Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kraków

Poświęcenie miejsca budowy Centrum Jana Pawła II

Kard. Stanisław Dziwisz poświęci 18 maja miejsce budowy Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”. Tego samego dnia zostanie uroczyście ogłoszony międzynarodowy konkurs architektoniczny na siedzibę instytucji.
Ogłoszenie konkursu będzie miało miejsce w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich o godz. 12.00, a wieczorem w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach kard. Stanisław Dziwisz odprawi Mszę św., podczas której poświęci miejsce budowy Centrum oraz krzyż, który stanie na placu. W uroczystościach weźmie udział młodzież, dla której będą one przypomnieniem ubiegłorocznego spotkania Papieża Benedykta XVI z młodymi na krakowskich Błoniach. Wówczas młodzi ludzie przynosili ze sobą skały, które zostaną wmurowane jako kamień węgielny w fundamenty Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”. Zaproszenie do udziału w uroczystym poświęceniu miejsca budowy zostanie skierowane także do miast papieskich w całej Polsce.
Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” będzie obejmowało części: muzealną, konferencyjną, rekolekcyjną oraz naukową. Cały kompleks będzie liczył ok. 14 tys. m2. Do jego najważniejszych elementów będzie należeć Dom Jana Pawła II, czyli nowoczesne muzeum ze ścieżkami edukacyjnymi, w którym znajdą się także multimedialna biblioteka, kaplica oraz oratoria dla wyznawców innych religii i osób niewierzących. Oprócz Domu Jana Pawła II przewiduje się także budowę Centrum Wolontariatu.

Z Częstochowy

Jubileusz klasztoru karmelitańskiego

50-lecie istnienia swego klasztoru obchodziły 15 kwietnia w Niedzielę Miłosierdzia Bożego Karmelitanki Bose w Częstochowie. Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski. W koncelebrze uczestniczyli również o. Izydor Matuszewski - generał Zakonu Paulinów oraz o. Dominik Wider - delegat prowincjała Karmelitów Bosych Prowincji Krakowskiej. W uroczystości wziął udział prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona wraz z małżonką.
„Wszyscy, a zwłaszcza Kościół częstochowski, wiele zawdzięczamy Siostrom, które żyją tutaj, w sercu tego Kościoła, i stają się w nim miłością wobec Boga, a także miłością wobec bliźnich, za których modlą się i ofiarują swoje życie” - napisał Metropolita Częstochowski w słowie wprowadzającym do okolicznościowej publikacji pt. „50 lat w sercu Kościoła w Dolinie Miłosierdzia u stóp Jasnej Góry”, którą przygotowały siostry z okazji jubileuszu.
Istniejąca w Częstochowie pół wieku wspólnota duchowych córek św. Teresy od Jezusa nie starzeje się. Wręcz przeciwnie - „nabrzmiała łaską” i daje piękne owoce w postaci nowych fundacji: na zaproszenie administratora apostolskiego w Astanie - bp. Tomasza Pety 10 maja br. do Kokszetau w Kazachstanie z częstochowskiej wspólnoty wyruszają 4 karmelitanki bose.

(j.n.)

Z Wadowic

Zjazd w szkole Karola Wojtyły

Obchody jubileuszu 140-lecia dawnego Gimnazjum Państwowego - obecnie Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Wadowity w Wadowicach zakończył 15 kwietnia br. I Zjazd Absolwentów Wszystkich Roczników. Do tej szkoły uczęszczał też Jan Paweł II. Kilkuset gości uczestniczyło w bazylice pw. Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem rektora Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie - ks. prof. Jana M. Dyducha. Po złożeniu kwiatów u stóp pomnika Jana Pawła II przed bazyliką wychowankowie szkoły oraz przedstawiciele władz samorządowych i oświatowych przeszli do budynku szkoły, gdzie zostali powitani przez obecnego dyrektora LO Jana Szewczyka oraz starostę powiatu wadowickiego Teresę Kramarczyk. Wspaniałą gawędę, przypominającą lata spędzone w szkole wspólnie z Karolem Wojtyłą zaprezentował senior Zjazdu - Eugeniusz Mróz, absolwent szkoły z 1938 r. Po występach artystycznych uczniów Liceum oraz innych szkół średnich powiatu na salę wjechał… tort z fajerwerkami. A później było tradycyjne zwiedzanie szkoły, wspomnienia, spotkania w grupach rocznikowych i klasowych. Niektórzy absolwenci przybyli do Wadowic po raz pierwszy od zakończenia nauki w szkole. Korzystając z okazji, spacerowali po mieście, odwiedzali bliskie ich sercom zakątki.

(mic)

Krótko

Marek Jurek ogłosił 19 maja, że zakłada nową partię katolicko-konserwatywną. Na konferencji prasowej wystąpiło z nim czterech posłów PiS: Małgorzata Bartyzel, Dariusz Kłeczek, Marian Piłka i Artur Zawisza. Wszyscy wyszli z partii braci Kaczyńskich.

Sześć tysięcy młodzieży żydowskiej i ok. tysiąca polskiej wzięło udział 16 kwietnia w 16. Marszu Żywych, który przeszedł przez oświęcimski obóz koncentracyjny.

Prokuratorzy Instytutu Pamięci Narodowej skierowali do sądu akt oskarżenia przeciwko dziewięciu osobom zasiadającym w kierowniczych gremiach PRL, odpowiedzialnym za wprowadzenie stanu wojennego. Wśród oskarżonych znaleźli się gen. Wojciech Jaruzelski, gen. Czesław Kiszczak i Stanisław Kania, były I sekretarz KC PZPR.

Przed bankową komisją śledczą 7 maja stanie pierwszy świadek. Będzie nim Józef Oleksy. Komisja, która na nowo podjęła prace - bez posłów opozycji, którzy bojkotują jej działania, zatwierdziła listę kilkudziesięciu świadków, których chce przesłuchać, badając sprawę prywatyzacji polskiego sektora bankowego. Prace komisji może jednak storpedować Trybunał Konstytucyjny, który ma rozpatrzyć wniosek PO o zgodność uchwały sejmowej z konstytucją.

Po raz kolejny wraca pomysł takich poprawek w konstytucji i ordynacjach wyborczych, które zablokowałyby możliwość kandydowania do parlamentu osobom skazanym prawomocnym wyrokiem za przestępstwa umyślne, ścigane z powództwa publicznego, oraz za przestępstwa skarbowe. Projekt chce zgłosić PiS.

Pensje w polskich przedsiębiorstwach były w marcu tego roku o 9 procent wyższe niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Na rynku, szczególnie w sektorze budowlanym, odczuwany jest brak specjalistów. W tym segmencie płace rosły najszybciej.

Od maja wszyscy cudzoziemcy, którzy będą się starali w Polsce o azyl, muszą poddać się badaniom na obecność wirusa HIV. Wynik pozytywny nie będzie miał wpływu na decyzję o przyznaniu azylu, a państwo będzie finansowało leczenie zakażonego. Do Polski trafia rocznie kilka tysięcy uchodźców.

Znany aktor Jan Kociniak zmarł 20 kwietnia w Warszawie w wieku 69 lat.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych,wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Święty Atanazy z Aleksandrii

www.fundacjamaximilianum.pl

Więcej ...

Madonno z Puszczy, módl się za nami...

2024-05-01 20:29

Karol Porwich/Niedziela

Początki kultu Madonny z Puszczy sięgają przełomu XVII i XVIII w. Wiadomo, że w pierwszej połowie XVII stulecia w świątyni znajdowało się 18 wotów oraz 6 nici korali.

Więcej ...

Kard. Pizzaballa objął kościół tytularny w Rzymie

2024-05-02 09:52
Pierbattista Pizzaballa OFM

Włodzimierz Rędzioch

Pierbattista Pizzaballa OFM

Łaciński Patriarcha Jerozolimy kard. Pierbattista Pizzaballa objął 1 maja swój kościół tytularny w Rzymie. Ceremonia w kościele Sant'Onofrio (św. Onufrego) miała się odbyć 15 kwietnia, jednak z powodu irańskiego ataku na Izrael kard. Pizzaballa odłożył swoją podróż z Jerozolimy do stolicy Włoch.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst