Reklama

Prymas Polski do katechetów: od waszej trudnej pracy i posługi również zależy misja Kościoła

Abp Wojciech Polak

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wojciech Polak

Pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka w katedrze gnieźnieńskiej sprawowana była 27 sierpnia Msza św. z okazji Archidiecezjalnego Dnia Katechetycznego. To okazja do spotkania katechetów z całej archidiecezji gnieźnieńskiej i modlitwy o Boże błogosławieństwo w nowym roku szkolnym.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Ten dzień to wołanie o Boże błogosławieństwo, aby nam ono towarzyszyło w tej niewątpliwie trudnej pracy i posłudze, od której również zależy misja Kościoła” - mówił na początku Mszy św. abp Wojciech Polak wyrażając radość ze spotkania z katechetami i prosząc ich, by „nigdy nie wątpili, że Bóg ich potrzebuje i stawia na nich w dziele głoszenia Ewangelii”.

O tym, że jest to misja niełatwa choć nie pozbawiona radości i satysfakcji mówił również w homilii ks. Remigiusz Malewicz z Wydziału Katechetycznego gnieźnieńskiej kurii, przywołując głosy samych katechetów z odbytych w ubiegłym roku spotkań synodalnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

„Mówiliście, że nie wyobrażacie sobie misji katechety inaczej jak jako powołanie. Bo tyle jest trudności i zmagań. Jak wytrwać, jeśli to nie powołanie?” - cytował.

Podziel się cytatem

„Mówiliście, że kochacie swoją pracę, że jest ona dla was źródłem radości i dumy, ale mówiliście też o kłopotach, o lęku, o barierach i braku wsparcia. I pytaliście: co mogę zrobić? Dziś Jezus chce nam pokazać, że każdy jest przez Niego obdarowany, że otrzymał tyle Bożych darów, ile potrzebuje w swojej misji. Bóg wie, czego potrzebujemy. I czy pracujemy w tej czy w innej szkole, w takim czy innym środowisku, nie zabraknie nam Jego łaski i jego obradowania” - mówił ks. Malewicz.

Nawiązując dalej do czytanej w Ewangelii przypowieści o talentach przyznał, że „praca katechetyczna jest właśnie pomnażaniem talentów”. Nie da się tego zrobić bez wierności, odwagi, pokory i miłości.

„Chodzi o naszą wierność w małych sprawach, bo Bóg nie patrzy na zysk. Talenty można pomnażać, gdy się jest wiernym. Właśnie tam, gdzie jesteśmy, w różnych zadaniach, które Bóg nam daje. Wierność to jest pierwszy krok” - tłumaczył ks. Malewicz.

„Krok drugi to odwaga - kontynuował. - Lęk sprawia, że człowiek czuje się sparaliżowany. Lęk zamraża nasze aspiracje, myśli, działania. Odbiera radość z bycia obdarowanym i powołanym”.

„Trzeci to pokora. Gdy człowiek czuje się zbyt pewny siebie, popada w pychę, a to pierwszy krok do upadku. Pokora - jak mówił św. Jan Maria Vianney - jest podobna do wagi, im bardziej z jednej strony się uniża, tym bardziej z drugiej się podnosi.

Reklama

I wreszcie miłość - wskazał ks. Malewicz. - Bez niej nie ma owocnej ewangelizacji, a tym samym pracy katechetycznej. To najważniejszy „talent”. Jeśli człowiek zakupuje miłość, to staje się egoistą i tylko kalkuluje, co mu się opłaca, bez radości, bez życia.

Mszę św. koncelebrowali księża uczący dzieci i młodzież w szkołach na terenie całej archidiecezji gnieźnieńskiej. Obecne były siostry zakonne i katecheci świeccy, spośród których rozpoczynający misję w szkole otrzymali specjale błogosławieństwo Prymasa Polski.

Abp Wojciech Polak podziękował też nauczycielom obchodzącym w tym roku 25-lecie pracy katechetycznej. W czasie spotkania w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym katecheci wysłuchali też wykładu inauguracyjnego „Katecheza w warunkach przemian” prof. UAM dr. hab. Remigiusza Ciesielskiego oraz mieli możliwość zapoznać się z bieżącymi informacjami Wydziału Katechetycznego.

Podziel się cytatem

Podziel się:

Oceń:

2022-08-27 14:42

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski: wielki jest nie ten, kto po ludzku panuje, ale kto służy

youtube.com

„Służba - takiego królowania uczy nas Chrystus, o takim nam przypomina, takie Chrystusowe Królestwo mamy szerzyć. To nie jest cel na jutro. Modlimy się o nie i zaczynamy nim żyć już dziś” - mówił w uroczystość Chrystusa Króla Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Więcej ...

Przerażające! Program tv prezentuje satanistyczny „rytuał”, w którym Lady Gaga przywołuje demony

2025-03-18 20:38

Saturday Night Live YT/zrzut

W programie Saturday Night Live stacji NBC wyemitowano satanistyczną scenę z udziałem Lady Gagi, która obejmowała przywołanie prawdziwego demona i złożenie kobiety w ofierze diabłu!

Więcej ...

Regens Penitencjarii Apostolskiej w Sanktuarium św. Józefa w Sieradzu

2025-03-19 19:23
Bp Krzysztof Nykiel

Ks. Paweł Kłys

Bp Krzysztof Nykiel

„Św. Józef staje się wzorem dla nas wszystkich, ludzi naszych czasów naznaczonych pewną słabością decyzyjną, która czyni życie gorzkim, a niekiedy je paraliżuje” - mówił bp Krzysztof Nykiel podczas Mszy Św. w bazylice kolegiackiej w Sieradzu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dlaczego Bóg przeznaczył sobie nawzajem mężczyznę i...

Wiara

Dlaczego Bóg przeznaczył sobie nawzajem mężczyznę i...

Nowenna przed Uroczystością Zwiastowania Pańskiego

Wiara

Nowenna przed Uroczystością Zwiastowania Pańskiego

Wiara i zaufanie Bogu to cechy osobowości św. Józefa

Wiara

Wiara i zaufanie Bogu to cechy osobowości św. Józefa

Rosja: w Irkucku zmarł nagle ks. W. Siek SVD

Kościół

Rosja: w Irkucku zmarł nagle ks. W. Siek SVD

Nowenna do św. Józefa

Wiara

Nowenna do św. Józefa

Hiszpania: rośnie liczba pielgrzymów w miejscach...

Europa

Hiszpania: rośnie liczba pielgrzymów w miejscach...

Włochy: 13-letni uczeń ukarany za odmowę korzystania z...

Wiadomości

Włochy: 13-letni uczeń ukarany za odmowę korzystania z...

18-latka umiera po nieudanej 22-tygodniowej aborcji

Wiadomości

18-latka umiera po nieudanej 22-tygodniowej aborcji

Katowice: Tragedia na lotnisku. Funkcjonariuszka Straży...

Wiadomości

Katowice: Tragedia na lotnisku. Funkcjonariuszka Straży...