Reklama

300 lat cudów na Przeprośnej Górce

Jedni pielgrzymi przybywają tu pieszo lub samochodami, inni rowerami, konno albo na motocyklach. Dowódcy wojsk NATO przylatują na Przeprośną Górkę helikopterami, by potem wraz ze swoimi żołnierzami przejść pieszo Alejami Najświętszej Maryi Panny na Jasną Górę

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wznosząca się tuż przed Częstochową Przeprośna Górka znana była pielgrzymom od wieków. Dobrze stąd widoczna wieża jasnogórskiego klasztoru była znakiem, że zbliżają się do celu, a więc pora na rachunek sumienia, pojednanie się z Bogiem, bliźnimi i samym sobą. Na mapach z czasów PRL-u próżno szukać tej nazwy, której etymologia była zbyt religijna. Dziś jest tu sanktuarium św. Ojca Pio.
- U początków historii wielu sanktuariów często znajdujemy jakieś szczególne znaki lub cudowne zdarzenia. Na tym miejscu cudowne zdarzenia dotyczące relacji człowieka z Bogiem dokonywały się przez 300 lat - mówi ks. Eugeniusz Maria Lorek, kustosz sanktuarium i przełożony Zgromadzenia Apostołów Jezusa Ukrzyżowanego w Polsce. - Pielgrzymi rzadko pozostawiali je na piśmie, ale przetrwały w ustnym przekazie, tradycji i w nazwie.
Łaską tego miejsca jest również piękno okolicy. W pobliżu nie ma zabudowań, tylko kępy drzew, łąki i pola. Bryła kościoła doskonale wtapia się w otoczenie i nic nie przeszkadza, by wsłuchiwać się w śpiew skowronków i zachwycać dziełem Stwórcy. Często zaglądają tutaj rowerzyści wyruszający na jurajskie szlaki albo grupki jeźdźców konnych.
Sanktuarium ubogaca wielowiekowy charyzmat tego miejsca. Coraz częściej jest nie tylko przystankiem na pielgrzymiej drodze, ale celem samym w sobie. - Nasze Zgromadzenie charakteryzuje się umiłowaniem modlitwy i krzyża - mówi o. Lorek. - Wzorem jest Ojciec Pio, który przez całe życie ofiarowywał swoje cierpienia za zbawienie innych. On uczy nas głębokiej wiary, która pozwala zrozumieć i przeżyć cierpienie jako dar Boży. Nie są to łatwe tematy, bo współczesny świat kusi „bezproblemowym życiem” i „pigułką szczęścia”, ludzie nie umieją cierpieć i wpadają w rozpacz zamiast ofiarować swoje krzyże Jezusowi. Potrzeba czasu, aby zrozumieli, że cierpienie to najcenniejsza moneta, której wartość mierzy się zbawieniem. To zawsze podkreślał Ojciec Pio. Tę prawdę chcemy ukazywać przybywającym tutaj pielgrzymom.
O. Lorek wyjaśnia, że pierwotny zamysł przewidywał, że na Przeprośnej Górce będzie wzniesiony tylko kościół, by zdążający na Jasną Górę pielgrzymi mogli w godziwych warunkach przystąpić do sakramentu pojednania i uczestniczyć w Mszy św. Zaprojektowana w kształcie ośmioboku świątynia otrzymała wezwanie Ośmiu Błogosławieństw oraz Archaniołów Gabriela, Michała i Rafała. Kamień węgielny przywieziony z Góry Ośmiu Błogosławieństw został poświęcony przez abp. Stanisława Nowaka i wmurowany w 1994 r.
We wrześniu ubiegłego roku abp Nowak wydał dekret, na mocy którego kościół Ośmiu Błogosławieństw wraz z całym przylegającym doń wzgórzem, zwanym Przeprośną Górką, ze stacjami Drogi Krzyżowej i Drogi Różańcowej został uznany za sanktuarium św. Ojca Pio. W tym roku sanktuarium otrzymało bezcenny dar: tzw. „dużą” relikwię św. Ojca Pio, ofiarowaną przez klasztor w San Giovanni Rotondo - tkaninę, którą Święty ochraniał krwawiący stygmat na swojej piersi.
Uroczysta intronizacja relikwii do świątyni odbędzie się w dniu 120. rocznicy urodzin św. Ojca Pio - 25 maja br. Drogę Krzyżową poprowadzi abp Stanisław Nowak, który następnie będzie celebrował Mszę św. Początek o godz. 17.00.

Szczegółowe informacje wraz z mapką dojazdu można znaleźć na stronie internetowej: www.sanktuarium.opw.pl; o.pio@niedziela.pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

+4 0
2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

Więcej ...

Edukacja zdrowotna jednak nieobowiązkowa? Nowacka zabiera głos

2025-01-07 18:05

Adobe Stock

- W dzisiejszym wywiadzie dla Radia Zet, Minister Edukacji Barbara Nowacka przyznała, że do MEN wpłynęły tysiące protestów przeciwko wprowadzeniu "Edukacji Zdrowotnej" i MEN rozważa, aby przedmiot - wbrew wcześniejszym deklaracjom - jednak nie był obowiązkowy – napisała w mediach społecznościowych Magdalena Korzekwa-Kaliszuk z Fundacji Grupa Proelio.

Więcej ...

Nie żyje ks. infułat Edmund Skalski

2025-01-08 22:43
ks. infułat Edmund Skalskiks.

Archiwum Zgromadzenia

ks. infułat Edmund Skalskiks.

>Nie żyje ks. infułat dr Edmund Skalski, proboszcz parafii NMP Królowej Polski w Gdyni - poinformowała Archidiecezja Gdańska. Duchowny był Naczelnym Kapelanem Związku Piłsudczyków RP

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Kiedy ostatni raz pozwoliłem Chrystusowi prowadzić się i...

Wiara

Kiedy ostatni raz pozwoliłem Chrystusowi prowadzić się i...

Bł. Eurozja Fabris Barban - Mama na medal

Święci i błogosławieni

Bł. Eurozja Fabris Barban - Mama na medal

Chodziło o zabijanie katolików? Zamachowiec zostawił...

Wiadomości

Chodziło o zabijanie katolików? Zamachowiec zostawił...

Nazaretanki odpowiadają na tekst Onetu i

Kościół

Nazaretanki odpowiadają na tekst Onetu i "Newsweeka":...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

Aspekty

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

Laptopy dla nauczycieli, w tym dla nauczycieli religii

Wiadomości

Laptopy dla nauczycieli, w tym dla nauczycieli religii

K+M+B czy C+M+B? Jak poprawnie oznaczyć drzwi?

Wiara

K+M+B czy C+M+B? Jak poprawnie oznaczyć drzwi?

Tragiczny wypadek na Lubelszczyźnie; nie żyje proboszcz...

Kościół

Tragiczny wypadek na Lubelszczyźnie; nie żyje proboszcz...