- Zapobieganie chorobom serca w ogromnej mierze zależy od nas samych. Przypomnijmy najważniejsze zasady tej profilaktyki.
Lek. med. Zbigniew Łebek, kardiolog, prezes Stowarzyszenia „Twoje Serce” w Częstochowie: - Zasada: łatwiej zapobiegać, niż leczyć ma ogromne znaczenie w dziedzinie chorób serca. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na sposób odżywiania. Podstawą jest ograniczenie produktów zawierających tłuszcze nasycone i cholesterol, m.in.: mięsa, masła, tłustych serów, ciast, śmietany na rzecz warzyw i owoców, a także systematyczne spożywanie ryb, zwłaszcza morskich. Jedną z diet zalecanych zarówno w profilaktyce, jak i w trakcie leczenia chorób serca jest tzw. dieta śródziemnomorska. Walcząc z otyłością trzeba uważać na tzw. diety cud, które nie zawsze zawierają wszystkie składniki niezbędne dla naszego zdrowia. Pamiętajmy też, że gwałtowna zmiana wagi ciała ma raczej niekorzystny wpływ na serce i układ krążenia. Warto również zadbać o prawidłowe ciśnienie krwi, tzn. nieprzekraczające wartości 140/90 mmHg, pamiętając przy tym, że ciśnienie mieszczące się w przedziale 130-139 mmHg - dla ciśnienia skurczowego i 85/89 mmHg - dla rozkurczowego określamy jako ciśnienie wysokie prawidłowe, które może jednak z czasem przekształcić się w nadciśnienie. Jeżeli cierpimy na nadciśnienie, to zgłaszamy problem lekarzowi, systematycznie przyjmujemy zalecone leki, a także zmniejszamy spożycie soli, rezygnujemy z palenia papierosów i picia alkoholu. Ograniczając sól, pamiętajmy, że występuje ona w dużych ilościach w daniach i produktach gotowych, np. sosach, zupach w proszku, kostkach rosołowych, konserwach, chipsach itp.
Palenie papierosów jest szczególnie niebezpiecznym uzależnieniem, ponieważ zawarte w dymie tytoniowym szkodliwe związki uszkadzają tętnice, wpływają na podniesienie poziomu tzw. złego cholesterolu (LDL) oraz obniżenie dobrego cholesterolu (HDL) i stopniowo niszczą narządy wewnętrzne. Podobne szkody na zdrowiu odnoszą również osoby z otoczenia palącego, tzw. bierni palacze. Dlatego warto rzucić palenie - najlepiej już dziś.
Do tych zaleceń dołączmy jeszcze aktywny tryb życia: uprawiajmy sport, czynną rekreację czy też hobby związane z wysiłkiem fizycznym. Nie może to być jednak wysiłek okazjonalny, lecz systematyczny, podejmowany minimum dwa razy w tygodniu. Wprowadzenie tych wszystkich zasad do naszego stylu życia na pewno zminimalizuje ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej i zawału serca.
Pomóż w rozwoju naszego portalu