Reklama

Niedziela 20/2021

Szczegółowy spis treści

Edytorial
3

Słowem i przykładem

Ks. Jarosław Grabowski

Mówi się, że apostolstwo jest prawdziwe – czyli skuteczne – wtedy, gdy szerzy się je przykładem, a nie przemówieniami. Trzeba głosić Ewangelię życiem, a nie męczyć ludzi długimi, nudnymi i oderwanymi od rzeczywistości wywodami czy kazaniami.

Obserwator
5-8

Ostre spięcie o fundusze

Wojciech Dudkiewicz

Obserwator

Z Jasnej Góry
9

Z Jasnej Góry

Rubrykę redagują: Izabela Tyras, Mirosława Szymusik, BP@JasnaGóraNews

temat numeru
10-13

Najpiękniejsze dopiero przed nimi

Katarzyna Kasjanowicz

Kiedy w ubiegłym roku Kościół na pewien czas przeniósł się do naszych domów, wiele osób stanęło przed jedynym w swoim rodzaju wyzwaniem. Dodatkowe trudności wyłoniły się przed rodzicami, których dzieci w realiach epidemii miały przystąpić do Pierwszej Komunii św.

Sakrament to nie zwyczaj

Gustaw Piotrkowski

Rząd zachęca, aby odprawianie uroczystości pierwszokomunijnych organizować na świeżym powietrzu. W tym samym czasie, od 5 maja, pełną parą działają w Polsce galerie handlowe, składy budowlane i sklepy wnętrzarskie...

moim zdaniem
14

Majowo

Ks. Krzysztof Podstawka

W morzu przygotowań komunijnych łatwo zapomina się o wrażliwości dziecka i jego fundamentalnych potrzebach.

życie kościoła
15-18

Polska misjonarka walczy o oddech swoich pacjentów

K.W.

Siostra Małgorzata Langner od 14 lat mieszka w miejscowości Antsirabe na Madagaskarze i pracuje w miejscowym szpitalu. Warunki zawsze były tu trudne, ale pandemia spowodowała prawdziwy dramat.

Kościół – towarzysz młodych

Ks. Jacek Molka

Młodzi ludzie to nie tylko przyszłość, ale Boże TERAZ Kościoła. Aby tak było, trzeba stawać się ich towarzyszem.

Klimat dobrych przykładów

Agata Kowalska

W kończącym się Roku Laudato si’ swoją działalność zainaugurowała Ekologiczna Agencja Informacyjna (EKOMAIKA), której zadaniem jest wspieranie i rozwijanie postawy poszanowania świata natury jako dzieła Boga.

polecamy
19

Potęga polskiej pobożności

J.Sz.

życie kościoła
20-22

Ćwierć wieku z mądrą książką

Joanna Szczerbińska

W niezwykłej scenerii krakowskich Sukiennic, wśród wspaniałych dzieł XIX-wiecznego polskiego malarstwa, odbędą się 24 maja obchody 25-lecia wydawnictwa Biały Kruk.

To przechodzi ludzkie pojęcie

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Sądowe nękanie Radia Maryja

Artur Stelmasiak

Sieć Obywatelska Watchdog Polska od wielu lat walczy z Radiem Maryja i Telewizją Trwam. Subsydiarny akt oskarżenia przeciwko Lux Veritatis to jednak o jeden niebezpieczny krok za daleko.

ważne
23

Kongres na nowy start

Paweł Sarafin

Pod hasłem „Polska/świat startujemy!” w dniach 5-6 maja odbyła się 5. edycja Kongresu 590. Wzięli w nim udział najważniejsi polscy politycy i prawie 200 liderów, ekspertów oraz specjalistów z różnych dziedzin.

życie kościoła
24-25

Zeświecczenie na progu Kościoła

Ks. Janusz Królikowski

Już dekadę temu Benedykt XVI przestrzegał przed niebezpieczeństwami, które grożą Kościołowi. Dziś jego obawy nabrały realnych kształtów.

30. rocznica pielgrzymki 1991 r.
26-27

Jana Pawła II Dekalog dla Polaków

Grzegorz Polak

Czy nauczanie Jana Pawła II sprzed 30 lat o Dekalogu jest aktualne dziś, kiedy Polska jest już tak bardzo inna?

Świadek wiary
28-29

Niewidoma matka niewidomych

Ks. Antoni Tronina

Mija właśnie 60 lat od śmierci sługi Bożej m. Elżbiety Róży Czackiej, która we wrześniu będzie wyniesiona na ołtarze razem z Prymasem Tysiąclecia. Kim była ta prosta zakonnica i jakie więzy łączyły ją z kard. Stefanem Wyszyńskim?

prasa zagraniczna
30

Prasa zagraniczna

pr

niedziela z kulturą
31-43

Czy wiecie, że...

Ireneusz Korpyś

Mozaika wspomnień

w.d.

Koniec epoki

w.d.

Alarm dla Kościoła

w.d.

Potrafią zawarczeć

j.k.

Program telewizyjny

Święty Józef z Wadowic

Eugeniusz Sakowicz

Patronował on budowie kościoła i klasztoru „Na Górce” w Wadowicach, więc niektórzy wierni – chcący zbudować dom lub kupić mieszkanie – realizację swoich marzeń rozpoczynają od nabycia wizerunku św. Józefa.

Krzyżówka

Jan Paweł II w Grotach Watykańskich

Włodzimierz Rędzioch

Administracja Bazyliki Watykańskiej otrzymywała prośby o umieszczenie w świątyni wizerunku św. Jana Pawła II. Kardynał Angelo Comastri zlecił wykonanie portretu papieża miejscowemu studiu mozaikarskiemu.

moim zdaniem
44-45

Jakie będą te Rzeczypospolite…?

Piotr Grzybowski

Za każdym razem, kiedy siadam do pisania felietonu, staram się podjąć temat ważny, aktualny i traktować go z optymizmem – do czego zobowiązałem się na początku roku – nie dla „pudrowania” rzeczywistości, lecz z chęci zrozumienia wyzwań, jakie stawia przed nami codziennie życie. Nie wiem, czy tego optymizmu wystarczy mi przy temacie, który chcę dzisiaj poruszyć.

Ojciec Huragan

Grzegorz Górny

Wczasach oświecenia rozpowszechnił się intelektualny przesąd, jakoby wiara była nie do pogodzenia z rozumem. Przeczy temu cała historia ludzkości, która pokazuje, jak wielki wkład w rozwój nauk wnieśli ludzie wierzący. Szczególne zasługi ma w tym względzie chrześcijaństwo, ponieważ wyrosły na jego gruncie światopogląd sprzyjał badaniom naukowym w stopniu nieporównywalnie większym niż w jakiejkolwiek innej cywilizacji. Niezwykle ciekawą pracę poświęconą temu zagadnieniu, pt. Zbawca nauki, napisał nieżyjący już fizyk i filozof nauki węgierskiego pochodzenia – benedyktyn o. Stanley L. Jaki.

punkt widzenia
46-48

Inwestycja w wizerunek państwa

Artur Stelmasiak

Misjonarze są najlepszymi ambasadorami Polski, bo pomagają ludziom na miejscu i żyją z nimi na co dzień. Prowadzą działalność humanitarną, oświatową i zdrowotną – mówi Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych.

Światowy gigant z Polski

Paweł Sarafin

W tym roku przypada jubileusz 60-lecia utworzenia Kombinatu Górniczo-Hutniczego Miedzi, który z czasem stał się światowym potentatem w branży wydobywczej i hutniczej.

kochane życie
50-51

Nowe kroki, czyli całe to ziomalstwo

Elżbieta Nowak

sprawy rodzinne
52-54

Życie przede wszystkim

Ks. Wojciech Kania

O trudnym rodzicielstwie, miłości i ciężkich chwilach po stracie dziecka opowiadają Elżbieta i Miłosz Koszykowie w rozmowie z ks. Wojciechem Kanią.

Pozwól sobie pomóc

km

Przemoc rówieśnicza i rodzinna, wszechobecny hejt, kryzys psychiczny, brak pomocy ze strony dorosłych i spadek zaufania do nich – z tym obecnie mierzą się dzieci i nastolatki. W dobie pandemii przez przymusową izolację ich problemy stały się jeszcze bardziej dotkliwe.

moim zdaniem
55

Dom kupię, niedrogo

Jarosław Kumor

Przy okazji ważnych życiowych decyzji Bóg oczyszcza relacje, o ile się na to otwieramy.

dobre rady
56-59

Jaglane oczyszczenie

Karolina Szostkiewicz-Jaros, dietetyk kliniczny

Wiosna zbliża się w tym roku bardzo powoli. Czas czekania, aż świat w pełni się zazieleni, możemy wykorzystać na jaglane oczyszczenie.

Sałatka z kaszą jaglaną i pesto z pietruszki

Jak pomóc w powrocie do normalności

Jolanta Piątkowska, psycholog

O negatywnym wpływie pandemii na dzieci, sygnalizowanym przez rodziców i nauczycieli, słyszymy nieustannie. Co zrobić, by powrót do szkoły nie był traumą?

Co nam powie pulsoksymetr?

Dr n. med. Włodzimierz Wróbel, pulmonolog

Saturacja to jedno z pojęć, które w czasie pandemii stało się popularne.

Czy rodzeństwo powinno płacić alimenty?

Bożena Kwiecińska, prawnik

Historia
60-61

Pamiętajmy o Wrześni!

Grzegorz Gadacz

Czasem drobne i, wydawałoby się, nic nieznaczące wydarzenia nabierają historycznej symboliki. 120 lat temu w wielkopolskiej Wrześni grupa polskich dzieci została ukarana za nieposłuszeństwo. W ten sposób trafiła do szkolnych podręczników.

Podróżnik
62-63

Ósmy cud świata

Wojciech Dudkiewicz

Nemrut Dagi to żelazny punkt wycieczek po wschodniej Anatolii i jedna z jej największych atrakcji.

Listy
65

Gdy brakuje współczucia…

Aleksandra

Chcą korespondować

moim zdaniem
66

Nie szczepię się – grzeszę?

Witold Gadowski

Wolność polega nie tylko na podejmowaniu ważnych decyzji, ale także na poszukiwaniu informacji i potwierdzaniu ich przez niezależne autorytety z dziedziny nauki.

niedziela liturgiczna
III-VIII

Jezus został wzięty do nieba i zasiadł po prawicy Boga

W niebo wstąpienie – Jezusa i nasze!

O. Krzysztof Osuch, jezuita

Dawniej w podróż zabierano przewodnik z dokładnymi mapami. Dzisiaj kierowcy, gdy wsiadają do samochodu, często sięgają po GPS. Jazda staje się bardziej komfortowa dzięki wysoko rozwiniętej technologii i zdobytej na przestrzeni lat wiedzy. Do jakiej mądrości i do ilu „punktów odniesienia” (usytuowanych też na... niebie) potrzebujemy się odnosić w naszej życiowej podróży? Na tej pięknej planecie pojawiliśmy się niedawno i tylko na jakiś czas. Doświadczamy i zakorzenienia, i kruchości.

Niebo

Ks. Tomasz Siemieniec

W Biblii termin „niebo” używany jest w odniesieniu zarówno do rzeczywistości fizycznej – oznacza część stworzenia, jak i do rzeczywistości nadprzyrodzonej – dla nazwania miejsca przebywania Boga. W języku hebrajskim termin określający niebo jest rzeczownikiem w liczbie mnogiej (šamajim – co najlepiej oddać w języku polskim jako „niebiosa”), w grece natomiast mamy termin w liczbie pojedynczej (ouranos).

Radość z Ducha

Ks. Mariusz Frukacz

Na czym polega prawdziwa radość? Co znaczy, że jest ona owocem Ducha Świętego?

Perła wśród świętych

Ks. Antoni Tatara

Kimś takim była św. Rita z Cascii, która żyła na przełomie XIV i XV stulecia. Jej nieobowiązkowe wspomnienie obchodzimy 22 maja.

Nowe wezwania w Litanii do św. Józefa

BP KEP

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Niewiasta Eucharystii

Ks. Piotr Bączek

Pod przewodnictwem proboszcza katedralnej parafii ks. Antoniego Młoczka odbyło się pierwsze w tym roku czuwanie maryjne w hałcnowskiej bazylice. Tematem tegorocznej modlitwy jest Maryja, Niewiasta Eucharystii.

Kierunek Łagiewniki

Mariusz Rzymek

Niecodzienna pielgrzymka młodych ludzi.

Odszedł na wieczną służbę

Monika Jaworska

Kęty pożegnały śp. ks. Pawła Mieleckiego (1978 – 2021), kapelana małopolskiej policji.

Niedziela częstochowska

Z Indii do Częstochowy

Beata Pieczykura

Obie są karolankami. Przybyły do Częstochowy z dalekiego kraju. Siostra Jessy Monis jest pielęgniarką, a s. Shalini Mendonsa katechetką. 9 maja w archikatedrze częstochowskiej przeżywały jubileusz 25-lecia złożenia ślubów zakonnych.

Niezwykła szkoła

Ks. Mariusz Frukacz

Jesteśmy tutaj, żeby uwielbiać Boga za wszystko i za wszystkich – mówił abp Wacław Depo 1 maja w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie podczas Mszy św. jubileuszowej w intencji Niższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej, które obchodzi 70 lat swojej działalności.

Katolik zdalnie

Agata Kowalska

Jednym z celów szkoły katolickiej jest szersze traktowanie swojej roli i dbałość o rozwój dzieci, nie tylko w zakresie intelektualnym. Jak z tymi wyzwaniami radzi sobie szkoła podczas zdalnego funkcjonowania? Pytamy o to w Katolickiej Szkole Podstawowej SPSK im. św. Jadwigi Królowej przy ul. Górnej w Częstochowie.

Niedziela podlaska

Dumni obywatele Rzeczypospolitej

Monika Kanabrodzka

Prezydent RP Andrzej Duda w Pałacu Prezydenckim wręczył akty nadania obywatelstwa polskiego rodzeństwu Jacyniaków, które obecnie mieszka w Łochowie.

Ksiądz pszczelarz

Monika Kanabrodzka

Człowiek łatwiej znosi wszelkie przyziemne trudności, kiedy towarzyszy mu szczera modlitwa, zawierzenie Bogu i jest w pełni pochłonięty pasją – mówi ks. kan. Henryk Kosz od 40 lat związany z pszczelarstwem.

Wierna Córka Najczystszego Serca Maryi

Opracowanie: s. Bożena Kuszneruk

Mija miesiąc od śmierci s. Teresy Biedrzyckiej, w Zgromadzeniu Córek Najczystszego Serca Najświętszej Maryi Panny przeżyła 65 lat.

Niedziela kielecka

Diecezja zawierzona św. Józefowi

Katarzyna Dobrowolska

40 kopii wizerunku Świętej Rodziny rozpoczęło peregrynację po parafiach naszej diecezji. Biskup kielecki zachęcał wiernych do powierzenia św. Józefowi trosk i problemów, do „wsłuchania się w Jego rady”.

Renowacja na następne stulecia

Agnieszka Dziarmaga

Zniknęły plamy na elewacji i zawilgocone popękane mury, niekomfortowy chodnik zastąpiła kostka, nie ma ciemnych lamperii wewnątrz kościoła, a uporządkowanie zieleni dopełniło efektu.

Budują mosty przez... kulturę

Agnieszka Dziarmaga

Księża Paweł Rej i Grzegorz Stachura włączyli się w jubileusz 850-lecia parafii katedralnej oryginalnym projektem duszpastersko-artystycznym.

Niedziela małopolska

Wspominając Biały Marsz

Marianna Kos

Na pl. Franciszkańskim w Krakowie kard. Stanisław Dziwisz otworzył wystawę upamiętniającą Biały Marsz.

Szczególne święto

Maria Fortuna-Sudor

Konsekracja kościoła, nazywana obecnie dedykacją, należy do najbardziej uroczystych, podniosłych aktów liturgicznych – powiedział w czasie homilii ordynariusz diecezji tarnowskiej bp Andrzej Jeż do zebranych w świątyni Matki Bożej Królowej Polski w Kwiatonowicach.

Niezawodny św. Józef!

Wysłuchała Anna Bandura

Karolina modliła się o dobrego męża. Później wraz z Wojciechem prosili za syna Ignasia, który miał nie dożyć porodu.

Niedziela lubelska

Czas służby

Urszula Buglewicz

Zadaniem diakona jest być darem dla innych. Do końca życia.

Na drogach wiary

Urszula Buglewicz

W nadwiślańskim Gołębiu pierwsze majowe dni upłynęły na radosnym spotkaniu wspólnoty parafialnej z abp. Stanisławem Budzikiem.

U Opiekuna Rodzin

Anna Artymiak

Parafię św. Józefa Opiekuna Rodzin w Łęcznej erygował abp Józef Życiński.

Niedziela legnicka

By nie ustać w drodze

Monika Łukaszów

Lubin-Krzeszów Grupa 9 osób uczestniczyła w I Pieszej Pielgrzymce św. Józefa z Lubina do Krzeszowa.

Obrona rzymskiego doktoratu

ks. Piotr Nowosielski

Po raz pierwszy w murach seminaryjnych, po raz pierwszy on-line, po raz pierwszy w języku włoskim, odbyła się obrona pracy doktorskiej w Legnicy.

Zawierzyli Józefowi

Artur Grabowski

Jubileuszowy Rok św. Józefa to okazja do spojrzenia na wartość ludzkiej pracy.

Niedziela łódzka

Dom Wschodni

Kamil Bielicki

To projekt dla cudzoziemców, pochodzących z Bliskiego Wschodu oraz Afryki, realizowany w Łodzi.

Wspólnota z polotem

Piotr Drzewiecki

Na łódzkim osiedlu Pienista, wśród nowoczesnych bloków, znajduje się kościół Wniebowstąpienia Pańskiego.

Człowiek z żelaza o gołębim sercu

Maria Piotrowicz

Dominika przyszła ze szkoły i – szlochając – zapytała babcię Basię, czy jej dziadek – Teofil – był złym człowiekiem? Starsza pani była zdziwiona tym pytaniem.

Niedziela przemyska

Anna Jenke – wzór nauczyciela i wychowawcy

Rafał Solski prezes Towarzystwa Przyjaciół Anny Jenke

Kim była Anna Jenke? Określa się ją jako charyzmatyczną, wielce uzdolnioną pedagog, wspaniałą wychowawczynię młodzieży, jarosławską nauczycielkę.

Rozpoczęcie nabożeństw fatimskich – Rok Jubileuszowy

Ks. Maciej Flader

Metropolita przemyski abp Adam Szal przewodniczył pierwszemu w tym roku nabożeństwu fatimskiemu w sanktuarium św. Michałom Archanioła i bł. ks. Bronisława Markiewicza.

Złoty jubileusz

Ks. Maciej Flader

Napływ robotników do tworzących się miejsc pracy w Nowej Sarzynie stworzył potrzebę nowej placówki oraz nowego kościoła. Z czasem gromadząca się wspólnota dopięła swego i powstał kościół, który mógł pomieścić wszystkich wiernych. Dziś parafia liczy 50 lat.

Niedziela rzeszowska

Idźcie do Józefa

Natalia Janowiec, ks. Tomasz Nowak

W parafiach św. Józefa w Rzeszowie i Skołyszynie 1 maja zawierzono diecezję rzeszowską św. Józefowi. Nazajutrz akt ponowiono we wszystkich parafiach.

Przy mostach i w konfesjonale, czyli… o św. Janie Nepomucenie

Arkadiusz Bednarczyk

Figury Nepomuków spotykamy najczęściej przy mostach i w pobliżu przepraw przez rzeki, ale także na polach uprawnych.

Nie ma straconej młodzieży

Marian Salwik Pracownik samorządowy, geograf

Póki młody człowiek potrafi i chce wykonać znak krzyża, póty jest jeszcze nadzieja na jego nawrócenie.

Niedziela sandomierska

Ojczyzna daje tożsamość

Ks. Wojciech Kania

Biskup Krzysztof Nitkiewicz odprawił Mszę św. w intencji Ojczyzny w bazylice katedralnej w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Majówka pełna dobroci

Ks. Wojciech Kania

W Sandomierzu w pierwszych dniach maja odbyła się zbiórka uliczna na rzecz Bartusia Przychodzkiego, który choruje na rdzeniowy zanik mięśni. Na genowy lek potrzeba 9, 5 mln zł.

Historia wzgórza oplecionego Wisłą

Ks. Wojciech Kania

Zamek Królewski w Sandomierzu jest jedną z atrakcji, którą turyści chętnie odwiedzają. Aby poznać jego historię oraz miejsca, w którym jest położony, warto sięgnąć po publikację Bożeny E. Wódz pt. Dzieje zamku królewskiego w Sandomierzu.

Niedziela sosnowiecka

Ukoronowana chwałą

Ks. Tomasz Zmarzły

W dąbrowskim sanktuarium 19 maja będzie świętowana rocznica koronacji figury Najświętszej Maryi Panny Królowej Anielskiej – Pani Dąbrowy Górniczej i Matki Zagłębia.

Peregrynacja rozpoczęta

Piotr Grzybowski

1 maja rozpoczęła się peregrynacja obrazu św. Józefa w parafii Matki Bożej Bolesnej.

Na codzienne zakupy

Piotr Grzybowski

Rozpoczyna się kolejne ogólnopolskie, charytatywne przedsięwzięcie, w którym bierze udział Caritas Diecezji Sosnowieckiej.

Niedziela świdnicka

Spełniona obietnica

Marek Zygmunt

W kościele pomocniczym św. Barbary w dzielnicy Stary Lesieniec, należącym do parafii Świętej Trójcy w Boguszowie-Gorcach odbyła się wyjątkowa uroczystość.

Chcą tu przyjeżdżać

Marek Zygmunt

Maryja prosi o tak niewiele, a obiecuje pomoc w osiągnięciu tego, co najcenniejsze – mówił ojciec kustosz fatimskiego sanktuarium w Polanicy Zdroju-Sokołówce. W pierwszą sobotę maja odbyła się kolejna Noc Fatimska, której przewodniczył bp Ignacy Dec.

Wiara przeżywana „na maksa”

XMB

Pierwsze soboty miesiąca od roku gromadzą męską wspólnotę Wojowników Maryi, którzy trwają na nabożeństwie wynagradzającym Niepokalanemu Sercu Maryi.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Fotografować trzeba sercem

Przemysław Fenrych

Krystyna Łyczywek – z urodzenia poznanianka, harcerka, w czasie wojny konspiratorka w Szarych Szeregach i Armii Krajowej, żołnierz Powstania Warszawskiego.

Stargardzki ślad bp. Jana Gałeckiego

Piotr Słomski

W rozmowie z naszą redakcją, zmarłego w kwietniu biskupa Jana wspomina ks. prał. Henryk Ozga.

Wraca szkoła – czyli co?

Przemysław Fenrych Historyk, ekspert i trener Centrum Szkoleniowego Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej w Szczecinie

Marysia wróciła do nauki w szkole i sprawia jej to radość. Marysia jest trzecioklasistką, zatem należy do tej grupy uczniów, które najwcześniej mogły odejść od zdalnej nauki i cieszyć się spotkaniami z koleżankami i kolegami.

Niedziela toruńska

Wzór świętości

Ewa Melerska

Rok Świętego Józefa obfituje w wydarzenia, które wzmacniają ducha i przybliżają do Boga. Z tej okazji w diecezji toruńskiej trwa peregrynacja obrazu Świętej Rodziny.

Łódką do kościoła

Renata Czerwińska

Święty Józef był człowiekiem, który nie lękał się ekstremalnych sytuacji. Nic dziwnego, że patronuje kościołowi w Elgiszewie – filii parafii św. Bartłomieja w Chełmoniu.

Prośba o Ducha

Jakub Trendowicz

Brodnicka młodzież po raz kolejny trwała na modlitwie w kościele farnym. Młodzi zawierzyli Matce Bożej Częstochowskiej swoje egzaminy dojrzałości.

Niedziela warszawska

Boży posłańcy w garniturach

Z ks. dr. Bartoszem Szoplikiem rozmawiał Łukasz Krzysztofka

O tym, kim są dzisiejsi warszawscy nadzwyczajni szafarze Komunii św., jak wygląda przygotowanie do pełnienia tej funkcji i o tym, czy szafarzem zostaje się dożywotnio, z ks. dr. Bartoszem Szoplikiem rozmawia Łukasz Krzysztofka.

W oczekiwaniu na beatyfikację

Oprac. ŁK

Kardynał Kazimierz Nycz wystosował pierwszy list pasterski po powrocie z leczenia szpitalnego. Pisze w nim o zbliżającej się beatyfikacji sług Bożych kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej.

Święty Andrzej i jego sanktuarium

Wojciech Bobrowski

Uroczysty przejazd doczesnych szczątków św. Andrzeja Boboli był największym wydarzeniem religijnym w historii polskiego Kościoła do czasów obchodów milenijnych.

Niedziela wrocławska

Święta Rita szybko odpowiada

Grzegorz Kryszczuk

22 maja Kościół wspomina św. Ritę z Cascii, wyjątkową patronkę w sprawach trudnych. Od wielu dni trwają duchowe przygotowania do uroczystości w parafii św. Trójcy we Wrocławiu, gdzie Wspólnota Rodzin obrała tę świętą za swoją orędowniczkę.

To co robimy, ma być autentyczne

Nowym przeorem wrocławskich dominikanów został o. Łukasz Miśko, który przez 10 lat posługiwał w Stanach Zjednoczonych, a po powrocie do Polski otrzymał funkcję prezesa Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego.

W poszukiwaniu „swojego” internetowego kaznodziei

O. Oskar Michał Maciaczyk, Franciszkanin

Kilka lat temu w zacnym gronie teologów rozmawiałem o rosnącej tendencji „churchingu”. Przez „churching” rozumieliśmy uczestniczenie w życiu Kościoła na sposób wędrowny. Od kościoła do kościoła. Od duszpasterza do duszpasterza. Po to, żeby odnaleźć duchownego w pożądanym stylu.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Bądźcie świętymi

Adam Łazar

Lubaczów świętuje 30. rocznicę pobytu papieża Jana Pawła II. Z tej okazji powracamy pamięcią do tamtych wydarzeń.

Nauczyciel z powołania

Ks. Czesław Galek

Zmarła śp. Julia Rodzik pozostawiła świadectwo nauczyciela z powołania. We współpracy z Bożą łaską wypełniła je najpiękniej, jak tylko można.

Nowy blask świątyni w Trzęsinach

Joanna Ferens

Kościół w parafii św. Jana Chrzciciela przeszedł kapitalny remont. Po 2 latach prac modernizacyjnych przyszedł czas na poświęcenie.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Pożar plebanii w Jakubowie

Kamil Krasowski

Spłonął dach zabytkowej plebanii przy sanktuarium św. Jakuba Starszego Apostoła w Jakubowie.

Dwie ważne rocznice w Słubicach

Kamil Krasowski

Urodziny św. Jana Pawła II i kolejna rocznica zwycięskiej bitwy o Monte Cassino – te ważne w historii Polski wydarzenia zostaną trwale upamiętnione w Słubicach.

Maj przy kapliczkach

Katarzyna Krawcewicz

Zdarza się minąć je, nawet jadąc główną drogą, częściej jednak stoją w miejscach zacisznych. Po co stawiano Maryjne kapliczki? Najczęściej żeby podziękować. Albo uczcić Matkę Bożą. Człowiek, który „lubi się z Maryją”, wie, o co chodzi.

Reklama

Najpopularniejsze

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę

17 września Kościół wspomina św. Hildegardę z Bingen

Kościół

17 września Kościół wspomina św. Hildegardę z Bingen

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Jak uciekałam z World Trade Center

Wiadomości

Jak uciekałam z World Trade Center

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Wiadomości

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Wiara

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Wiara

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?