Składniki ciasta:
½ kg mąki pszennej, 1 jajko, ¾ szklanki ciepłej wody, ¼ szklanki mleka, ½ płaskiej łyżeczki soli
Wykonanie:
Mąkę przesiać na stolnicę, zrobić w niej dołek. Zaparzyć ciasto, wlewając w dołek zagotowane mleko. Mieszać widelcem. Dodać jajko, sól i wodę. Następnie ciasto wyrobić.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Składniki nadzienia:
20 dag kaszy gryczanej, 5-6 dag suszonych grzybów, 10 dag cebuli, 2 jajka, sól, pieprz, ¼ szklanki oleju lnianego lub rzepakowego (najlepiej z własnego wyrobu)
Wykonanie:
Grzyby umyć, zalać wodą, pozostawić na noc, aby zmiękły. Nazajutrz ugotować w wodzie, w której się moczyły. Wywar grzybowy zlać do garnka, uzupełnić wodą tak, aby było dwa razy więcej płynu niż kaszy, i zagotować. Wsypać kaszę i ugotować na sypko. Cebulę obrać, pokroić drobno, usmażyć na oleju na złoty kolor. Jajka ugotować na twardo, obrać, ostudzić. Ugotowaną kaszę, podsmażoną cebulę, grzyby, jajka zemleć w maszynce do mięsa o dużych oczkach. Doprawić do smaku solą i pieprzem. Gdyby farsz był za rzadki, dodać trochę tartej bułki. (Z tak przygotowanego farszu można również zrobić gołąbki).
Ciasto rozwałkować na grubość ok. 2 mm, wykroić szklanką krążki, nałożyć farsz i zlepić brzegi pierogów. Pierogi wrzucać na osoloną wodę. Gdy wypłyną na wierzch, gotować jeszcze 3 min na wolnym ogniu. Podawać polane masłem z przesmażoną cebulą.
Przepisy z franciszkańskiej kuchni w Kazimierzu Dolnym zebrała Jolanta Marszałek