Reklama

Nowy album Białego Kruka

„Wysiadywane” zdjęcia Waldemara Bzury

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzięki współczesnej technice, aparatom cyfrowym i teleobiektywom fotografowanie przyrody staje się łatwiejsze, bo nie trzeba podchodzić zbyt blisko do zwierzyny. Żeby jednak zrobić dobre zdjęcie, nieraz wysiaduje się w czatowni przez długie godziny, a nawet dni, aby sfotografować zwierzę w akcji - mówił Waldemar Bzura podczas prezentacji autorskiego albumu „Mazury. Skarby przyrody i architektury”, która odbyła się w siedzibie Białego Kruka w Krakowie - wydawcy dzieła.
Urozmaicony krajobraz polodowcowy, z licznymi jeziorami, bagnami, lasami, kamieniami; pola, łąki i pastwiska; odrębność przyrodnicza i kulturowa - to wszystko sprawia, że Mazury są jednym z najpiękniejszych regionów w Polsce.
- Album powstał na bazie tego, co można zobaczyć na Pojezierzu Mazurskim. Przyroda zachowała się tu w lepszym stanie niż gdzie indziej i obecnie Pojezierze Mazurskie jest najbogatszym przyrodniczo obszarem pojeziernym w Europie - mówił podczas prezentacji Jerzy Kruszelnicki, autor wstępu do albumu.
Gęste bory zachowały miejsca, które rzadko ogląda człowiek. Stare puszcze i zarośnięte brzegi żyją odwiecznym rytmem, kryjąc w sobie wiele tajemnic. Wśród leśnych ostępów można wciąż spotkać zaczajonego rysia, potężne żubry, łosie i wilki. Na torfowiskach i bagnach rośnie wiele roślin endemicznych, charakterystycznych tylko dla tego regionu. Wśród nich jest między innymi owadożerna rosiczka, kwitnące w maju bagno zwyczajne, popularny środek na mole często sprzedawany na targach, który - zdaniem Kruszelnickiego - nie tępi, a przyciąga mole. Lasy i jeziora są rajem dla wielu gatunków ptaków: bielika, którego rozpiętość skrzydeł dochodzi do 2,5 m, najwyższego z naszych ptaków - żurawia, czarnych i białych bocianów, nielubianego przez rybaków kormorana, kani czarnej i rudej, czapli siwej, bąka, łabędzia niemego, dzięcioła i wielu innych. Osobliwością wśród gadów jest żółw błotny, a różnorodność wód sprzyja bogactwu gatunkowemu ryb, wśród których króluje sum. Ciężar łowionych tu w XX wieku sumów wahał się od 60 do 90 kg. Pejzaż stworzony przez naturę uzupełniają dzieła człowieka: małe kościółki, sanktuarium w Świętej Lipce, malownicze wsie, ukryte w gęstwinie nagrobki.
Wszystko to możemy podziwiać dzięki zdjęciom Waldemara Bzury, który przez trzy lata z aparatem zapuszczał się w najdziksze i najbardziej niedostępne bory, lasy, jeziora, torfowiska, aby mógł powstać ten przepiękny album, ukazujący nieprzebrane bogactwo mazurskiej flory i fauny oraz mazurskiej zabudowy, w tym najwspanialszy z sakralnych obiektów Mazur - Świętą Lipkę. Przewodnikiem po kartach albumu jest tekst Jerzego Kruszelnickiego, wybitnego botanika, członka Komitetu Ochrony Przyrody PAN, w znakomity sposób przybliżający Czytelnikowi tę niezwykłą Krainę Tysiąca Jezior, którą - jak podkreśla - szczególnie polubił Ojciec Święty Jan Paweł II, czemu dał wyraz w Olsztynie w 1991 r., gdy powiedział: „Niech Bóg zachowa ten wielki skarbiec przyrody pojezierza, lasów; nie dajcie go w jakiś sposób zniszczyć czy w każdym razie go uszkodzić, bo to jest wielkie dobrodziejstwo”.
Album, według kompozycji wydawniczej i graficznej Leszka Sosnowskiego (ponad 250 stron i 400 fotografii), został wydany w trzech osobnych wersjach językowych - polskiej, angielskiej i niemieckiej. Dodatkowym walorem publikacji jest - jak zwykle - staranność i wysoki poziom edytorski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Rozpoczynają się egzaminy maturalne

2024-05-07 07:10

Adobe Stock

Sesja maturalnych egzaminów pisemnych potrwa od 7 do 24 maja. Ich terminy z poszczególnych przedmiotów wyznaczyła Centralna Komisja Egzaminacyjna. Sesja egzaminów ustnych potrwa do 11 do 25 maja. Ich terminy każda szkoła ustala we własnym zakresie.

Więcej ...

Portugalia: do Fatimy zmierzają największe od wybuchu pandemii grupy pielgrzymów

2024-05-06 19:15

Graziako

Do Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie udają się tysiące pielgrzymów, największe od czasu wybuchu w 2020 r. pandemii Covid-19 grupy pątników z całego kraju, podają portugalskie media na bazie informacji służb policyjnych. Według szacunków funkcjonariuszy portugalskiej drogówki, większość zmierzających do Fatimy pielgrzymów dotrze do sanktuarium w sobotę.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 8.): Wszystko moje

2024-05-07 20:53

Mat.prasowy

Co zrobił Jan, kiedy Jezus dał mu Maryję za matkę? Czy naprawdę po prostu „wziął Ją do siebie”? I co to właściwie oznacza dla nas samych? Zapraszamy na ósmy odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że Maryi wcale nie zaprasza się tylko do domu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Wiadomości

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Wiara

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Kościół

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...