Reklama

Polska

O wyzwaniach czekających polski Kościół

Artur Stelmasiak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przygotowania do kanonizacji bł. Jana Pawła II, Światowy Dzień Młodzieży w 2016 r. w Krakowie, obchody 1050. rocznicy chrztu Polski oraz 1. rocznica pontyfikatu papieża Franciszka - to tematy, jakimi abp Stanisław Gądecki i abp Marek Jędraszewski, nowi przewodniczący i wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, podzielili się z dziennikarzami po kończącym się w czwartek 364. zebraniu plenarnym biskupów. Jednym z tematów podjętych przez biskupów były przygotowania do Światowego Dnia Młodzieży, który odbędzie się Krakowie w 2016 r.

W ocenie abp. Stanisława Gądeckiego, wydarzenie to stanowi szansę tak dla duszpasterstwa młodzieży, jak i dla większej mobilizacji duchowieństwa i ludzi świeckich. Wiadomo już – ogłosił to niedawno kard. Stanisław Dziwisz – że ŚDM odbędzie się w dniach 26-31 lipca 2016 r. prawdopodobnie na krakowskich Błoniach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Abp Gądecki przypomniał, że formuła ŚDM została zaproponowana przez Jana Pawła II i można ją uznać za swego rodzaju „polski patent” gromadzenia się młodych katolików, którzy razem świętują i spotykają z Ojcem Świętym. Ten „patent” – podkreślił przewodniczący KEP – „sprawdził się i pokazał, że praca z młodzieżą nie jest niemożliwa”. Wśród uczestników ŚDM, pochodzących z różnych narodów i kontynentów, powstaje szczególna komunia zarówno modlitwy, jak i zabawy.

Reklama

Krakowski ŚDM poprzedzony zostanie ostatnim etapem przygotowań duchowych, tzw. tygodniem misyjnym, który będzie prowadzony we wszystkich polskich diecezjach. – Liczymy na to, że każda diecezja przedstawi swój własny program, i że będzie możliwa jak największa liczba uczestników, także zza naszej wschodniej granicy – dodał.

W tym kontekście abp Gądecki przypomniał o przygotowywanej akcji „Bilet dla brata”, która polega na zebraniu środków potrzebnych do opłacenia przyjazdu na ŚDM jak największej liczby młodzieży z krajów Europy wschodniej. – W tych okolicznościach [konflikt na Ukrainie – KAI] wydaje się to jeszcze bardziej potrzebne niż wcześniej – dodał.

Biskupi omawiali także stan przygotowań do obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski. Podczas wczorajszego spotkania ogólnopolskiego komitetu organizacyjnego tego wydarzenia zaprezentowano m.in. główne cele duchowe, jakie przyświecają świętowaniu rocznicy. Są to: pogłębienie życia w łasce chrztu, rozbudzenie tożsamości chrześcijańskiej, ukazanie związku tożsamości narodowej i chrześcijańskiej w Polsce, czy budowanie postaw patriotycznych w nawiązaniu do historycznego chrztu.

Przed samymi badaniami opracowane i zaprezentowane zostaną badania historyczne na temat religijno-historycznych i politycznych uwarunkowań chrztu Polski w 966 r., a także konsekwencji tego wydarzenia dla dziejów naszego kraju. Przeprowadzone też zostaną badania na temat funkcjonowania jednostek administracji kościelnej w ponadtysiącletniej historii Kościoła w Polsce oraz analiza historyczna obchodów 1000-lecia chrztu w 1966 r. Ponadto planowane są także badania dotyczące świadomości znaczenia chrztu jako sakramentu dla współczesnych Polaków.

Reklama

Na płaszczyźnie edukacyjnej Kościół w Polsce chce przypominać zwłaszcza młodemu pokoleniu o znaczeniu przyjęcia chrztu Polski dla budowania postaw patriotycznych i poczucia odpowiedzialności za Ojczyznę. Istotna tu też będzie płaszczyzna formacji katechetycznej, potrzebna np. na etapie przygotowania rodziców do chrztu dzieci.

Obchody obfitować będą też w szereg wydarzeń kulturalno-artystycznych oraz naukowych: festiwali, sympozjów, imprez plenerowych. Tylko w tym roku 1050. rocznicy chrztu mają być poświęcone cztery konferencje naukowe – zapowiedział abp Gądecki.

Biskupi zapoznali się także ze stanem diecezjalnych przygotowań do zbliżającej się kanonizacji bł. Jana Pawła II i bł. Jana XXIII. – Taka wymiana doświadczeń pozwala zobaczyć, jak bardzo Kościół w Polsce żyje przygotowaniem do tego przełomowego momentu – powiedział sekretarz generalny KEP bp Wojciech Polak.

Jedną z najważniejszych inicjatyw ma być przekazanie tzw. Kanonizacyjnej Iskry Miłosierdzia. Będzie to ogólnopolska akcja, którą na zlecenie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski przeprowadzą stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” oraz członkowie „Stowarzyszenia Absolwentów Dzieła” z okazji ogłoszenia świętym Jana Pawła II.

Przekazanie Kanonizacyjnej Iskry Miłosierdzia odbędzie się 30 marca w bazylice Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach podczas uroczystej Eucharystii. Lampiony z Iskrą Miłosierdzia otrzymają prezydent RP Bronisław Komorowski oraz przedstawiciele organizacji społecznych, służby zdrowia, policji i wojska, mediów, harcerzy, sportowców, oraz m.in. przedstawicieli męskiej i żeńskiej konsulty wyższych przełożonych zakonnych. Lampiony trafią do wszystkich diecezji w kraju.

Reklama

Kolejny etap przekazywania Iskry Miłosierdzia nastąpi 13 kwietnia, w Niedzielę Palmową podczas uroczystych Mszy św. Wówczas Iskra powędruje do delegacji parafialnych, przedstawicieli władz samorządowych i społecznych. Iskra Miłosierdzia będzie też obecna w Rzymie 27 kwietnia, w samym dniu kanonizacji przy ołtarzu. W dzień kanonizacji trafi też ona do polskich parafii, a uczestnicy dziękczynnych Mszy św. za kanonizację papieża Polaka będą mogli odebrać lampiony, by zanieść je do domów i rodzin.

Jak poinformował bp Polak, dziękczynienie za kanonizację rozpocznie się Mszą św. na Placu św. Piotra (28 kwietnia). W Polsce kontynuowane będzie m.in. na Jasnej Górze (3 maja), Gnieźnie (4 maja), Krakowie (11 maja) i Warszawie (1 czerwca).

Abp Marek Jędraszewski, nowy wiceprzewodniczący KEP, przypomniał o obchodzonej dziś 1. rocznicy pontyfikatu papieża Franciszka. Podkreślił, że wyborowi zarówno Jana Pawła II, jak i właśnie Franciszka towarzyszyła ta sama „chwila konsternacji i milczenia”, jaka zapadła na Placu św. Piotra po tym, jak ogłoszono nazwisko nowego papieża. Obydwaj, zaraz po ukazaniu się na balkonie Bazyliki św. Piotra, zyskali dla siebie ogromny entuzjazm, zarówno wiernych zgromadzonych na placu, jak i tych, którzy śledzili to wydarzenie za pośrednictwem mediów.

„Mówię o tych analogiach także dlatego, że pontyfikat Franciszka zaskakuje. Jeśli wrócimy pamięcią do początków pontyfikatu Jana Pawła II, to znajdziemy wiele podobnych momentów” – podkreślił. Dodał, że nie chodzi przy tym o nostalgiczne wracanie do czasów minionych, ani o to, by pomniejszać wybitną osobowość Franciszka. – Były to po prostu podobne reakcje ludzi. Zauważalna też była u obu papieży gotowość, by zbliżać się do ludzi, chodzić do nich, dotykać ich nędzy, co niekiedy wiąże się z koniecznością porzucania dotychczasowych przyzwyczajeń – wyjaśnił wiceprzewodniczący KEP.

Abp Jędraszewski wygłosi dziś w stołecznej Bazylice Świętego Krzyża homilię podczas Mszy św. w 1. rocznicę pontyfikatu papieża Franciszka. Uroczystej Eucharystii z udziałem Episkopatu Polski przewodniczyć będzie nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore.

Podziel się:

Oceń:

2014-03-13 16:46

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Trwają mimo zmian

Msza św. w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Luborzycy.

MFS/Niedziela

Msza św. w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Luborzycy.

Więcej ...

81-letnia siostra złamała protokół podczas pogrzebu. To przyjaciółka Franciszka

2025-04-26 18:43
Trumna z ciałem papieża Franciszka

PAP

Trumna z ciałem papieża Franciszka

Osiemdziesięciojednoletnia Siostra Geneviève Jeanningros, przyjaciółka papieża Franciszka, która mieszka w cyrkowej przyczepie kempingowej w Rzymie i odwiedzała papieża w każdą środę, raz w miesiącu zabierała ze sobą osobę transseksualną. Dziś złamała protokół, żegnając się z nim podczas pogrzebu

Więcej ...

Uroczystości Tysiąclecia Koronacji Bolesława Chrobrego

2025-04-27 17:51

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W bazylice katedralnej pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sandomierzu oprawiona została Msza św. w intencji Ojczyzny z okazji tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego. Uroczystej liturgii przewodniczył Biskup Ordynariusz Krzysztof Nitkiewicz.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

81-letnia siostra złamała protokół podczas pogrzebu. To...

Kościół

81-letnia siostra złamała protokół podczas pogrzebu. To...

Zgasło światło oświetlające medalion Franciszka

Kościół

Zgasło światło oświetlające medalion Franciszka

W dzisiejszej Ewangelii mamy dwie różne sceny

Wiara

W dzisiejszej Ewangelii mamy dwie różne sceny

Skandal! Zatrzymano księdza, który skrytykował dr...

Wiadomości

Skandal! Zatrzymano księdza, który skrytykował dr...

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Kościół

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

Kościół

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

Pierwsze obrazy Ojca Świętego leżącego w Casa Santa...

Kościół

Pierwsze obrazy Ojca Świętego leżącego w Casa Santa...