Reklama

Ku czci św. Andrzeja Boboli

350 lat temu - 16 maja 1657 r. został zamordowany przez Kozaków w najokrutniejszy sposób polski jezuita Andrzej Bobola. Jego pełna gorliwości działalność duszpasterska i misyjna w Pińsku i najbliższej okolicy prowadziła do odrodzenia wiary katolickiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystości jubileuszowe odbyły się w Brześciu n. Bugiem, gdzie w 1596 r. zawarto tzw. unię brzeską, i w Janowie Poleskim, gdzie św. Andrzej Bobola został zamordowany.
Międzynarodowa konferencja naukowa została zwołana przez konsula generalnego RP w Brześciu dr. Jarosława Książka, przy współudziale konsula dr. Krzysztofa Czajkowskiego. „Męczennik poleski czy patron trudnego pojednania” - to temat tej konferencji. Poszczególne zagadnienia opracowali przedstawiciele nauki z Białorusi, Ukrainy, Litwy i z Polski. Wśród nich byli przedstawiciele Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie - m.in. dziekan Wydziału Filologiczno-Historycznego prof. zw. dr hab. Andrzej J. Zakrzewski, który wygłosił referat pt. „Św. Andrzej Bobola i jego dzieło na tle polityki wschodniej Rzeczypospolitej XVII wieku”. Zasadniczy problem to aktualność postawy i nauki św. Andrzeja Boboli we współczesnych czasach na dawnych ziemiach ruskich, a dzisiejszego pogranicza. Jak dzieło Męczennika poleskiego, który w swej działalności spotykał tyle trudności, uczynić obecnie przedmiotem zainteresowania i zrozumienia przez ludność polską i białoruską, katolicką i prawosławną. W takiej sytuacji niezmiernie doniosły jest problem, jakim wzorcem jest św. Andrzej dla Polaków i Białorusinów. Wspólna przeszłość winna być drogowskazem do wzajemnego zrozumienia dzisiaj i w przyszłości. Prof. dr Tadeusz Krawczak z Warszawy mówił na temat świadomości unitów, a dr hab. Dariusz Kuźmin z UKSW w Warszawie - na temat szkolnictwa jezuickiego w XVII wieku.
Po południu uczestnicy sympozjum naukowego udali się na uroczystości religijne z racji 350. rocznicy męczeńskiej śmieci św. Andrzeja Boboli do Janowa Poleskiego, oddalonego ok. 150 km od Brześcia. Miejsce męczeństwa przypominają tam dwa duże metalowe krzyże. Pod przewodnictwem Biskupa Brzeskiego procesja udała się główną ulicą miasta do miejscowej katedry. Mieszkańcy Janowa, w ogromnej większości prawosławni, z zainteresowaniem i szacunkiem przyglądali się katolickiej procesji. Ołtarz był ustawiony przed katedrą. Nabożeństwu przewodniczył kard. Kazimierz Świątek, miejscowy ordynariusz, przy współudziale 6 biskupów białoruskich (w tym jednego biskupa unickiego) oraz ok. 100 kapłanów. Celebrans wygłosił kazanie na temat losów relikwii poleskiego Męczennika. Podał wiele osobistych świadectw, związanych z kultem św. Andrzeja Boboli. Po zakończeniu nabożeństwa Ksiądz Kardynał spotkał się z konsulem generalnym oraz uczestnikami konferencji brzeskiej, obecnymi na uroczystościach w Janowie Poleskim.
Nazajutrz od rana kontynuowano obrady sympozjum naukowego w gmachu konsulatu generalnego. Referat głosił m.in. piszący te słowa. Mówił na temat „Św. Andrzej Bobola w dokumentach i piśmiennictwie kościelnym”. Mimo że nie zachowały się pisma Męczennika (tylko jeden list), to napisano o nim wiele. Oficjalne dokumenty kościelne powstały w instytucjach Stolicy Apostolskiej, do których napływały zbiory dokumentów powstałych z racji procesów związanych z gromadzeniem świadectw świętości i cudów dokonanych za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli. Najważniejsze dokumenty papieża Piusa IX znalazły się w kancelariach watykańskich, a Piusa XI i Piusa XII zostały opublikowane w „Acta Apostolicae Sedis”. Tu znalazły się także dokumenty Kongregacji Obrzędów.
Po beatyfikacji św. Andrzeja Boboli przez papieża Piusa IX w 1853 r. ukazały się życiorysy Męczennika w środowiskach polskiej emigracji w Paryżu i Rzymie, a dopiero później także w Królestwie Polskim. Jednakże znacznie więcej życiorysów św. Andrzeja Boboli wydano z okazji jego procesu kanonizacyjnego. Wymienić tu należy przede wszystkim opracowania jezuity o. Jana Poplatka, a później także jezuitów Jana Rosiaka, Bronisława Natońskiego i Kazimierza Drzymały. Podobnie pierwsze kazania o św. Andrzeju Boboli ukazały się w środowisku polskiej emigracji, a po odzyskaniu niepodległości także w Polsce. Ich autorami byli także polscy jezuici, ale nie tylko. Najbardziej całościowy zbiór kazań o św. Andrzeju wydał ks. dr Szczepan Sobalkowski z Kielc.
W pozostałych referatach na przykładzie działalności św. Andrzeja Boboli przedstawiano zagadnienie pojednania miejscowej ludności, zróżnicowanej pod względem narodowościowym i wyznaniowym. Poleski męczennik jest nadto przykładem i wzorcem odnowy moralnej na tych terenach.
W końcowej dyskusji podkreślano słuszność zwołania i przeprowadzenia międzynarodowej konferencji naukowej w Brześciu, a jednocześnie postulowano potrzebę kontynuowania tego rodzaju spotkań.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Głuszyca. Rusza IV Sudeckie Forum Inicjatyw

2024-08-28 22:24
W rozmowach panelowych uczestniczyli politycy, samorządowcy, duchowni,
urzędnicy i przedsiębiorcy

Beata Tarasiuk

W rozmowach panelowych uczestniczyli politycy, samorządowcy, duchowni, urzędnicy i przedsiębiorcy

Serdecznie zapraszamy na IV edycję Sudeckiego Forum Inicjatyw, które odbędzie się w dniach 29 sierpnia - 1 września 2024 roku w malowniczej Głuszycy. To wyjątkowe wydarzenie, które łączy kulturę, sztukę i społeczne inicjatywy, oferując uczestnikom bogaty program warsztatów artystycznych, koncertów oraz inspirujących paneli dyskusyjnych.

Więcej ...

Powstał krótki film o "Ostatniej Wieczerzy". To odpowiedź na bluźnierstwo na Igrzyskach Olimpijskich

2024-08-28 05:04
Ostatnia Wieczerza

House of Gold

Ostatnia Wieczerza

Nowy krótki film zatytułowany "Ostatnia Wieczerza" ukazuje piękno wielkoczwartkowej uczty paschalnej i jej kontynuację poprzez Mszę Świętą w ramach zadośćuczynienia za bluźnierczą ceremonię otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku.

Więcej ...

Botswański lekkoatleta Letsile Tebogo: Bóg nam pomaga, trzeba Mu zaufać

2024-08-29 13:59

Letsile Tebogo

Letsile Tebogo jest botswańskim lekkoatletą, specjalizującym się w biegach sprinterskich. Na olimpiadzie w Paryżu zdobył złoto w biegu na 200 metrów. Z medalem na szyi zameldował się na audiencji ogólnej w Watykanie i poprosił papieża Franciszka, by pobłogosławił jego buty.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Kamil Semeniuk: Modlę się o zdrowie i sukcesy dla rodziny...

Wiara

Kamil Semeniuk: Modlę się o zdrowie i sukcesy dla rodziny...

Aresztowana z ks. Olszewskim p. Urszula ofiarowała...

Wiadomości

Aresztowana z ks. Olszewskim p. Urszula ofiarowała...

Diecezja Ávila: Ciało św. Teresy z Ávili...

Kościół

Diecezja Ávila: Ciało św. Teresy z Ávili...

Kościół wspomina męczeńską śmierć św. Jana...

Święci i błogosławieni

Kościół wspomina męczeńską śmierć św. Jana...

Nowenna do Matki Bożej Częstochowskiej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Częstochowskiej

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Najświętsza Maryja Panna Częstochowska

Niedziela Częstochowska

Najświętsza Maryja Panna Częstochowska

Nowenna do Matki Bożej Częstochowskiej 2024 (dzień 7.)

Nowenna do Matki Bożej Częstochowskiej 2024 (dzień 7.)

Nowenna do Matki Bożej Częstochowskiej 2024 (dzień 8.)

Nowenna do Matki Bożej Częstochowskiej 2024 (dzień 8.)