Reklama

XX rocznica wydarzeńlubińskich

Niedziela legnicka 41/2002

W 1982 r. miasto Lubin stało się świadkiem tragicznych wydarzeń, kiedy to w kierunku demonstrantów chcących uczcić rocznicę wydarzeń z sierpnia 1980 r. ówczesna milicja i oddziały ZOMO otworzyły ogień. Od kul zginęło trzech ludzi, wielu zostało postrzelonych i poranionych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

31 sierpnia br., w XX rocznicę tego wydarzenia, w Lubinie odbyły się uroczystości upamiętniające tamte tragiczne chwile. W godzinach porannych na grobach poległych w 1982 r. robotników: Mieczysława Poźniaka, Michała Adamowicza i Andrzeja Trajkowskiego zostały złożone kwiaty przez rodziny ofiar i przedstawicieli NSZZ "Solidarność" z Marianem Krzaklewskim na czele.
O godz. 10.00 przy pomniku "Pamięci Ofiar Lubina 1982" została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka, z udziałem ponad 40 delegacji i pocztów sztandarowych "Solidarności" z różnych regionów kraju.
W wygłoszonej homilii Ksiądz Biskup mówił do zgromadzonych: "Zgromadziliśmy się na tym miejscu, by dać świadectwo, że pamiętamy o ważnych wydarzeniach społecznych, jakie dzięki Solidarności dokonały się w naszym kraju i Europie przed XX laty, ale także by dać wyraz naszej pamięci o tych naszych braciach, którzy stali się ofiarami. Pamiętamy, że te ofiary były także tutaj, w Lubinie. Procesy sądowe nie znalazły jakoś dotąd winnych tych zbrodni. Nam więc trzeba pamiętać, by oddać im cześć, by były dla nas przestrogą, trzeba wyrazić naszą solidarność z nimi - choć są już po tamtej stronie życia - i solidarność z ich rodzinami, bo w tych rodzinach ból jest do tej pory. Wspominając ważne wydarzenia z przeszłości, patrzymy na teraźniejszość, za którą jesteśmy odpowiedzialni jako obywatele, jako Polacy, za którą jesteście odpowiedzialni wy, członkowie NSZZ "Solidarność". O tej odpowiedzialności mówią nam dzisiejsze czytania Słowa Bożego. Każdy z nas otrzymuje od Boga talent. Otrzymują je od Boga różne wspólnoty ludzkie, otrzymał go także ruch "Solidarność". Trzeba cenić te talenty i je pomnażać, bo przyjdzie czas rozrachunku. "Solidarność" - jesteśmy o tym wszyscy przekonani - odegrała ważną rolę w Polsce i Europie".
Tu Ksiądz Biskup nawiązał do słów Ojca Świętego zawartych w encyklice Centesimus Annus w rozdziale Rok 1982. Przypomniał także słowa Ojca Świętego wygłoszone na temat pracy w Legnicy w 1997 r., a także podczas ostatniej wizyty w Polsce, w której apelował o poszanowanie pracy i Jego wezwanie "Przestań się lękać".
"Niech Pan Bóg błogosławi nas wszystkich - mówił Biskup Legnicki - niech błogosławi Wam, którzy jesteście członkami NSZZ "Solidarność", niech Pan Bóg umocni nas wszystkich i da nam łaskę mądrości, byśmy w zbliżających się wyborach samorządowych umieli właściwie wybrać i postawili na tych ludzi, którzy rzeczywiście dążą do dobra społeczeństwa, którzy chcą służyć ludziom. Niech Pan Bóg wspiera całą naszą Ojczyznę, abyśmy byli dla Europy znakiem wierności tym wartościom, które są tak głęboko zakorzenione w naszej kulturze, i które "Solidarność" wypisuje na swoich sztandarach".
Po Mszy św. pod pomnikiem zostały złożone kwiaty i wieńce. Tutaj też przewodniczący NSZZ "Solidarność" Marian Krzaklewski apelował o rychłe zakończenie toczącego się w tej sprawie procesu i wydanie wyroków wobec winnych osób, a także zapewnił, że wystąpi o utworzenie specjalnej fundacji stypendialnej, mającej pomóc dzieciom i rodzinom osób, które poległy w Lubinie.
W przededniu dzisiejszych uroczystości odbyło się posiedzenie Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność". Z odczytem na temat wydarzeń lubińskich wystąpił natomiast Łukasz Kamiński z Instytutu Pamięci Narodowej z Wrocławia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Zmarł ks. prałat Mirosław Ratajczak

2024-05-22 10:43
ks. prałat Mirosław Ratajczak

archiwum Niedzieli

ks. prałat Mirosław Ratajczak

21 maja 2024 roku zmarł ks. prałat Mirosław Ratajczak. Kapłan ten odszedł do wieczności w wieku 80 lat życia i 57 lat kapłaństwa.

Więcej ...

Katedra gnieźnieńska: konserwacja i renowacja konfesji św. Wojciecha

2024-05-22 18:49

Artur Stelmasiak

W katedrze gnieźnieńskiej rozpoczęły się prace związane z konserwacją i restauracją jednego z najcenniejszych zabytków - konfesji św. Wojciecha, relikwiarza oraz klęczących postaci podtrzymujących relikwiarz. Publikujemy komunikat Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie.

Więcej ...

Jaśniej!

2024-05-22 20:28

Maciej Krawcewicz

W Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie 7 i 8 czerwca odbędą się Diecezjalne Dni Młodzieży pod hasłem „Jaśniej”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kto przeprosi panią Annę?

Wiadomości

Kto przeprosi panią Annę?

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Świadectwa o cudach za przyczyną św. Rity

Niedziela Wrocławska

Świadectwa o cudach za przyczyną św. Rity

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele