Reklama

Jesteśmy dumni z naszych absolwentów

Niedziela Ogólnopolska 46/2007, str. 14-15

Katarzyna Link

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O. prof. Leon Dyczewski OFMConv - kierownik Katedry Socjologii Kultury Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II - opublikował ponad 350 prac naukowych i publicystycznych na temat kultury, religijności, rodziny, grup etnicznych, komunikacji społecznej i mediów, filozofii i polityki społecznej, działalności Kościoła katolickiego i Zakonu Franciszkanów. Jest twórcą scenariusza wystawy „Czyny i idee Ojca Maksymiliana Kolbe” oraz tekstu do filmu o św. Maksymilianie Kolbem. Założył Akademię Społeczną oraz Studium Komunikowania Społecznego i Dziennikarstwa KUL-u. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in.: Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, odznakę „Zasłużony Działacz Kultury”, nagrodę indywidualną Ministra Edukacji Narodowej, Nagrodę Naukową im. Włodzimierza Pietrzaka, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Agnieszka Strzępka: - Jak Podyplomowe Studium Komunikowania Społecznego i Dziennikarstwa KUL-u realizuje ideę Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego „Deo et Patriae”?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

O. prof. Leon Dyczewski OFMConv: - Jako Studium, staramy się służyć Bogu i Ojczyźnie, dobrze kształcąc przyszłych pracowników różnych instytucji medialnych. Potrzebni są dobrzy dziennikarze, tacy, którzy czują silny związek ze swoim społeczeństwem, dobrze je znają i obserwują, a następnie umieją je informować o tym, co dzieje się w świecie, oraz potrafią umieszczać je w ogólnoświatowym społeczeństwie sieci. W programie naszego Studium kładziemy więc silny nacisk na dobrą znajomość społeczeństwa, prawa i etyki. Poza teorią bardzo istotne jest dla nas tzw. przygotowanie profesjonalne, czyli opanowanie technik formułowania, utrwalania i przekazywania informacji. Nasze specjalności to: dziennikarstwo radiowe, prasowe i telewizyjne, film dokumentalny, edytorstwo, public relations i reklama, analiza przekazów medialnych i opinii publicznej. Dotychczasowy program wzbogaciliśmy w tym roku zajęciami z zakresu dziennikarstwa internetowego. Czynimy wszystko, aby naszych studentów kształtować w duchu dewizy uczelni - „Deo et Patriae” - a jak ona jest realizowana w rzeczywistości, to już osobista sprawa każdego z nich.

- Podyplomowe Studium Komunikowania Społecznego i Dziennikarstwa KUL-u istnieje od 1993 r. Czym wyróżnia się spośród innych tego typu jednostek?

- Dotychczas wyróżnialiśmy się bardzo, bo były to czterosemestralne studia stacjonarne o bardzo bogatym programie. Od roku akademickiego 2007/2008 zmieniliśmy je na zaoczne. Zajęcia odbywają się 2 razy w miesiącu, w piątki i soboty. Program oferowany przez nasze Studium nadal należy do najbardziej bogatych w porównaniu z innymi studiami; mamy dużą liczbę godzin oraz przedmioty wielkich bloków, tworzące pewną całość tematyczną. Chciałbym, aby ludzie, którzy kończą studia, ukształtowali w sobie mentalność komunikowania społecznego, która jest mentalnością już nowoczesnego społeczeństwa sieci, oraz świadomość roli mediów i dziennikarzy. Powszechnie się mówi, że nowoczesne społeczeństwo jest społeczeństwem informacji. To prawda. Informacja ma duży wpływ na społeczeństwo - może je pobudzać do rozwoju, ale też może dzielić i segregować. Jest dzisiaj traktowana jako towar, który się sprzedaje i kupuje. Mentalność medialna, którą chcemy kształtować u naszych studentów, domaga się od pracowników nowoczesnych mediów, aby poszli krok dalej, aby więcej wysiłku, niż dotychczas, wkładali w komunikacyjny aspekt mediów. Komunikacja między ludźmi jest najważniejsza. Zadaniem dziennikarzy jest informowanie, ale też integrowanie ludzi, społeczeństwa.

Reklama

- Jaki jest zakres programowy Studium?

- Program studiów obejmujący ponad 330 godzin zajęć teoretycznych i praktycznych ma charakter interdyscyplinarny, łączy teoretyczne aspekty z praktyką w dziedzinie komunikowania społecznego i dziennikarstwa. Zajęcia prowadzą doświadczeni dziennikarze oraz pracownicy uczelni wyższych i instytucji komunikowania społecznego. Studenci mają do dyspozycji profesjonalnie wyposażone studio radiowe, pracownię montażu filmowego, kamery cyfrowe oraz pracownię edytorską z dostępem do internetu. Poza tym nasi studenci odbywają praktyki w redakcjach, placówkach radiowo-telewizyjnych, public relations, agencjach reklamowych oraz wydawnictwach. Nauka trwająca 3 semestry kończy się pracą dyplomową i egzaminem. Absolwenci otrzymują dyplom studiów specjalnych, zatwierdzony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu.

- Jakimi sukcesami studentów i absolwentów Studium może się Ojciec Profesor pochwalić?

- Wielu z naszych absolwentów pracuje w radiu, prasie i telewizji, w wydawnictwach, a także w agencjach reklamowych i marketingowych. Ci, którzy pracują w mediach, sprawdzają się bardzo dobrze. Nie spotkałem się z zarzutami czy pretensjami, że źle kształcimy, wręcz odwrotnie. Również nasi wykładowcy, którzy przyjeżdżają do Studium z różnych ośrodków naukowych w Polsce, bardzo wysoko cenią naszych studentów: otwartych, wrażliwych, dobrze i twórczo reagujących na problemy. Poza tym do sukcesów zarówno absolwentów, jak i studentów można zaliczyć nagrody i wyróżnienia otrzymywane na różnego rodzaju konkursach radiowych czy filmowych.

- Jakie są plany na przyszłość?

- Chcielibyśmy rozwinąć dziennikarstwo internetowe i public relations, tak aby te dwie dziedziny również były mocnym atutem naszego Studium. Chcąc ułatwić podjęcie nauki, rozpoczynamy już rekrutację na kolejny semestr (letni) roku akademickiego 2007/2008. Rejestracja odbywa się w internetowym systemie rekrutacyjnym KUL-u. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie: www.kul.lublin.pl/art_483.html oraz pod numerem tel. (0-81) 445-40- 34.

- Kto może być słuchaczem Studium?

- Zapraszamy absolwentów studiów wyższych z dyplomem licencjackim, magisterskim i doktorskim, pracowników mediów i wszystkich zainteresowanych, którzy chcą zdobyć wiedzę i doświadczenie w dziedzinie komunikowania społecznego. Wyjątkowo przyjmujemy także studentów V roku studiów w KUL-u i UMCS.

- Ojciec Profesor został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, nadawanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP osobom wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego...

- Tak, cieszę się z tego wyróżnienia. Chętnie udzielam się w działalności kulturalnej środowisk lokalnych. Bardzo wysoko cenię sobie audytorium środowisk gminnych i powiatowych. Są tam niebywale wdzięczni słuchacze, mają wiele pytań odnośnie do zagadnień kultury, są zainteresowani tożsamością polską. Kontakt z tymi ludźmi sprawia mi wielką radość. Audytorium jest często bardzo zróżnicowane pod względem wieku i poziomu wykształcenia, wymaga od wykładowców dużych umiejętności. Na tzw. prowincji też coś interesującego się dzieje i są wspaniali ludzie. Szkoda, że dziennikarze tego nie widzą.

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Anioł z Auschwitz

Stanisława Leszczyńska

Archiwum Archidiecezjalne w Łodzi

Stanisława Leszczyńska

Są postacie, które nigdy nie nazwałyby samych siebie bohaterami, a jednak o ich czynach z podziwem opowiadają kolejne pokolenia. Taka właśnie była Stanisława Leszczyńska – „Mateczka”, położna z Auschwitz.

Więcej ...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

Niezwyciężony atleta Chrystusa - takim tytułem św. Andrzeja Bobolę nazwał papież Pius XII w swojej encyklice, napisanej z okazji rocznicy śmierci polskiego świętego. Dziś, gdy wiara katolicka jest atakowana z wielu stron, św. Andrzej Bobola może być ciągle stawiany jako przykład czystości i niezłomności wiary oraz wielkiego zaangażowania misyjnego.

Więcej ...

„Rzeczpospolita”: Polska jednym z głównych celów rosyjskich hakerów

2024-05-10 07:28

fot. canva

Polska znalazła się w gronie krajów, najczęściej atakowanych przez hakerów z Rosji - pisze w piątek „Rzeczpospolita”. Według cytowanych przez gazetę danych, od stycznia liczba ataków wzrosła o 60 proc., a w ciągu pół roku o 130 proc.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Ważny modlił się z wiernymi za diecezję...

Kościół

Bp Ważny modlił się z wiernymi za diecezję...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Jezus jest obecny zawsze, gdy oglądamy Go pod postacią...

Wiara

Jezus jest obecny zawsze, gdy oglądamy Go pod postacią...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...