W. Brytania/ Prezydent Duda wpisał się do księgi kondolencyjnej po śmierci Elżbiety II
PAP
PAP
Przebywający w Londynie prezydent RP Andrzej Duda wpisał się w niedzielę do księgi kondolencyjnej wyłożonej po śmierci brytyjskiej królowej Elżbiety II. Wcześniej polski prezydent oddał jej hołd w Westminster Hall, gdzie wystawiona jest trumna z jej ciałem.
Do oddania hołdu monarchini w Westminster Hall oraz wpisania się do księgi kondolencyjnej, wyłożonej w Lancaster House, budynku należącym do brytyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych, zostali zaproszeni wszyscy zagraniczni przywódcy, którzy wezmą udział w poniedziałkowym pogrzebie.
Po południu Andrzej Duda spotka się na Downing Street z nową brytyjską premier Liz Truss. Będzie on jednym z pięciu zagranicznych przywódców, którzy przy okazji pogrzebu odbędą krótkie spotkania z szefową brytyjskiego rządu - pozostali to premierzy Australii, Nowej Zelandii, Irlandii i Kanady. (PAP)
Wielka Brytania: Londyn bardziej religijny, niż reszta kraju
st (KAI) / Londyn
Savvapanf Photo/Fotolia.com
Londyn jest bardziej religijny i konserwatywny społecznie niż reszta Wielkiej Brytanii – informuje dziennik „The Guardian”, powołując się na badania przeprowadzone przez chrześcijański zespół Theos. Dodaje, że mieszkańcy stolicy częściej się modlą i biorą udział w liturgii, a chrześcijanie bardziej pomagają swoim bliźnim niż osoby niereligijne, częściej angażują się w inicjatywy charytatywne i częściej dokonują darowizn na cele charytatywne. Jednocześnie znacząca mniejszość czuje się marginalizowana ze względu na swoją wiarę. „Czasami wydaje się, że w Londynie są dwa miasta: jedno święte, drugie świeckie. Z pewnością istnieje znaczna rozbieżność wartości” – twierdzą autorzy ankiety.
Francja: obchody setnej rocznicy kanonizacji św. Teresy z Lisieux
2025-05-16 19:57
pb/KAI
Agata Kowalska
Święta Teresa z Lisieux
Jutro w Lisieux odbędą się obchody setnej rocznicy kanonizacji przez papieża Piusa XI św. Teresy od Dzieciątka Jezus, zmarłej w wieku 24 lat karmelitanki, ogłoszonej następnie patronką misji i doktorem Kościoła. Jej duchowa droga dziecięctwa Bożego inspiruje wierzących i niewierzących, a jej zapiski „Dzieje duszy” przetłumaczono na ponad 50 języków i sprzedano w ponad 500 mln egzemplarzy.
Papież Leon XIV na tle katedry Santa María w Chiclayo w Peru, gdzie był biskupem – tak wygląda pierwszy obraz nowego Papieża, który namalowała Mercedes Fariña, artystka pochodząca z Argentyny, która malowała także portrety Papieża Franciszka.