Reklama

Olsztyn: V Powszechny Zjazd Archiwistów Polskich

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniach 6-7 września 2007 r. w Olsztynie odbył się V Powszechny Zjazd Stowarzyszenia Archiwistów Polskich. Wśród 8 sekcji archiwistów po raz pierwszy jako oddzielna sekcja uczestniczyło Stowarzyszenie Archiwistów Kościelnych. Temat zjazdu brzmiał: „Archiwa polskie w nowoczesnym społeczeństwie”. Miejscem obrad były obiekty Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Zjazd rozpoczął się w kościele akademickim pw. św. Franciszka z Asyżu Mszą św. koncelebrowaną pod przewodnictwem arcybiskupa metropolity warmińskiego dr. Wojciecha Ziemby, przy udziale arcybiskupa seniora dr. Edmunda Piszcza i kapłanów - archiwistów diecezjalnych i zakonnych. Abp Ziemba w homilii podkreślił, że stanowisko archiwisty - zarówno w instytucjach państwowych, jak i kościelnych - jest nie tylko urzędem, ale powołaniem życiowym, sprowadzającym się przede wszystkim do służby w odkrywaniu prawdy o minionych wydarzeniach.
Obradom zjazdu w reprezentacyjnej auli uniwersyteckiej przewodniczył prezes Zarządu Głównego SAP prof. dr hab. Jarosław Poraziński. W wygłoszonych referatach podkreślano konieczność wprowadzenia nowoczesnych metod w urządzaniu archiwów, szczególnie przy zastosowaniu inwentaryzacji cyfrowej. Tego typu inwentaryzacja jest doskonalsza niż stosowana dotychczas, a włączona do sieci komputerowej umożliwia udzielenie w bardzo krótkim czasie pełnej informacji o poszukiwanych wiadomościach w zbiorach archiwalnych. Współczesne archiwa kościelne muszą wejść na tę drogę dokumentacji archiwalnej, mimo że jej poznanie i stosowanie wydaje się dziś trudne, a niezbędne urządzenia są bardzo kosztowne. Na specjalnych planszach, wyświetlanych także na wielkich tablicach, pokazano nowoczesny sprzęt komputerowy stosowany już w pracowniach archiwalnych. Wyspecjalizowane firmy zaprezentowały nowoczesne urządzenia archiwalne - regały, urządzenia wentylacyjne i grzewcze, zabezpieczenia antywłamaniowe itp. Obecnie informatyka stała się podstawą działalności archiwalnej, a odpowiednie firmy zapewniają najlepsze wyposażenie i zabezpieczenie.
Po wykładach odbyły się obrady w sekcjach. Sekcja Archiwistów Kościelnych przedstawiła referaty z zakresu archiwistyki kościelnej. Przewodniczył ks. prof. Jan Związek - prezes Stowarzyszenia Archiwistów Kościelnych. Sesji naukowej w pierwszym dniu przewodniczył ks. prof. dr hab. Alojzy Szorc, pracownik naukowy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego na Wydziale Humanistycznym i Teologicznym, a w drugim dniu - ks. prof. dr hab. Andrzej Bruździński z Wydziału Historii Kościoła Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Prof. dr hab. Halina Robótka z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu podkreśliła potrzebę podyplomowego kształcenia pracowników archiwów kościelnych. Podczas zjazdu była możliwość zaprezentowania najnowszych urządzeń archiwów oraz sprzętu komputerowego, a także wystawy niektórych dokumentów archiwalnych.
W obradach wzięli udział prezes Zarządu Głównego SAP prof. dr hab. Jarosław Poraziński, naczelny dyrektor Archiwów Państwowych dr Sławomir Radoń i prof. dr hab. Władysław Stępniak z Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych.
Na zakończenie zjazdu odbyło się podsumowanie obrad poszczególnych sekcji, które prezentowali ich prezesi. Powiadomiono, że w zjeździe uczestniczyło 770 archiwistów, a w sesji naukowej Stowarzyszenia Archiwistów Kościelnych - 94 członków i sympatyków tej problematyki. Tematy kilkunastu referatów dotyczyły edukacji archiwistów kościelnych, problemów organizacji kancelarii kościelnych. Zaprezentowano kilka placówek archiwalnych w Polsce i poza jej granicami (Archiwum Watykańskie i Archiwum Domu Generalnego Jezuitów w Rzymie), pomoc Unii Europejskiej i jej wykorzystanie przez archiwa kościelne (na przykładzie Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu) oraz znaczenie etosu archiwisty kościelnego i archiwów kościelnych dla nauki polskiej.
W imieniu Stowarzyszenia Archiwistów Kościelnych jego prezes wyraził szczególne słowa wdzięczności pod adresem Zarządu Głównego i całego Stowarzyszenia Archiwistów Polskich za włączenie archiwistów kościelnych do obrad V Powszechnego Zjazdu Archiwistów Polskich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Chłopiec zadzwonił pod numer 112 i zamówił pizze, dzięki czemu uratował rodzinę

2025-03-29 08:24

Adobe Stock

"Chcę zamówić pizzę"- tym zdaniem 10-letni chłopiec z okolic Rzymu uratował swoją matkę i rodzeństwo przed agresywnym ojcem, który ich bił. Dziecko zadzwoniło nie do pizzerii, ale pod numer alarmowy 112, gdzie zrozumiano, że jest to wołanie o pomoc.

Więcej ...

Apostoł młodzieży i robotników

Św. Leonard Murialdo

Karol Porwich/niedziela

Św. Leonard Murialdo

Uczynił z całego swojego życia dar dla ubogich, dla najbardziej potrzebujących.

Więcej ...

Eksperci z KUL będą pomagać ofiarom handlu ludźmi

2025-03-30 05:51
Dr Mariusz Wołońciej już pracował w Afryce

Archiwum prywatne

Dr Mariusz Wołońciej już pracował w Afryce

Naukowcy z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego będą pomagać ofiarom handlu ludźmi w Kenii.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Co to będzie, kiedy nastąpi koniec świata?

Wiara

Co to będzie, kiedy nastąpi koniec świata?

Chłopiec zadzwonił pod numer 112 i zamówił pizze,...

Wiadomości

Chłopiec zadzwonił pod numer 112 i zamówił pizze,...

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Wiara

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Bogu podoba się, gdy człowiek uświadomi sobie swoje...

Wiara

Bogu podoba się, gdy człowiek uświadomi sobie swoje...

Papież powołał kontrowersyjną profesor teologii z...

Franciszek

Papież powołał kontrowersyjną profesor teologii z...

Katecheci świeccy skarżą polski rząd do Trybunału w...

Katecheci świeccy skarżą polski rząd do Trybunału w...

Tu wyspowiadasz się nawet po północy. Wkrótce...

Kościół

Tu wyspowiadasz się nawet po północy. Wkrótce...

Trzymaliśmy w ramionach świętego

Niedziela Wrocławska

Trzymaliśmy w ramionach świętego

Paulin, który z ambony trafił do więzienia za obronę...

Kościół

Paulin, który z ambony trafił do więzienia za obronę...