Reklama

Kościół

Ze św. Ojcem Pio czyścimy czyściec

Archiwum

Ogólnopolski Kongres dla Liderów Grup Modlitwy św. Ojca Pio odbędzie się w dniach 2-4 września w Tenczynie. Wspólnoty inspirowane posługą świętego stygmatyka będą się zastanawiać nad swoją aktywnością w parafiach i diecezjach. Takich grup jest w całej Polsce prawie 400.

Kongres odbędzie się w Domu Rekolekcyjnym Braci Kapucynów w Tenczynie (archidiecezja krakowska). Jego uczestników przywita br. Roman Rusek OFMCap, ustępujący z funkcji Krajowego Asystenta Grup Modlitwy Ojca Pio. W programie wydarzenia przewidziano codzienną Eucharystię, a w sobotę i niedzielę dwie konferencje oraz debaty.

Gośćmi Kongresu będą: br. Błażej Strzechmiński OFMCap - teolog, wykładowca WSD Kapucynów w Krakowie, asystent duchowy Sióstr Klarysek od Wieczystej Adoracji, znany rekolekcjonista i kaznodzieja; br. Piotr Kwiatek OFMCap – doktor psychologii, psychoterapeuta, rekolekcjonista, wykładowca w WSD Kapucynów w Krakowie oraz na różnych uczelniach oraz ks. Krzysztof Śliczny, animator Grup Modlitwy św. Ojca Pio w diecezji kaliskiej, proboszcz w Zdunach.

Kongres jest organizowanym co roku ogólnopolskim spotkaniem osób odpowiedzialnych za Grupy Modlitwy św. Ojca Pio w danej parafii i diecezji. Takich grup jest w całej Polsce prawie 400. - Ich dynamika jest różna. Jedne z nich powstają, inne powstały kiedyś, ale w międzyczasie zmienił się kapłan (kierownik duchowy), a i przekrój wiekowy sprawił, że niektóre zostały wygaszone. Na świecie grup jest kilka tysięcy - informuje w rozmowie z KAI br. Robert Krawiec OFMCap, mianowany nowym Krajowym Asystentem Grup Modlitwy Ojca Pio.

Podziel się cytatem

Reklama

"Zadaniem Kongresu jest animacja, spotkanie, wyjaśnienie i wsłuchanie się w aktywność poszczególnych grup w terenie. Będzie praca w grupach oraz konferencje tematyczne, które powinny pomóc lepiej animować pracę na kolejny rok. Chcemy odpowiadać na potrzeby Kościoła i w Polsce, i na świecie oraz na sytuację w danym narodzie" - dodał br. Krawiec OFMCap.

Oprócz Kongresu Grupy Modlitewne zbierają się co roku na spotkaniach rejonowych oraz czuwaniach modlitewnych, organizowanych zwykle w Łagiewnikach (w połowie czerwca) i na Jasnej Górze (jesienią).

Najbliższe, jesiennie spotkanie, zaplanowano w dniach 24-25 września pod hasłem "Ze św. Ojcem Pio czyścimy czyściec!". W programie m.in. Apel Jasnogórski w kaplicy Matki Bożej, konferencja „Św. Ojciec Pio i relacje z duszami czyśćcowymi”, dialogi św. Ojca Pio o duszach czyśćcowych, Msza święta o północy oraz różaniec i adoracja Najświętszego Sakramentu.

Podziel się cytatem

Reklama

Grupy Modlitwy św. Ojca Pio to wspólnoty modlitewno-formacyjne oparte o duchowość św. Ojca Pio. Mają być one "szkółkami wiary i ogniskami miłości miłosiernej". Członkowie grup modlą się, formują, angażują społecznie i charytatywnie zgodnie ze wskazaniami zawartymi w swoim statucie i regulaminie, zatwierdzonymi przez Stolicę Apostolską.

Grupy są tworzone z wiernych, którzy zamierzają wprowadzić w czyn wezwanie Jezusa Chrystusa do modlitwy, ponawiane przez papieży. Są erygowane przy jakimś kościele lub kaplicy przez ordynariusza miejsca albo przynajmniej przez niego zatwierdzone. Tam gromadzą się okresowo pod kierunkiem dyrektora duchowego, aby się modlić i innych do modlitwy przyciągać, w jedności z hierarchią Kościoła i według wskazań duchowych podanych przez Ojca Pio z Pietrelciny.

"Ojciec Pio jest niesamowitym punktem odniesienia do wierności Bogu w dobie współczesnego zagubienia duchowego. Szczególnie młodzi ludzie, przeżywający wewnętrznie różne dylematy, mogą w o. Pio dostrzec ojca, który w swojej ziemskiej działalności przyciągał wiele osób do siebie, angażował ich w różne dzieła, w tym charytatywne i oparte na wolontariacie. Młodzi mogą się od niego uczyć wrażliwości na drugiego człowieka i pomocy osobom potrzebującym, ale też troski o każdego" - podkreśla br. Robert Krawiec OFMCap.

Członkowie Grup mają za zadanie troszczyć o swoją formację duchową, uczestnicząc w spotkaniach poświęconych zgłębianiu doktryny katolickiej, i pełnić apostolat, propagując szczególne inicjatywy ewangelizacyjne w pełnej zgodzie z aktualnymi działaniami duszpasterskimi Kościoła partykularnego i lokalnego. Członkami Grupy Modlitwy mogą być zarówno świeccy, jak i kapłani oraz osoby zakonne.

Grupy kierują się w swojej posłudze ogólnymi zasadami franciszkańskiej duchowości Ojca Pio. Są to: posłuszeństwo papieżowi i biskupom, których rzecznikiem jest kapłan, dyrektor duchowy, mianowany przez biskupa; modlitwa z Kościołem, za Kościół i w Kościele, z czynnym uczestnictwem w życiu liturgicznym i sakramentalnym, wynagradzanie poprzez udział w cierpieniach Chrystusa według nauki św. Pawła; czynna miłość, niosąca ulgę cierpiącym i potrzebującym, jako praktyczne urzeczywistnienie miłości do Boga.

2022-07-12 11:50

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Gdańsk: V Kongres św. Ojca Pio

Św. Ojciec Pio

Archiwum

Św. Ojciec Pio

W sobotę, 15 października w Gdańsku odbył się V Kongres Św. Ojca Pio. Tegoroczne obrady dotyczyły katolickiej nauki społecznej. Towarzyszyła im całodzienna adoracja relikwii ojca Pio. Jednym z celów kongresu była również popularyzacja duchowości świętego stygmatyka.

Więcej ...

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

2022-11-24 15:01

Archidiecezja Lubelska

Ks. Marcin Modrzejewski był wikariuszem parafii pw. św. Barbary w Łęcznej. Zmarł w czwartek, 24 listopada 2022 r. nad ranem.

Więcej ...

„Jasna Góra 640 lat. Misterium trwania” - jutro spotkanie w Sali Papieskiej

2022-11-28 20:22
Kard. Stefan Wyszyński

pl.wikipedia.org

Kard. Stefan Wyszyński

Siedemdziesiąt lat minie 29 listopada od podania wiadomości o wyniesieniu przez papieża Piusa XII prymasa Polski abp. Stefana Wyszyńskiego do godności kardynała w 1952 r. Ten dzień został wybrany na spotkanie pt. „Jasna Góra 640 lat. Misterium trwania”. Rozpocznie się ono we wtorek o godz. 18.30 w Sali Papieskiej na Jasnej Górze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. Studnicki: nie można ukarać nieżyjącego już...

Kościół

Ks. Studnicki: nie można ukarać nieżyjącego już...

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to...

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to...

Św. Jakub z Marchii

Święci i błogosławieni

Św. Jakub z Marchii

Sto czterdzieści jeden

Niedziela Częstochowska

Sto czterdzieści jeden

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Kościół

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...