Lourdes - Watykan
Relikwie św. Bernadety w Watykanie
W uroczystej procesji, z udziałem karabinierów na koniach, przyniesiono 11 lutego do Bazyliki św. Piotra w Rzymie relikwie św. Bernadety Soubirous z Lourdes. W 1858 r. Matka Boża objawiła się jej 18 razy, po raz pierwszy - 11 lutego. Z okazji wspomnienia Najświętszej Maryi Panny z Lourdes archiprezbiter bazyliki - kard. Angelo Comastri przewodniczył modlitwie „Anioł Pański” przy relikwiach św. Bernadety. Mszę św. z okazji Światowego Dnia Chorego odprawił w Bazylice św. Piotra meksykański kard. Javier Lozano Barragán - przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Chorych i Służby Zdrowia.
Pełna prawda o Najświętszej Maryi Pannie
Piąty dogmat maryjny?
Reklama
Piąty dogmat maryjny powinien „głosić pełną chrześcijańską prawdę o Maryi” - uważa pięciu kardynałów, którzy wystosowali list zachęcający biskupów z całego świata, aby poparli petycję skierowaną do Benedykta XVI, postulującą ogłoszenie piątego dogmatu maryjnego. Autorzy listu i petycji proszą Papieża, aby ogłosił Maryję duchową Matką całej ludzkości, współodkupicielką z Jezusem, pośredniczką wszelkich łask z Jezusem oraz orędowniczką, wraz z Jezusem Chrystusem, całej ludzkości. Wskazują, że od lat nauka o miejscu Maryi w historii zbawienia jest wyjaśniana i poddawana refleksji przez teologów.
Pod listem podpisało się pięciu z sześciu kardynałów, którzy w 2005 r. uczestniczyli w Fatimie w międzynarodowym sympozjum o Maryi jako współodkupicielce: kard. Telesphore Toppo, arcybiskup Rańći w Indiach; kard. Luis Aponte Martínez, emerytowany arcybiskup San Juan w Puerto Rico; kard. Varkey Vithayathil, arcybiskup Ernakulam-Angamaly obrządku syromalabarskiego w Indiach; kard. Ricardo Vidal, arcybiskup Cebu na Filipinach, oraz kard. Ernesto Corripio y Ahumada, emerytowany arcybiskup Miasta Meksyk.
„Patrząc na nauczanie Kościoła o Matce Odkupiciela, na Jej wyjątkową rolę w dziele zbawienia oraz na późniejszą rolę w przekazywaniu łaski i orędownictwo za całą rodziną ludzką”, kardynałowie uważają, że nadszedł już czas, aby ogłosić dogmat o Maryi Współodkupicielce.
W odniesieniu do reperkusji ekumenicznych i ewentualnych sporów, kardynałowie wyjaśniają, że „wielkie znaczenie ma to, iż ludzie innych tradycji religijnych otrzymaliby wyjaśnienie na najwyższym poziomie, jakie jest autentyczne nauczanie Kościoła; że Kościół katolicki odróżnia jedyną rolę Jezusa Chrystusa jako Boskiego i ludzkiego Odkupiciela świata od, co prawda wtórnego i zależnego, uczestnictwa Matki Chrystusa w dziele zbawienia”. Dodają, że sformułowanie dogmatu byłoby ostatecznym wyrazem doktrynalnej jasności dla chrześcijańskich i niechrześcijańskich braci i sióstr, którzy nie znajdują się w łączności z Rzymem.
Kardynałowie wyrażają nadzieję, że w dalszej perspektywie inicjatywa ta zapoczątkuje gruntowny i światowy dialog na temat roli Maryi w zbawieniu współczesnego świata.
W Kościele katolickim obowiązują cztery dogmaty maryjne: „O Bożym Macierzyństwie Maryi”, „O Maryi zawsze Dziewicy”, „O Niepokalanym Poczęciu Maryi” oraz „O Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Modlitwa „Anioł Pański”
Wkroczenie w Wielki Post oznacza odnowienie osobistej i wspólnotowej decyzji stawienia czoła złu wraz z Chrystusem - powiedział Benedykt XVI 10 lutego podczas modlitwy „Anioł Pański” w Watykanie. Papież nawiązał do 150. rocznicy objawień w Lourdes oraz do obchodzonego w tym dniu Światowego Dnia Chorego.
Benedykt XVI rozważał wezwanie Jezusa, aby każdy wziął swój krzyż i poszedł za Nim z pokorą i ufnością. - Krzyż, jakkolwiek byłby ciężki, nie jest synonimem niedoli, nieszczęścia, którego w miarę możliwości należy uniknąć, lecz sposobnością, by zacząć naśladować Jezusa i tym samym nabrać sił do walki z grzechem i złem. Droga Krzyża jest bowiem jedyną drogą prowadzącą do zwycięstwa miłości nad nienawiścią, dzielenia się nad egoizmem, pokoju nad przemocą - mówił Papież.
List do abp. Gołębiewskiego
Reklama
Papież Benedykt XVI w specjalnym liście skierowanym do metropolity wrocławskiego abp. Mariana Gołębiewskiego wyraża zadowolenie z przekazanych mu informacji o inicjatywach duszpasterskich podjętych w archidiecezji wrocławskiej. Wśród nich wspomniał o popularyzacji nauczania zawartego w Katechizmie Kościoła Katolickiego i przepowiadaniu „Ewangelii rodziny”, której towarzyszy peregrynacja relikwii św. Joanny Beretty Molli.
Benedykt XVI w swoim liście życzy głębszego zrozumienia prawd płynących z Pisma Świętego, Tradycji Kościoła, z nauczania Urzędu Nauczycielskiego oraz Ojców i Doktorów Kościoła. Papież przypomina, że właśnie z tych źródeł czerpali szczególnie obficie autorzy Katechizmu Kościoła Katolickiego.
Na zakończenie listu Benedykt XVI udzielił apostolskiego błogosławieństwa wszystkim uczestnikom peregrynacji relikwii św. Joanny Beretty Molli.
Listy do polskich biskupów
Listy składające wyrazy uznania dla dwóch polskich biskupów - abp. Józefa Michalika, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, i bp. Kazimierza Górnego, przewodniczącego Rady ds. Rodziny - nadeszły z Watykanu. Podpisał się pod nimi kard. Alfonso López Trujillo - przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny. W liście do abp. Michalika czytamy: „Wyrażam szczere uznanie Waszej Ekscelencji i wszystkim Biskupom narodu polskiego za piękny List pasterski z okazji Niedzieli Świętej Rodziny”. Zwrócił szczególną uwagę na podejmowany problem zapłodnienia „in vitro”.
„Reakcja Kościoła w Polsce była bardzo potrzebna i użyteczna. Niestety, zdarza się często, że ludzie nie znają motywów, dla których nie można zaakceptować zapłodnienia «in vitro». Pierwszą i ostatnią racją jest stwierdzenie, że taka technika jest upokarzająca wobec woli i projektu Stwórcy. Poza tym są także inne argumenty, które mogą posłużyć w uzasadnieniu i dialogu także z niewierzącymi” - czytamy w liście.
Cudzysłów
Geniusz kobiecy to siła moralna i duchowa, zdolna do przezwyciężenia wszelkiej formy dyskryminacji, wyzysku i przemocy.
Kard. Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich