W Krakowie odbyła się 13 sierpnia prezentacja albumu Białego Kruka pt. „Wit Stwosz. Ołtarz mariacki”, ze zdjęciami Adama Bujaka i tekstem Krzysztofa Czyżewskiego. Album został przygotowany na 50-lecie powrotu tego średniowiecznego arcydzieła sztuki gotyckiej do bazyliki Mariackiej.
Uroczysta prezentacja albumu odbyła się z udziałem kard. Franciszka Macharskiego, księży biskupów Albina Małysiaka i Tadeusza Pieronka, archiprezbitera bazyliki Mariackiej ks. inf. Bronisława Fidelusa, redaktora i prezesa wydawnictwa Leszka Sosnowskiego, autorów albumu oraz wielu znakomitych gości reprezentujących placówki dyplomatyczne i instytucje kulturalne, a także media. Prezentacji towarzyszył śpiew Akademickiego Chóru „Organum” pod dyrekcją Bogusława Grzybka. Odbyła się również recytacja fragmentów poematu Wincentego Pola „Wit Stwosz” w wykonaniu Leszka Długosza. Dzieje ołtarza Wita Stwosza i jego twórcę w niezwykle barwnej, nagrodzonej gromkimi brawami opowieści przedstawił Krzysztof Czyżewski.
Ołtarz wrócił do bazyliki Mariackiej dopiero na fali odwilży 1957 r. Ks. inf. Fidelus przypomniał, że Amerykanie oddali ołtarz „nie rządowi polskiemu, ale polskiemu Kościołowi”. 15 sierpnia 2007 r. minęło dokładnie 50 lat od pierwszej uroczystej Mszy św., którą abp Eugeniusz Baziak, ówczesny metropolita krakowski, odprawił przed ołtarzem Wita Stwosza po jego powrocie do bazyliki.
Adam Bujak opowiedział o swojej pracy nad przygotowaniem albumu. Żeby dotrzeć do ołtarza, musiał użyć 3,5-tonowego podnośnika. Dzięki temu w albumie udało się ukazać fragment po fragmencie pełny obraz tego największego w Europie gotyckiego dzieła, wszystkie kwatery i ruchome skrzydła ołtarza, które umożliwiają zmianę programu ikonograficznego w zależności od okresu liturgicznego. Zdjęcia opatrzone są podpisami, a dla ułatwienia identyfikacji poszczególnych fragmentów ołtarza w dolnym rogu każdej strony wydawca umieścił schemat ołtarza z zaznaczeniem miejsca, w którym dany detal się znajduje.
Tekst wybitnego historyka sztuki Krzysztofa Czyżewskiego, obok informacji dotyczących dziejów ołtarza i jego twórcy, przybliża jego bogaty program teologiczny. Album ukazał się w dwóch wersjach językowych - polskiej i niemieckiej. Cena 69 zł.
Pomóż w rozwoju naszego portalu