzej Duda po zakończeniu posiedzenia RBN. Atmosfera spotkania była propaństwowa, merytoryczna, zgłoszono szereg ciekawych propozycji - podkreślił.

Więcej ...

Możemy być pewni, że papież wie więcej niż przekazują „zaangażowane” dziś media

2022-10-03 07:10

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Możemy być pewni, że papież, w oparciu o dane dyplomacji watykańskiej wie więcej niż przekazują coraz bardziej powierzchowne i „zaangażowane” dziś media.

Więcej ...

Watykan: w połowie października poznamy Dokument dla etapu kontynentalnego Synodu

2022-10-03 16:30

Adobe Stock

Członkowie XV Rady Zwyczajnej Synodu Biskupów zatwierdzili wypracowany przez zespół ekspertów z całego świata Dokument dla etapu kontynentalnego Synodu Biskupów 2023. Został on opracowany jednocześnie w języku włoskim i angielskim i przekazany Ojcu Świętemu. Będzie upubliczniony w połowie października i wysłany jednocześnie do wszystkich biskupów – informuje Sekretariat Generalny Synodu Biskupów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Październik - nowy (różańcowy) początek!

Wiara

Październik - nowy (różańcowy) początek!

Możemy być pewni, że papież wie więcej niż...

Watykan

Możemy być pewni, że papież wie więcej niż...

#NiezbędnikRóżańcowy: „Pan z Tobą

Kościół

#NiezbędnikRóżańcowy: „Pan z Tobą"

Błagam i proszę, niech w październiku zapełnią się...

Kościół

Błagam i proszę, niech w październiku zapełnią się...

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kościół

Komunikat w sprawie Wyższego Seminarium Duchownego w...

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Święci i błogosławieni

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej...

Sport

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej...

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Kościół

Biskup Piotrowski zapowiedział diakonat stały w swojej...

Zmarł bp Jan Styrna

Kościół

Zmarł bp Jan Styrna