Oratorium „Św. Rafał Kalinowski - pielgrzym Boży”, skomponowane przez Juliusza Łuciuka, pozostanie wspaniałą muzyczną pamiątką roku obchodów 100. rocznicy śmierci Świętego. Prawykonanie tego utworu odbyło się 24 listopada w kościele Karmelitów Bosych w Krakowie. Koncert zakończył sympozjum naukowe pt. „Św. Rafał Kalinowski - wzór świętości dla różnych stanów życia”. Aktualność charyzmatu św. Rafała była głównym przesłaniem homilii wygłoszonej w czasie Mszy św. przez bp. Andrzeja Siemieniewskiego z Wrocławia, który podkreślił, że Święty jest wzorem dla współczesnych kapłanów, a świadectwo jego życia jest zachętą do wytężonej pracy na rzecz Kościoła i Ojczyzny. W referatach podejmowano m.in. temat mistyki św. Rafała Kalinowskiego, a także osoby Świętego jako wychowawcy. Ogromne zainteresowanie wzbudził poświęcony św. Rafałowi film „Buntownik Boży” w reżyserii Bogusławy Stanowskiej-Cichoń i Katarzyny Kotuli.
Jak się okazuje, Święty i jego życie stały się również inspiracją dla jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich kompozytorów - Juliusza Łuciuka. Zapytany, w jaki sposób można było przełożyć życie Świętego na język muzyki, Juliusz Łuciuk powiedział: - Pracę nad oratorium o św. Rafale rozpocząłem w lutym br. W muzyce starałem się wyrazić znamiona jego wielkiej osobowości romantycznej, patriotycznej i chrześcijańskiej, emanującej na jemu współczesnych, a także oddziałującej na człowieka czasów nam współczesnych. W utworze starałem się wyeksponować momenty zwrotne w życiu przyszłego Świętego Karmelu, oficera, inżyniera, powstańca-sybiraka, wychowawcy i kapłana-zakonnika w jednej osobie.
Tekst oratorium powstał na podstawie książki o. Sykstusa Adamczyka OCD „Niespokojne serce”. Wyboru dokonali Juliusz Łuciuk i o. Bartłomiej Kucharski OCD. W prawykonaniu oratorium udział wzięli: Capella Cracoviensis, Izabela Matuła - sopran, Marek Krzywoń - tenor, Chór Akademii Muzycznej w Krakowie; dyrygował Stanisław Krawczyński.
(A.W.)
Pomóż w rozwoju naszego portalu