Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: Zobacz #PolskaPielgrzymuje!

Magdalena Pijewska/Archiwum Niedzieli

Na Jasnej Górze trwa pielgrzymkowy szczyt. Tylko dziś dotrze 12 pieszych pielgrzymek. Zobacz #PolskaPielgrzymuje! - zachęcają paulini. Od dziś na jasnogórskim kanale YouTube transmisja nie tylko Mszy św., ale też wejść pieszych pielgrzymek. To odpowiedź zakonników na oczekiwanie pielgrzymów, którzy łącząc się duchowo, chcą razem modlić się i być świadkami tego, co nazywane jest polskim fenomenem.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry podkreśla, że „prawie wszystkie grupy pielgrzymkowe mają cały sztab osób odpowiedzialnych za przekaz multimedialny, za zdjęcia, przekaz radiowy, telewizyjny. Chcą widzieć jak pielgrzymują ich najbliżsi, przyjaciele, parafia, diecezja”. - My także wychodząc naprzeciw temu wielkiemu zainteresowaniu i chęci łączności w modlitwie będziemy wszystkie wejścia pieszych pielgrzymek transmitować. Zachęcamy do wspólnej radości i modlitwy z jasnogórskiego szczytu - zaprasza jasnogórski kustosz.

Transmisja na żywo:

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Powitania pieszych pielgrzymek odbywają się w jedności z Konferencją Episkopatu Polski. Na Jasnej Górze obecny jest ks. Marian Janus, koordynator pieszych pielgrzymek w Polsce z ramienia Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek KEP.

Reklama

- Tworząc wielką wspólnotę ludu Bożego, pielgrzymującą na Jasną Górę stanowimy wszyscy jedną rodzinę pielgrzymią polskiej diecezji - mówił do jednej z grup ks. Janus. W imieniu Rady Episkopatu Polski do spraw Migracji, Turystyki i Pielgrzymek, w łączności z wszystkimi pielgrzymami, dziękuję za świadectwo waszej wiary i dar modlitwy na szlaku pątniczym - dodawał. Podkreślał, że pielgrzymka to miejsce formacji, dojrzałego przeżywania tajemnicy Kościoła, to umacnianie i pogłębianie swej wiary i doświadczenie wspólnoty w wierze i miłości. - Pielgrzymować to przeżyć osobowe spotkanie z Chrystusem i budować wspólnotę sióstr i braci na szlaku pątniczym. Pielgrzymka bowiem symbolizuje życie, gdyż człowiek od momentu narodzin aż do śmierci nieustannie jest w drodze - mówił kapłan. Podkreślał, że „być pielgrzymem to przypominać dzisiejszemu światu, że życie jest pielgrzymowaniem do niebieskiej Ojczyzny, a głównym celem podejmowanym w trudzie jest zawierzenie się Bogu i wypowiedziane dziękczynienie za otrzymane łaski”.

Reklama

- Zapatrzeni w oblicze Matki Bożej Częstochowskiej powierzmy się Jej opiece i z wdzięcznością módlmy się w intencjach naszych rodzin, parafii, diecezji oraz za wszystkich, których spotkaliśmy na szlaku pątniczym - zachęcał koordynator pieszych pielgrzymek w Polsce z ramienia Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek KEP.

Podziel się cytatem

Pelplińska, szczecińska, koszalińska-kołobrzeska, drohiczyńska, rzeszowska, kielecka, sosnowiecka, włocławska, radomska, kaliska, z Vranowa na Słowacji i łomżyńska - to kompanie, które dotrą dziś do sanktuarium.

Wśród nich uznawana za najstarszą o nieprzerwanej ciągłości wędrowania 385. Piesza Pielgrzymka Kaliska i te najdłuższej trwające - 38. Szczecińska Piesza Pielgrzymka i 40. Pielgrzymka Koszalińsko-Kołobrzeska. Przyjdzie jedna z liczniejszych 44. Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej. Wejścia poszczególnych grup rozpoczęły się już po 7.00 i potrwają do wieczora.

Podziel się:

Oceń:

2022-08-13 11:35

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: O „misji specjalnej” paulinów i powieści o pierwszym pustelniku

Karol Porwich/Niedziela

O zakonie z ducha pustyni, „zadaniach specjalnych” białych mnichów, którzy na Jasnej Górze i krakowskiej Skałce przetrwali mimo wojen, niewoli i prześladowań mowa była na spotkaniu, które wpisało się w obchody patronalnego święta paulinów. To św. Paweł Pierwszy Pustelnik, którego Kościół wspomina 15 stycznia, stał się duchową iskrą nie tylko dla Zakonu Paulinów, ale też życia monastycznego w Kościele.

Więcej ...

Iksatywy – język polski na sterydach czy gramatyczny eksperyment?

2025-02-04 20:44

PAP/Piotr Nowak

"Prezydentx" Warszawy Rafał Trzaskowski, która stała się pionierem w dziedzinie językowej alchemii, gdzie zamiast upraszczać, wprowadzamy słowne akrobacje

Czy ktoś jeszcze pamięta, jak to było, gdy mówiliśmy do ludzi „Szanowni Państwo” i nikt się nie obrażał? Cóż, czasy się zmieniają, wszyscy mówią „Polki i Polacy” a warszawski ratusz, w swoim nieustającym dążeniu do równości, postanowił podarować nam nową lingwistyczną rozrywkę – iksatywy!

Więcej ...

Dr Marek Michalak: prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka

2025-02-06 16:58

Adobe Stock

"Prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka" - mówi dr Marek Michalak. W rozmowie z KAI opowiada o I Międzynarodowym Szczycie nt. Praw Dziecka, który odbył się w Watykanie. Były Rzecznik Praw Dziecka był jedynym przedstawicielem Polski oraz wygłosił prelekcję na temat prawa dziecka do czasu wolnego i wypoczynku. "To nie jest kwestia dobrej woli dorosłych, którzy łaskawie uznają prawa dziecka, ale coś, co istnieje tu i teraz. Prawa dziecka są absolutnie niedyskutowalne i muszą być bezwzględnie przestrzegane" - podkreśla.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

Wiara

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

Co wolno, a czego nie wolno na zwolnieniu lekarskim? Od...

Wiadomości

Co wolno, a czego nie wolno na zwolnieniu lekarskim? Od...

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Wiara

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Niebiańskie ogrody św. Doroty

Święci i błogosławieni

Niebiańskie ogrody św. Doroty

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Rok liturgiczny

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Pod Toruniem stanie największy pomnik Matki Bożej na...

Kościół

Pod Toruniem stanie największy pomnik Matki Bożej na...

Proroctwa bł. Bronisława Markiewicza dotyczące Polaków

Wiara

Proroctwa bł. Bronisława Markiewicza dotyczące Polaków

Święta na trudne czasy

Święci i błogosławieni

Święta na trudne czasy

Proboszcz jednej z parafii podaje do wiadomości...

Kościół

Proboszcz jednej z parafii podaje do wiadomości...