26 cyklistów, policjantów, pracowników cywilnych, ich rodzin oraz przyjaciół, w ciągu czterech dni przemierzyło ponad 320-kilometrową trasę. Przyjechali wczoraj po południu, by dziś w obchodzone Święto Policji uczestniczyć w Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej.
Przy płaskorzeźbie „Gloria Victis” oddali hołd 13 tys. policjantów II Rzeczypospolitej zamordowanym przez Sowietów Płaskorzeźba „Chwała Zwyciężonym” została wmurowana w ścianę Kaplicy podczas I Ogólnopolskiej Pielgrzymki Policji w 2001 r.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ofiarami sowieckich represji padła czwarta część całego korpusu przedwojennej polskiej policji. W przypadku żołnierzy Wojska Polskiego wyrok śmierci wydano tylko na oficerów, natomiast wśród policjantów nie zastosowano takiego rozróżnienia. Wielu z nich było mordowanych w wyjątkowo podstępny sposób.
- Ta pamięć jest dla nas bardzo ważna - powiedział podinspektor Mariusz Ciechanowski, pomysłodawca pielgrzymek.
Zauważył też, bo sam jest już na emeryturze, że pielgrzymki pomagają też utrzymać nie tylko duchową formę, ale i tę fizyczną też. - To służba, Policjantem się nie bywa, ale jest, 24 godziny na dobę. To zostaje nawet na emeryturze - podkreślił policjant. Wyjeżdżając z Lublina policjanci-pielgrzymi zatrzymali nietrzeźwego kierowcę.
Reklama
Jak przyznała kpt. Marta Wiatrowicz, trasa była wymagająca, bo wszyscy byli w świetnej formie. Osiągano prędkość powyżej 30 km na godzinę. Kpt. Wiatrowicz jest z Białej Podlaskiej. Na co dzień jest funkcjonariuszką Straży Granicznej, a na pielgrzymkę wybrała się z mężem policjantem „prosić o łaski i siły na czas służby”.
- Proszę w szczególności o to, żeby nas społeczeństwo wspierało, żeby doceniało naszą służbę, bo jest ona bardzo ciężka i bardzo wymagająca, żebyśmy mieli to wsparcie społeczeństwa - powiedziała też kpt. Marta Wiatrowicz, która dziś zostanie mianowana na stopień majora.
Pielgrzymka Rowerowa Policji organizowana jest przez Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Lubelskiego, Zarząd Terenowy NSZZ Policjantów KMP w Lublinie oraz Kapelana Lubelskiej Policji - ks. Bogdana Zagórskiego.
- Składamy Tobie Maryjo nieprzespane noce, odłożone plany, czas ofiarowany drugiemu człowiekowi, codzienne ocieranie łez cierpienia i bólu zadawanego przez innych, czas spędzony na służbie kosztem najbliższych. Przynosimy codzienną cichą, odpowiedzialną i mozolną pracę wielu tysięcy, często anonimowych funkcjonariuszy Policji i pracowników cywilnych - mówił w modlitwie apelowej kapelan.
24 lipca 1919 r. powołano do życia polską Policję Państwową, której zadaniem było strzeżenie porządku i dbanie o bezpieczeństwo obywateli.