Reklama

Kościół

Kościół w poszukiwaniu młodych

P. Murzyn

Podczas drugiego wieczoru w „Księżówce” w Zakopanem na pytania kleryków seminarium częstochowskiego i uczestników spotkania odpowiadał Bp Grzegorz Suchodolski, delegat KEP ds. duszpasterstwa młodzieży. Głównym tematem była problematyka współczesnej młodzieży w Polsce i duszpasterstwa młodych.

Rozpoczęło się od pytania o Światowe Dni Młodzieży, ich znaczenie w formacji młodych. „Święty Jan Paweł II zgromadził młodych całego świata wokół krzyża. To krzyż stał się najważniejszym symbolem tych spotkań. Ojciec Święty nie miał wątpliwości, że nawet w świecie wielu znaków i symboli krzyż niesie w sobie najważniejsze przesłanie dla ludzi wszystkich czasów” - wspominał Bp Suchodolski. Optymistycznie wyraził się o współczesnych młodych Polakach, nie mając wątpliwości, że w sercach młodych ludzi wciąż jest wiele dobra. Na pytanie o niechęć młodych do Kościoła Bp Suchodolski zauważył, że Kościół musi dziś zbliżyć się do młodych.

„Jezus tylko raz w tygodniu zabierał swoich uczniów do synagogi, a resztę czasu spędzał z nimi, na drogach ich życia, pracy, codziennych zajęć. Nie możemy sprowadzić troski Kościoła o młodych do jednego spotkania w tygodniu na mszy świętej, mamy być z nimi przez cały tydzień, pośród ich zajęć, zainteresowań i pytań” – tłumaczył hierarcha.

Jako szczególny postulat pracy z młodzieżą wskazał oratoryjny styl prowadzenia parafii, poprzez stwarzanie przestrzeni spotkania dla młodych. „Kiedy zostałem proboszczem katedry w Siedlcach, jedną z pierwszych moich decyzji było przeniesienie mojego mieszkania do budynku dla wikariuszy. W miejscu dawnej siedziby proboszcza stworzyłem oratorium, miejsce stałych spotkań dla młodzieży i dzieci. Kiedy młodym stworzy się przestrzeń do bycia w Kościele i potraktuje się ich podmiotowo, zaczynają odnajdywać się we wspólnocie Kościoła.”

Mówiąc o obecności młodych w mediach społecznościowych, Bp Suchodolski wskazał na potrzebę ewangelizacji tej przestrzeni życia. Jednak obecność w niej porównał do posiadania prawa jazdy. „Najpierw trzeba nauczyć się dobrze jeździć samochodem, żeby używać go w sposób bezpieczny do spełniania wielu swoich ważnych zadań. Warto dobrze nauczyć się korzystania i bycia w mediach społecznościowych, aby tam dawać czytelne i mądre świadectwo wiary”.

Reklama

W czasie dyskusji, znaczna część rozmowy przebiegała wokół tematyki katechezy szkolnej. Młodzi dzielili się swoimi osobistymi doświadczeniami uczestnictwa w katechezie. Podkreślili wielkie znaczenie postawy i charyzmatu katechety. Podjęto też temat zainteresowania młodych sprawami okultyzmu i satanizmu. Zwrócono uwagę na częsty brak właściwych proporcji między głoszeniem Ewangelii jako dobrej nowiny, a podejmowaniem tematów zagrożeń duchowych.

„Czasem my sami, w Kościele, czy na katechezie promujemy i rozbudzamy zainteresowanie sprawami działania złych duchów zamiast pokazywać piękno i miłość Boga” – dzielili się uczestnicy spotkania. Bp Suchodolski podał kilka przykładów wspaniałej pracy Kościoła w Polsce z młodymi, a także wiele ważnych inicjatyw, które spotykają się z wielkim uznaniem młodych. Wśród nich wymienił odbywający się w tych dniach Festiwal Życia w Kokotku, koło Lublińca.

P. Murzyn

Spotkanie z Bpem Grzegorzem Suchodolskim w Centrum Formacyjnym „Księżówka” w Zakopanem odbyło się w ramach trwającej inicjatywy ewangelizacyjnej „Wejdź na Słowo!”, którą prowadzą klerycy Wyższego Seminarium Duchownego z Częstochowy. „Księżówka” to dom prowadzonych przez Konferencję Episkopatu Polski stąd pomysł, aby zorganizować w nim również cykl otwartych spotkań z biskupami.

2022-07-08 09:15

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kiedy działa klątwa?

Hortigüela/fotolia.com

Więcej ...

Poznań: Zatrzymano sprawcę dewastacji kościoła w Koziegłowach

2023-02-08 11:03

archpoznan.pl

Policjanci z Czerwonaka ustalili i zatrzymali sprawcę dewastacji kościoła w Koziegłowach – poinformował PAP w środę kom. Maciej Święcichowski z wielkopolskiej policji. 41-letni mężczyzna usłyszał zarzuty obrazy uczuć religijnych, zniszczenia mienia oraz kradzieży lichtarzy.

Więcej ...

Franciszek zachęcił Polaków do modlitwy za chorych i pracowników służby zdrowia

2023-02-08 10:26

PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Do modlitwy za chorych i wszystkich, którzy opiekują się chorymi zachęcił Ojciec Święty Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Papież przypomniał, że w sobotę, 11 lutego będzie obchodzony Światowy Dzień Chorego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak...

Kościół

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak...

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie...

Wiara

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie...

Poznań: Zatrzymano sprawcę dewastacji kościoła w...

Wiadomości

Poznań: Zatrzymano sprawcę dewastacji kościoła w...

Sednem życia religijnego ma być słuchanie serca

Wiara

Sednem życia religijnego ma być słuchanie serca

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Wiara

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

Kościół

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...