Reklama

Spotkanie w „Niedzieli” z Infułatem z Suchedniowa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na ciekawe spotkanie z okazji 50. rocznicy rozpoczęcia nawiedzenia polskich parafii i diecezji przez Matkę Bożą w kopii Cudownego Obrazu Jasnogórskiego i 35. rocznicy uwolnienia obrazu z jego uwięzienia na Jasnej Górze, do jakiego doszło podczas peregrynacji, redakcja „Niedzieli” zaprosiła 11 czerwca swych czytelników i przyjaciół. Okazją do tego spotkania była promocja książki Czesława Ryszki „Infułat z Suchedniowa”. Gośćmi honorowymi spotkania byli: ks. inf. Józef Wójcik - bohater książki oraz o. dr Jerzy Tomziński - były generał Zakonu Paulinów. Przybyli również m.in.: o. prof. Zachariasz Jabłoński - paulin z Jasnej Góry, ks. prof. Teofil Siudy - mariolog, Arkadiusz Pawełczyk - komendant Śląskiej Policji, małżonka autora książki Elżbieta Ryszka oraz przedstawiciele Rady Miasta Częstochowy.
- Były to wielkie wydarzenia, które odegrały ogromną rolę w historii Polski i polskiego katolicyzmu - mówił w słowie wprowadzenia redaktor naczelny ks. inf. Ireneusz Skubiś. Wskazując na postaci ks. inf. Wójcika i o. Tomzińskiego, nazwał je persona dramatis tamtych wydarzeń, kart książki oraz przeżywanego spotkania. Chwilę później zebrani byli świadkami wręczenia ks. inf. Józefowi Wójcikowi medalu „Mater Verbi”. Następnie obejrzano fragment przygotowanego przez studio telewizyjne „Niedzieli” filmu „Matko, przyjdź do nas!”, poświęconego przygotowaniom i wielkiej wędrówce kopii Obrazu Jasnogórskiego.
Czesław Ryszka - pisarz, dziennikarz, senator RP - dzieląc się z czytelnikami ideą, jaka przyświecała mu podczas przygotowywania książki „Infułat z Suchedniowa”, powiedział: - Chciałem tego kapłana pokazać dziś, w czasach, gdy tak wielu księży jest oskarżanych o współpracę z aparatem bezpieczeństwa. Zacząłem pisać tę książkę w chwili, gdy o współpracę z SB został oskarżony ks. Mirosław Drozdek SAC, postać kryształowa - mówił sen. Ryszka. Następnie przybliżył postać bohatera książki - kapłana niezłomnego, broniącego w tych trudnych czasach Kościoła i jego wiernych, dziewięciokrotnie osadzanego w więzieniach komunistycznych.
Ks. inf. Wójcik przypomniał historię uwięzienia obrazu na Jasnej Górze przez władze komunistyczne oraz przedstawił kulisy przygotowań do jego „wykradzenia”, odsłaniając m.in. kulisy niektórych tajemnic swych rozmów z kard. Stefanem Wyszyńskim. Zainteresowanych szczegółami „kradzieży” obrazu odesłał do książki, na której kartach wydarzenie to jest opisane szczegółowo. Dopełnieniem słów bohatera książki było wystąpienie o. Tomzińskiego OSPPE - świadka tamtych wydarzeń na Jasnej Górze, który z głęboką refleksją, ale i z dużą dozą humoru opowiadał o tej błogosławionej „kradzieży” i natchnionym „złodzieju” obrazu. Historię polskich zawierzeń i nawiedzeń przedstawili o. prof. Zachariasz Jabłoński OSPPE, Waldemar Kluz - były konsul generalny w Rio de Janeiro w Brazylii oraz Barbara Dziuk - prezes Stowarzyszenia „Klon” z Tarnowskich Gór, która złożyła swoje maryjne świadectwo jako matka czwórki dzieci.
Spotkanie w auli redakcji „Niedzieli”, zakończone składaniem autografów przez sen. Ryszkę i ks. inf. Wójcika, ubogacił grą na fortepianie melodii i pieśni maryjnych Karol Ostalski - przewodniczący Rady Powiatu Częstochowskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 30.): Słup soli czy sól ziemi?

2024-05-29 22:32

Materiał prasowy

Jak nie stracić nadziei w świecie pełnym cierpienia? W jaki sposób omijać duchowe zagrożenia? I czy te dzisiejsze czasy naprawdę są aż takie złe? Zapraszamy na trzydziesty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o maryjnym spojrzeniu na niebezpieczeństwa zewnętrzne i wewnętrzne.

Więcej ...

Biskupi na Boże Ciało: wartość Eucharystii, jedność, prawo do publicznego wyrażania wiary

2024-05-30 21:50

Karol Porwich / Niedziela

Znaczenie Eucharystii, uczestnictwo we Mszy świętej, świadectwo wiary, konieczność ewangelizacji, ale także kwestie społeczne takie jak prawo do publicznego wyznawania wiary, miejsce symboli religijnych w przestrzeni publicznej, religia w szkołach czy aborcja były tematem kazań polskich biskupów na uroczystość Bożego Ciała.

Więcej ...

Flisaczko Dobrzyńska ze Skępego, módl się za nami...

2024-05-30 20:50

Adobe Stock

Początki sanktuarium maryjnego w tym miejscu sięgają drugiej połowy XV wieku. Niedaleko jeziora leżał na rozdrożu wielki głaz służący za drogowskaz. Według legendy był on ozdobiony mnóstwem krzyży. Okoliczni mieszkańcy i przejeżdżający podróżni nieraz widywali nad głazem niezwykłe światło lub słyszeli cudowny śpiew.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Kościół

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Kościół

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Coraz większe napięcie w Brukseli...

Wiadomości

Coraz większe napięcie w Brukseli...

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Kościół

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania