Reklama

Świeccy realizują swoje powołanie w świecie

Benedykt XVI do uczestników II Światowego Kongresu Ruchów Kościelnych i Nowych Wspólnot w maju 2006 r.: „Nieście światło Chrystusa do wszystkich środowisk społecznych i kulturowych, w których żyjecie. Zapał misyjny jest świadectwem głębi doświadczenia wciąż odnawianej wierności własnemu charyzmatowi, która pozwala uniknąć znużenia i egoizmu, zamykając nas w sobie samych... Dzięki niezwykłemu połączeniu miłości Boga i miłości bliźniego życie staje się piękne, a na pustyni, na której często przychodzi nam żyć, znowu rozkwitają kwiaty”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Warszawie sesją podsumowującą zakończy się 16 i 17 czerwca III Ogólnopolski Kongres Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich.
Kongres miał na celu odczytanie nowych kierunków działań zrzeszeń katolickich w ciągle zmieniającej się rzeczywistości. Chodziło też o zdynamizowanie pracy ewangelizacyjnej tych zrzeszeń.

Globalizacja i inne problemy

Przez 2 lata członkowie ruchów i stowarzyszeń spotykali się na kongresach tematycznych, w których szczegółowo omawiali m.in. takie zagadnienia, jak: ewangelizacja, formacja duchowa, młodzież, rodzina, globalizacja, ekologia, problemy ludzi starszych, gospodarka.
Prelegenci zwracali uwagę na wiele ważnych spraw, z którymi należy się zmierzyć, jak np. globalizacja. Członkowie ruchów obecnych na całym świecie z coraz większym niepokojem obserwują narastającą wraz z globalizacją niesprawiedliwość społeczną. Mówiono także o coraz gorszej sytuacji osób starszych w Polsce. Jest ich coraz więcej. Ważne, aby te osoby nie miały poczucia marginalizacji w życiu społecznym, a także w życiu Kościoła.
Wiele miejsca podczas kongresowych obrad poświęcono pracy z dziećmi. Członkowie ruchów zauważyli potrzebę dodatkowej formacji religijnej dzieci. Sama katecheza szkolna, aczkolwiek bardzo ważna, nie wystarczy. Zwrócono uwagę na potrzebę pogłębionej katechezy w rodzinie oraz na konieczność objęcia troską dzieci z rodzin zaniedbanych i patologicznych. Te dzieci, których jest coraz więcej, potrzebują wsparcia duchowego, materialnego i edukacyjnego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Docenić wagę apostolstwa świeckich

To, oczywiście, tylko niektóre problemy i zagadnienia omówione w trakcie spotkań tematycznych. - Najważniejsze, że Kongres pomógł członkom ruchów na nowo odkryć specyfikę apostolatu i duchowości świeckich. Powołanie człowieka świeckiego realizuje się w świecie. To przede wszystkim tam świeccy spotykają Boga, co nie jest łatwe wśród hałasu, pośpiechu, napięć i konfliktów. Dlatego tak ważna jest formacja świeckich - mówi o. Adam Schulz SJ, przewodniczący Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich.
O. Schulz dodaje, że Kościół lokalny - diecezje, parafie, powinien docenić wagę apostolstwa świeckich w świecie: - Niestety, często księża proboszczowie uważają, że posługa apostolska świeckich powinna być realizowana w parafii. Oczywiście, w parafii też powinna, ale misja świeckich realizuje się przede wszystkim w świecie. Dlatego też członkowie ruchów apostołują w szpitalach, więzieniach, prowadzą szkoły, wyższe uczelnie, ośrodki młodzieżowe i dla niepełnosprawnych. Głoszą Chrystusa poza granicami Polski: w Rosji, Kazachstanie, Afganistanie, Mongolii, ale także w Anglii i Irlandii.
Kościół hierarchiczny kiedyś podejrzliwie patrzył na ruchy. Dziś to się zmieniło. Ruchy i stowarzyszenia stały się stałą częścią wspólnoty Kościoła. Mogą liczyć na wsparcie ze strony biskupów oraz proboszczów, którzy chętnie widzą ruchy w swoich parafiach. Niestety, są wyjątki. - Są tacy proboszczowie, którzy ciągle mówią, że nie życzą sobie żadnego ruchu, bo to im będzie przeszkadzać w normalnej pracy duszpasterskiej - ubolewa o. Schulz.
Na sesji podsumowującej Kongres będzie czas na to, aby jeszcze raz powrócić do omawianych przez 2 lata zagadnień. Ważne będzie wystąpienie abp. Stanisława Ryłki, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Świeckich, który powie o roli świeckich w Kościele i o tym, jaką rolę ruchów i stowarzyszeń widzi Benedykt XVI.

Trochę statystyki

Sesja podsumowująca to także świetna okazja do spotkania, wymiany doświadczeń i policzenia się. Według danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, obecnie zaangażowanych w różnych grupach, ruchach i stowarzyszeniach jest ponad 2,5 mln osób. To statystycznie 7,8% Polaków. Najliczniejsze są ruchy o charakterze pobożnościowo-formacyjnym, oparte na tradycyjnych formach życia duchowego, skoncentrowane wokół kultu Matki Bożej, Jezusa Miłosiernego i Najświętszego Serca Pana Jezusa. Żywy Różaniec np. ma w tej chwili 1 mln 115 tys. członków. - Obserwujemy jednak także ogromny rozwój małych wspólnot i grup, które nie do końca identyfikują się z danym ruchem, ale korzystają po części z jego formacji, duchowości, spotkań - informuje o. Schulz.
Wszystkich ruchów i stowarzyszeń działających w Polsce jest ponad 150.

Materiały kongresowe można znaleźć na stronie internetowej: www.kongresruchow.pl

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Komunikat Zgromadzenia oblatów w sprawie zakonników zatrzymanych na Białorusi

2024-05-12 23:03

Red.

O dalszą modlitwę w intencji dwóch misjonarzy oblatów zatrzymanych przez władze białoruskie oraz wiernych, którzy zostali pozbawieni opieki duszpasterskiej proszą ich współbracia zakonni. "Obaj oblaci są obywatelami Białorusi. W związku z powyższym prosimy dziennikarzy i agencje prasowe o roztropność w przekazywaniu informacji na ich temat" - pisze w wydanym wieczorem komunikacie o. Paweł Gomulak OMI, rzecznik Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Więcej ...

Niebo – misja na co dzień!

2024-05-07 08:46

Niedziela Ogólnopolska 19/2024, str. 22

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 13.): Po drugiej stronie

2024-05-12 21:31

Mat.prasowy

Po co się zwierzać Jezusowi, skoro On i tak wszystko wie? Czy w modlitwie wystarczą same formuły? Czy każda myśl na modlitwie to rozproszenie? Zapraszamy na trzynasty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o Maryi przynoszącej światu Boga z ludzkim sercem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Wniebowstąpienie Pańskie

Wiara

Wniebowstąpienie Pańskie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania