Reklama

Kościół

Bp Turzyński: To był dzień naznaczony świadectwami

bp. Piotr Turzyński

To był dzień naznaczony świadectwami. Tu nie tyle chodzi o teorię, ale o to, co postawiono na początku jako zadanie kongresu, aby pokazać piękno życia rodzinnego, jaki cudowny jest pomysł Boży na życie kobiety i mężczyzny – powiedział portalowi polskifr.fr bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, komentując kolejny dzień X Światowego Spotkania Rodzin w Rzymie, 23 czerwca br.

„Drugi dzień światowego spotkania rodzin w Watykanie rozpoczęliśmy w gronie polskim od modlitwy przy grobie św. Jana Pawła II – patrona rodzin. O godz. 7:10 w każdy czwartek jest Msza św. Było ok. 60 księży, dużo ludzi świeckich i sióstr zakonnych. Było 5 biskupów. Przewodniczył nam abp Grzegorz Ryś. On wygłosił homilię” – zrelacjonował dla nas bp Turzyński. „Ta modlitwa wybrzmiała bardzo mocno, aby rodziny były silne Bogiem i na Nim budowały” – dodał.

bp Piotr Turzyński

Następnie miały miejsce obrady w Auli Pawła VI, które rozpoczął kard. Kevin Farrell. To prefekt Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia. Duchowny zaznaczył, że postawienie Chrystusa w centrum czyni małżeństwo drogą do świętości. Była też mowa m.in. o komplementarności powołań: do kapłaństwa i do małżeństwa. Kościół jest razem odpowiedzialny za siebie nawzajem (to temat w kontekście synodalności). Mówiono też, każde powołanie rodzi się z miłości oblubieńczej Chrystusa.

Jedna z rodzin dała świadectwo o tym, jak to jest ważne, by mieć przy sobie kierownika duchowego, pasterza, który opiekuje się rodzinami, jednoczy je. Kapłani potrzebują rodzin i rodziny kapłanów.

Były też świadectwa o tym, że świeccy potrafią zatroszczyć się o kapłana i wspierać go w jego powołaniu. To przykład wzajemnej odpowiedzialności za siebie.

Bp. Turzyński w rozmowie z nami podkreślił, że „ważne jest, aby małżonkowie nie zostali sami, ale szukali wspólnoty”. Potrzebna jest sieć małżeństw, która wspiera się nawzajem duchowo. Dzięki temu dzieci też mogą lepiej się rozwijać, bo mają rówieśników. Rodzi się przyjaźń między małżonkami i rodzinami.

Zaakcentowano również ważne miejsce ludzi starszych w rodzinach. „Starsi są współcześnie postrzegani jako ci, którzy potrzebują pomocy. Oni jednak nie tylko są obiektem troski, oni są skarbem, oni przekazują duchowe wartości. Oni są zabezpieczeniem ciągłości w rodzinie. Ważne, żeby np. wnuki pytały dziadków o różne rzeczy” – zaznaczył delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Reklama

W godzinach popołudniowych odbyła się sesja poświęcona obronie życia. Przypomniano, że małżeństwo z woli Stwórcy jest otwarte na życie. Pojawiło się m.in. świadectwo rodziców dziecka z zespołem Downa. Ci rodzicie mówili, jak wielkim szczęściem jest ich dziecko dla nich, dla kolegów. Nie dopuszczają do siebie myśli, jak można by było wyeliminować człowieka. Ojciec powiedział, że życie jest ważniejsze niż śmierć. Chłopiec dostarcza im wiele radości. To jest ich dziecko, ich miłość, ich owoc. „To bardzo poruszające świadectwo” – skomentował bp Turzyński.

bp Piotr Turzyński

Bp Piotr Turzyński zaznaczył, że czwartek 23 czerwca w Watykanie był dniem naznaczonym świadectwami. „Tu nie tyle chodzi o teorię, ale o to, co postawiono na początku jako zadanie kongresu: aby pokazać piękno życia rodzinnego, jaki cudowny jest pomysł Boży na życie kobiety i mężczyzny. On nie ogarnia tylko małżonków, którzy się kochają, ale rozszerza się na dzieci, starszych. Wszyscy znajdują w tym Bożym projekcie swoje miejsce. Chwała Bogu, że taki kongres jest i że to pokazanie piękna małżeństwa zabrzmiało bardzo mocno” – podsumował relację bp Piotr Turzyński.

2022-06-24 12:42

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ivan Rupnik autorem obrazu na 10. Światowe Spotkanie Rodzin

www.diocesidiroma.it

W Watykanie zaprezentowano oficjalny obraz, który będzie towarzyszył Światowemu Spotkaniu Rodzin 2022 w Rzymie. Namalowane farbami winylowymi dzieło zatytułowane „To wspaniałe misterium” przedstawia kilka scen z biblijnego wesela w Kanie Galilejskiej. Jego autorem jest Marko Ivan Rupnik, ksiądz i artysta ze Słowenii.

Więcej ...

Hiroszima: Dzięki Maryi przetrwali nuklearny armagedon

Wikipedia

Nie mieli prawa przeżyć. Powinni spłonąć lub umrzeć na chorobę popromienną. Dzięki Maryi jednak przetrwali nuklearny armagedon.

Więcej ...

Św. Edyta Stein patronką kaplicy PWT

2022-08-09 12:57
Kaplica Papieskiego Wydziału Teologicznego

Archiwum PWT

Kaplica Papieskiego Wydziału Teologicznego

Kaplica Papieskiego Wydziału Teologicznego otrzymała tytuł św. Teresy Benedykty od Krzyża Edyty Stein – dziewicy i męczennicy, patronki Europy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Pielgrzym ocalony z wypadku: wybiorę się do Medjugorie,...

Wiara

Pielgrzym ocalony z wypadku: wybiorę się do Medjugorie,...

Zmarła 8-letnia Waleczna Agatka. Dziewczynka 11 miesięcy...

Wiadomości

Zmarła 8-letnia Waleczna Agatka. Dziewczynka 11 miesięcy...

Żyła okultyzmem, satanizmem i magią... doznała...

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Żyła okultyzmem, satanizmem i magią... doznała...

Chrowacja: Nazaretanki z Kalisza wśród poszkodowanych;...

Wiadomości

Chrowacja: Nazaretanki z Kalisza wśród poszkodowanych;...

Wiara

"Pojechali się modlić i zginęli...", czyli o Bożej...

Rzecznik MSZ: wśród uczestników autokarowej pielgrzymki,...

Wiadomości

Rzecznik MSZ: wśród uczestników autokarowej pielgrzymki,...

W czasie choroby proś o wstawiennictwo Matkę Bożą!...

Wiara

W czasie choroby proś o wstawiennictwo Matkę Bożą!...

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Wiara

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Proboszcz parafii w Jedlni o katastrofie w Chorwacji

Kościół

Proboszcz parafii w Jedlni o katastrofie w Chorwacji