Reklama

Niedziela Wrocławska

Maturzyści na Jasnej Górze

Bożena Sztajner

Klika godzin w drodze na Jasną Górę spędzili maturzyści z archidiecezji wrocławskiej. Tradycyjnie uczniowie dolnośląskich szkół ponadgimnazjalnych zawierzyli czekające ich egzaminy dojrzałości Matce Bożej. Na pielgrzymkę do Częstochowy w piątek, 14 marca, wybrało się ok. 1,5 tys. maturzystów. Towarzyszyli im duszpasterze, nauczyciele, wychowawcy i katecheci. Hasłem tegorocznej pielgrzymki były słowa: „Źródło życia”.

Maturzyści z Wrocławia spędzili na Jasnej Górze prawie cały dzień. W Sali o. Kordeckiego młodzież wysłuchała konferencji, którą wygłosił ks. Artur Sepioło z diecezji gliwickiej. Nie zabrakło chwil na osobistą modlitwę oraz spowiedź. O godz. 14.00 maturzyści zgromadzili się w Kaplicy Matki Bożej na nabożeństwie połączonym z Aktem Zawierzenia.

Reklama

Zwieńczeniem pielgrzymki była Msza św. w bazylice jasnogórskiej o godz. 16.00. Mszy św., w imieniu metropolity wrocławskiego abp. Józefa Kupnego, przewodniczył ks. prof. Andrzej Tomko, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

Młodzież witał o. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry, przypominając, że maturę w szkole zdaje się raz, „natomiast tak naprawdę zdaje się ją każdego dnia swoim życiem”. „A wy wchodzicie już w ten okres dojrzałości, tych dojrzałych wyborów, które czynicie, i których trzeba codziennie dokonywać. Nie ma zasadniczo obojętnych czynów – jest albo dobro, albo zło. I my, jako ludzie wierzący, powinniśmy wiedzieć, że naszym wyborem jest jeden wybór – Chrystusa, Ewangelii, Boga, dobra, najwyższych, najświętszych wartości, za które warto nawet oddać swoje życie. A jeżeli nawet nie jest to ofiara życia, w sensie, że przelewamy krew, to właśnie codzienne nasze zmaganie, i wierność Panu Bogu, to jest naprawdę wspaniała sprawa. I dziś gratuluję wam, żeście tego pięknego wyboru dokonali, aby przybyć tu, na Jasną Górę, do Maryi”.

O. Sebastian Matecki przypomniał zebranym, że już za kilka dni, 25 marca, we Wrocławiu zostanie erygowane Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła – tym tytułem zostanie obdarzona świątynia pw. św. Antoniego Padewskiego we Wrocławiu, w której posługują ojcowie i bracia paulini. „Będziecie tam mieć małą Jasną Górę, gdzie możecie biegać, i przed Maryją również otwierać swoje serce, rozmawiać z Nią, modlić się, adorować Chrystusa, korzystać z sakramenty pokuty” – mówił do maturzystów o. Matecki.

Reklama

Organizator tegorocznego spotkania ks. Piotr Wawrzynek, diecezjalny duszpasterz młodzieży arch. wrocławskiej, w swoim powitaniu szczególnie podziękował paulinom jasnogórskim: „Jesteśmy wdzięczni, i mamy dług. Bo zawsze przyjeżdżamy tutaj jak do Domu naszej Matki. Ale w tym roku odkryliśmy, że ten Dom jest Źródłem życia. I dlatego przyjechaliśmy na pielgrzymkę na Jasną Górę, wiedząc, że ojcowie paulini nam z tego źródła udzielą życia. Chcemy podziękować za gościnę wszystkim ojcom, ojcu przeorowi, ojcu generałowi za to, że macie dla nas zawsze otwarte serca. Bóg zapłać”.

Ks. Piotr Wawrzynek wyczytał wszystkie obecne na pielgrzymce szkoły, wymieniając m.in. miejscowości: Wrocław, Oleśnica, Strzelin, Henryków, Krzyżowice, Sobótka, Brzeg i Oława.

„Ten czas to czas waszych ważnych wyborów. Na drodze wyborów poszukuje się przewodników” – mówił na początku Mszy św. ks. prof. Andrzej Tomko, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Podkreślił, że tydzień po kanonizacji bł. Jana Pawła II odbędzie się pierwszy egzamin maturalny. „To jest wielki wasz patron. I jak Maryję obierajcie za patronkę swojego życia i swoich wyborów, pamiętajcie o błogosławionym, a niedługo świętym Janie Pawle II” – zachęcał młodych przewodniczący Eucharystii ks. Tomko.

„Bycie maturzystą oznacza stanięcie na progu dojrzałości. Tak naprawdę jest. Te decyzje, i te rzeczy, które się dokonują w Twoim sercu, będą coraz mocniej odciskać piętno na całym Twoim życiu – mówił w kazaniu do maturzystów ks. Piotr Wawrzynek, diecezjalny duszpasterz młodzieży arch. wrocławskiej – Ale dojrzałość nie polega na owczym pędzie do przodu – dojrzałość to umiejętność patrzenia za siebie, powracania do źródła. Bo dojrzałość to jest mądrość. (…) Na progu dojrzałości chcę Cię zaprosić do tego, abyś dokonywał takiego wyboru – czerpania z dobrego źródła wody żywej, ze źródła, które otwiera Jezus, ze źródła chrztu, ze źródła łaski”.

Na zakończenie podziękowania w imieniu Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej we Wrocławiu złożył wikariusz biskupi ds. duszpasterstwa arch. wrocławskiej ks. dr Marian Biskup: „Kochana młodzieży maturalna, stanęliście dzisiaj tutaj z wielką nadzieją. Wróćcie tutaj, kiedy będziecie szczęśliwi po maturze. Wróćcie i powiedzcie Matce Najświętszej, którą dziś prosicie – Matko, dziękujemy” – zachęcał młodych ks. Marian Biskup.

„Dobrych lotów” życzył maturzystom na zakończenie ks. prof. Andrzej Tomko.

Eucharystia dla maturzystów była transmitowana przez Radio Rodzina we Wrocławiu.

2014-03-17 10:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Mendyk: religia na maturze możliwa za 5 lat

Ks. Jerzy Babiak

Matura z religii za 5 lat? To możliwe. Biskup Marek Mendyk w wywiadzie dla Radia Szczecin stwierdził, że jeśli na czas zostaną złożone odpowiednie dokumenty, to w 2017 roku będzie można mówić o tym, że religia będzie jednym z przedmiotów do wyboru na maturze.

Więcej ...

Film „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie" – oficjalnym filmem beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia

2021-08-03 17:49

Materiał prasowy

- Chcieliśmy pokazać nie tylko młodego księdza, ale przede wszystkim młodego człowieka, który w czasie wojny spotyka się z dylematami zemsty i przebaczenia – mówił Tadeusz Syka, reżyser i producent podczas konferencji prasowej 3 sierpnia prezentującej kulisy powstania filmu fabularnego „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie". Film jest oficjalną produkcją przygotowaną na wrześniową beatyfikację Prymasa.

Więcej ...

Pan chce przez młodych szerzyć swoje światło i nadzieję

2021-08-03 20:37

Karol Porwich/Niedziela

Pan chce, abyście wy, młodzi ludzie, byli środkiem, za pomocą którego będzie szerzył swoje światło i nadzieję, chce bowiem liczyć na wasze męstwo, na waszą dobroć i na wasz entuzjazm – powiedział metropolita gdański abp Tadeusz Wojda w Medziugoriu. 2 sierpnia przed południem wygłosił on katechezę do uczestników rozpoczętego dzień wcześniej w tej hercegowińskiej wiosce 32. Międzynarodowego Spotkania Młodych Mladifest. Biorą w nim udział młodzi ludzie z 54 krajów, w tym także z Polski. Wydarzenie odbywa się pod hasłem "Co dobrego mam czynić?" (Mt 19, 16).

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Tokio: olimpijskie złoto studenta UKSW

Tokio: olimpijskie złoto studenta UKSW

Bp Zając: prośmy o dar wyniesienia kard. Macharskiego do...

Bp Zając: prośmy o dar wyniesienia kard. Macharskiego do...

Abp Gądecki: Synod ogłoszony przez papieża Franciszka...

Kościół

Abp Gądecki: Synod ogłoszony przez papieża Franciszka...

#NiezbędnikMaryjny: odnajdź z nami drogę do Maryi!

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: odnajdź z nami drogę do Maryi!

Odpust Porcjunkuli

Święta i uroczystości

Odpust Porcjunkuli

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Franciszek na Jasnej Górze

Franciszek

Franciszek na Jasnej Górze

Warszawa: Ks. abp Henryk Hoser w szpitalu w ciężkim stanie

Polska

Warszawa: Ks. abp Henryk Hoser w szpitalu w ciężkim stanie

Rzym: zmarł najstarszy z kardynałów

Kościół

Rzym: zmarł najstarszy z kardynałów