Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Kaplica Matki Boskiej Królowej Polski

Piotr Drzewiecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Praktycznie w każdej świątyni w Archidiecezji Łódzkiej znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. W kilku kościołach kopia cudownego wizerunku Madonny z Jasnej Góry umieszczona została w kaplicach poświęconych Matce Bożej.

Jedna z takich kaplic, do której codziennie zaglądają wierni, znajduje się w kościele Zesłania Ducha Świętego na Placu Wolności w Łodzi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Historia powstania kaplicy sięga momentu zakończenia II wojny światowej. W maju 1945 r. władze wojskowe przejęły opuszczony przez gminę wyznania ewangelicko-augsburskiego kościół pod wezwaniem Świętej Trójcy i przekazały go Duszpasterstwu Wojskowemu jako Kościół Garnizonowy pod wezwaniem Świętego Ducha. Pierwszym rektorem kościoła został przybyły z Wilna ks. major Włodzimierz Ławrynowicz. On dostosował świątynię do sprawowania kultu katolickiego. Według projektu Feliksa Paszkowskiego przebudował nastawę ołtarza głównego, ustawił ołtarz Serca Pana Jezusa w kaplicy od strony północnej , zaś po stronie południowej stworzył Kaplicę Matki Boskiej Królowej Polski, która została ukończona w 1946 roku. Początkowo ołtarz był zbudowany w formie tryptyku, w następnych latach został przebudowany przez Zygmunta Cichego wg kompozycji Pawła Świątkowskiego.

Reklama

W centrum znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej autorstwa artysty malarza Stefana Justa, nad nim znajduje się korona andegaweńska. Z obu stron otaczają go husarskie skrzydła, a na ich tle plafony z cytatami „Pozdrowienia anielskiego” i pieśni „Bogurodzica” wykonane w metaloplastyce. Pod plafonami zostały umieszczone piastowskie orły wykonane w gipsie. Drzwiczki do tabernakulum z płaskorzeźbą przedstawiającą głowę Chrystusa wykonali Jerzy i Elwira Mazurczyk. Plafon w kaplicy oraz polichromię ścian wykonał artysta plastyk Feliks Paszkowski. W latach 90-tych odnowił je profesor Mieczysław Saar.

Kaplica posiada również swoją historię duchową. - Świątynia jest otwarta codziennie od mszy porannej do zakończenia mszy wieczorowej, przez cały dzień jest głównym miejscem, które nawiedzają wierni. Z wielu świadectw dowiadujemy się o łaskach, które wypraszała Matka Boska – od szczęśliwego porodu po liczne uzdrowienia, pojednanie w rodzinie, wyproszone łaski nawrócenia dla swoich bliskich. Szczególnym rysem historycznym świątyni są tablice patriotyczne i codzienna modlitwa za Ojczyznę, również przed Królową Polski trwa taka nieustanna modlitwa – mówi ks. kan. Paweł Lisowski, proboszcz parafii Zesłania Ducha Świętego. Nad kaplicą Matki Boskiej Królowej Polski - na pierwszym chórze - ksiądz Ławrynowicz ustanowił Kaplicę Matki Boskiej Ostrobramskiej. Na 75-rocznicę powstania parafii Zesłania Ducha Świętego, która przypadnie w styczniu 2023 roku parafia chce odnowić właśnie tę kaplicę jako dar jubileuszowy – dodaje ks. Lisowski.

Od maja 2021 roku wiernym przez cały dzień modlitwą i skupieniem służy także Kaplica Wieczystej Adoracji, która znajduje się w prawej części świątyni. Jest ona otwarta codziennie od porannej mszy świętej od 7:30 do mszy wieczorowej o 18.00. Przy okazji wizytacji kanonicznej jej poświęcenia dokonał biskup Ireneusz Pękalski w uroczystość Zesłania Ducha Świętego 23 maja 2021 roku. W kaplicy znajdują się dwa cenne obrazy: obraz świętej Cecylii, patronki muzyki i organistów, która na malowidle gra na organach oraz obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, w godłem Polski z koroną cierniową. Świątynia przy Piotrkowskiej 2 została wybudowana w latach 1889–1891 jako kościół Ewangelicko-Augsburski pw. Świętej Trójcy. Wcześniej w tym miejscu istniał kościół klasycystyczny, którego rozmiary nie sprostały potrzebom ciągle rosnącej grupie łódzkich ewangelików. W 1945 roku świątynia została, za przyzwoleniem władzy komunistycznej, przejęta przez Kościół katolicki.

Podziel się:

Oceń:

2022-08-26 09:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Szkolne Koła Caritas na Dzień Papieski

Archiwum Caritas AŁ

Więcej ...

Jasna Góra: pielgrzymi, częstochowianie i dzieci przy Patronie Paulinów

2025-01-19 19:25

PAP/Waldemar Deska

Z udziałem wiernych, także tych najmłodszych, odbywa się dziś na Jasnej Górze uroczystość zewnętrzna ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika, Patrona Zakonu Paulinów. Sumie odpustowej w Bazylice przewodniczył metropolita częstochowski, abp Wacław Depo. Po południu odbyło się tradycyjne nabożeństwo „Pawłowe” z błogosławieństwem dzieci i matek oczekujących potomstwa. Uroczystość zewnętrzna obchodzona jest zawsze w niedzielę po 15 stycznia, kiedy to w Kościele przypada liturgiczne wspomnienie Świętego Pustelnika i patronalne święto paulinów.

Więcej ...

Niezwykła kolęda

2025-01-20 22:43

Biuro Prasowe AK

- Niech Stella Maris, Matka Boża, nieustannie będzie opiekunką tego szczególnego miejsca – powiedział abp Marek Jędraszewski.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Komunikat kurii warmińskiej w sprawie incydentu na...

Kościół

Komunikat kurii warmińskiej w sprawie incydentu na...

Wrocławscy biskupi o kolędzie: najlepiej, gdyby odbywała...

Kościół

Wrocławscy biskupi o kolędzie: najlepiej, gdyby odbywała...

Nieprzyzwoita nagość okraszona świętością

Niedziela Rzeszowska

Nieprzyzwoita nagość okraszona świętością

Kapela dostał stypendium na pisanie utworów, w których...

Wiadomości

Kapela dostał stypendium na pisanie utworów, w których...

Pożary w Los Angeles: Nienaruszona figura Matki Bożej...

Wiara

Pożary w Los Angeles: Nienaruszona figura Matki Bożej...

Panie spraw, abym przyjmował Twoją łaskę i czynił moje...

Wiara

Panie spraw, abym przyjmował Twoją łaskę i czynił moje...

Nowacka zdecydowała! Jedna godzina tygodniowo religii

Wiadomości

Nowacka zdecydowała! Jedna godzina tygodniowo religii

Profanacja w Tychach. Opiłowane ręce Jezusa i belka...

Kościół

Profanacja w Tychach. Opiłowane ręce Jezusa i belka...

Przeor: Prosimy o uszanowanie niepolitycznego i duchowego...

Kościół

Przeor: Prosimy o uszanowanie niepolitycznego i duchowego...