Reklama

Niedziela Wrocławska

Rozmiłowany w Miłości, która nie jest kochana

Eucharystia w parafii św. Alberta Wielkiego we Wrocławiu-Sołtysowicach

Marzena Cyfert

Eucharystia w parafii św. Alberta Wielkiego we Wrocławiu-Sołtysowicach

W parafii św. Alberta Wielkiego we Wrocławiu-Sołtysowicach we wspomnienie św. Franciszka z Asyżu poświęcono stacje drogi krzyżowej w ikonach. Uroczystości przewodniczył minister prowincjalny o. Alard Maliszewski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– Czcimy dzisiaj św. Franciszka, głosiciela pokoju i dobra, człowieka rozmiłowanego w Miłości, która nie jest kochana. To on głosił, że Boga należy nade wszystko wielbić, kochać i służyć Mu całym sercem. Gdy Bóg stwarzał świat, to uczynił go pięknym i wspaniałym. Gdy stwarzał człowieka, uczynił go na swoje podobieństwo, na swój obraz. Wypisał ten Boży obraz w sercu i duszy człowieka. Gdy przyszło nieposłuszeństwo przez grzech i szatana, ten Boży obraz został zamazany, zniszczony, jakby sponiewierany. Ale stając się na nowo Człowiekiem, Bóg ten obraz odnowił – mówił w słowie powitania o. Faustyn Zatoka, proboszcz parafii, wskazując na św. Franciszka, w sercu którego obraz Boży szczególnie mocno został utrwalony. – Nosząc stygmaty, tak jak Chrystus Ukrzyżowany, Franciszek stał się do Niego podobny. Chciał tak jak Chrystus kochać, cierpieć i żyć, by objawiać tę Miłość, która jest nieskończona – mówił o. Faustyn

Reklama

W homilii o. Alard Maliszewski mówił o różnego rodzaju cierpieniach, które dotykają człowieka w sferze fizycznej, duchowej, emocjonalnej – chorobie, zdradzie, śmierci najbliższych. – Św. Franciszek, patron naszej wspólnoty zakonnej, którego dzisiaj w Kościele w sposób szczególny czcimy, jest człowiekiem znanym z tego, że dostrzegał powszechne braterstwo z całym stworzeniem, że miał dar rozmawiania ze zwierzętami, że potrafił wnieść radość i pokój do tylu ludzkich serc, że potrafił dokonać rzeczy, które wydawały się niemożliwe. Ale św. Franciszek to również człowiek, który odkrył sens cierpienia, swojego i tego Chrystusowego – mówił o. Maliszewski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podkreślił, że cierpienie może nadać sens naszemu życiu. Przypomniał fakty z życia Biedaczyny z Asyżu, kładąc nacisk na jego powołanie, które rodziło się pod krzyżem i dotykanie cierpienia, odkrywanego w różnych momentach życia.

– Kiedy jednoczy się z Chrystusem cierpiącym, Franciszek zaczyna rozumieć, że to cierpienie Chrystusa było konieczne, żeby nas przyciągnąć do Boga; żebyśmy pozbyli się tego jarzma grzechu, które nas przygniata; żeby cierpienie i ból nie były tylko tym, co nas niszczy, ale miały większą wartość – nauczał minister prowincjalny.

Na potwierdzenie tego rozumienia cierpienia św. Franciszek otrzymał stygmaty, które są niejako podpisem złożonym na jego ciele. Ten wymiar cierpienia Franciszek przekazał swoim braciom, którzy zbierali wydarzenia z jego życia, tworząc niejako duchowość franciszkańską. Jednym z takich elementów duchowości franciszkańskiej jest właśnie rozważanie Męki Pańskiej.

– Miesiąc temu byliśmy tutaj świadkami konsekracji kościoła. Wiemy, że najważniejszym miejscem, tutaj namaszczonym, jest ołtarz. W nim są relikwie męczennika bł. ks. Jerzego. Było okadzenie ścian świątyni, ale zabrakło tego elementu, który mamy dziś – drogi krzyżowej. Ten brak to nie tylko brak estetyczny. Droga krzyżowa to nie tylko wypełnienie architektoniczne. Ona nam przypomina tak naprawdę o tym, co jest w Kościele najważniejsze – najważniejszy jest ołtarz a na nim spełnia się doskonała ofiara Chrystusa. On się ofiarowuje, oddaje swoje życie. Droga krzyżowa nam to przypomina. Przypomina i ukazuje jeszcze inne elementy jakże niezmiernie ważne w naszym życiu – aby cierpienie nie było tylko siłą, która niszczy, ale także siłą, która daje wzrost, która jest błogosławieństwem – nauczał franciszkanin.

Ikony napisała p. Honorata Wojczyńska, powstały one na tablicach, na których parafianie wypisali swoje intencje modlitewne.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2022-10-04 22:33

Wybrane dla Ciebie

A jednak młodzi „są światłem” - nietypowa obrona pracy dyplomowej na UKSW. I gratuluję Wspólnocie Dom Przymierza

2025-07-04 16:09

Red

W takiej obronie dyplomu na UKSW jeszcze nie uczestniczyłam! A to za sprawą studentki dziennikarstwa, która napisała pracę licencjacką podyktowaną pasją i… misją! Brzmi dziwnie? Już wyjaśniam, o co właściwie chodzi.

Więcej ...

Biskup warszawsko-praski zaapelował o pomoc poszkodowanym w pożarze w Ząbkach

2025-07-05 10:51
Budynki po pożarze w Ząbkach

PA

Budynki po pożarze w Ząbkach

Biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński zaapelował o pomoc poszkodowanym w pożarze bloków mieszkalnych w Ząbkach. W niedzielę po wszystkich mszach przeprowadzona będzie zbiórka pieniężna do puszek.

Więcej ...

Brazylia: śpiewające i tańczące zakonnice podbijają serca młodych

2025-07-05 15:39

Karol Porwich/Niedziela

Kościół katolicki w Brazylii stara się przyciągnąć młodych wiernych przy pomocy influencerów, DJ-ów i dwóch zakonnic, które mają wyczucie rytmu i których śpiew spotyka się z aplauzem milionów. W centrum obecnej ewangelizacji w tym kraju znajdują się dwie zakonnice: siostry Marizele Rego i Marisa Neves — nowe gwiazdy katolickich mediów społecznościowych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Na jak wiele stać mnie z miłości do Boga?

Wiara

Na jak wiele stać mnie z miłości do Boga?

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką