Reklama

Wiara

Z różańcem w ręku po dar pokoju

#NiezbędnikRóżańcowy: Matka wszystkich wolnych

Karol Porwich/Niedziela

Dzisiaj poznamy trzy litanijne wezwania. Pierwszy z nich to ten, który wskazuje, że Maryja jest Matką Stworzyciela. I tu zaczynają się przysłowiowe schody.

WSPÓLNA MODLITWA
11 października

„Różańcem przez Słowo” napisane przez ks. Michała Lubowickiego, czyli wędrujemy z różańcem w ręku przez październikowe czytania, które daje nam liturgia Kościoła.

Oto prawdziwy problem. To chyba jedno z najtrudniejszych wezwań litanijnych. Mamy tu do czynienia z pewnym dziwnym zjawiskiem. Otóż jak Maryja może być matką Stworzyciela świata, który przecież żył o wiele wcześniej przed powstaniem świata. Przecież Maryja żadną miarą nie może uchodzić za Matkę Boga Ojca. Dlaczego więc nadano Jej tytuł Matki Stworzyciela? Odpowiedź znajdujemy w Katechizmie Kościoła Katolickiego, który cytuje słowa soboru Efeskiego: " Ten, którego poczęła jako człowieka z Ducha Świętego i który prawdziwie stał się jej Synem według ciała, nie jest nikim innym, jak wiecznym Synem Ojca, drugą osobą Trójcy Świętej." Innymi słowy jako ziemska matka istniejącego od zawsze Zbawiciela, sama stała się Matką Stworzyciela, tyle, że w porządku ziemskim.

Matko Zbawiciela

Tu dużo mówić nie trzeba. Nie ma nic do tłumaczenia, ani bronienia. Chrystus jest naszym Zbawicielem, a więc Maryja jest Matką Zbawiciela. Wszystko czym Maryja jest, wszystkie Jej moralne przymioty, zawdzięcza godności Matki Syna Bożego. Ten zaś Syn stał się Zbawicielem świata i stąd Jej tytuł Matki Zbawiciela. Maryja była obecna na wszystkich etapach zbawczego dzieła. A wszystko zaczęło się od momentu posłania na świat Syna Bożego. Rozpoczął się wówczas nowy czas, ostatni etap historii. U jego progu pojawiła się Ona, Matka nowego czasu, Matka Zbawiciela.

Matko Odkupiciela

To kolejny tytuł nadany Maryi dlatego chcemy poznać prawdę o tym, co wyraża zwrot „Matka Odkupiciela”. Dla mojej rodzimej diecezji jest to szczególny tytuł przysługujący Maryi, bowiem Święta Boża Rodzicielka – Matka Odkupiciela jest główną patronką diecezji zamojsko – lubaczowskiej. Cóż oznacza ten szczególny tytuł? Przede wszystkim trzeba by powrócić tu do prawdy o rodzicielstwie Maryi i Jej macierzyństwie. Maryja zgodziła się spełnić Bożą wolę; posłuszna słowom Archanioła Gabriela zrodziła Syna – Jezusa Chrystusa, który był Synem Boga Najwyższego. Maryja nie tylko obdarzyła nas Bogiem-Człowiekiem, lecz także dała nam Odkupiciela. Jest więc także Matką Odkupiciela! Matczyna troska Maryi realizowała się przez całe ziemskie życie Jezusa.

Reklama

Maryja jest Matką Odkupiciela także z innego powodu, ponieważ przygotowała Zbawiciela do jego wielkiego dzieła. Wiedziała ona z pism Starego Testamentu, że Upragniony i Oczekiwany przez narody Mesjasz odkupi świat, jako nasz umiłowany Pan.

Podziel się cytatem

Ze starotestamentalnych pism Maryja poznała zarówno wzniosłość jak i trudność swojego zadania. Złożyła swojego Syna w szorstki żłóbek, uchodziła z nim na tułacze wygnanie do Egiptu, zaniosła go do świątyni, gdzie wśród boleści przy obrzezaniu przelał pierwsze krople krwi, przyzwyczajała go do zakosztowania ubóstwa i pracy w domku nazaretańskim.

Najpełniej jednak Matczyna miłość uobecniła się chyba na Golgocie, kiedy Maryja stała pod Krzyżem swego Syna. Wtedy „najgłębiej ze swym Jednorodzonym współcierpiała i z ofiarą Jego złączyła się matczynym duchem, z miłością godząc się na to, aby doznała ofiarniczego wyniszczenia Żertwa z Niej zrodzona” (LG 52; por. RM 18). Jak heroiczna była to wiara i jak potężna wierność łasce Bożej w Jej duszy oraz jak olbrzymia moc Ducha Świętego w Niej, gdy była świadkiem, że Jezus, który według zapowiedzi anioła miał „być wielkim Synem Bożym” i „panującym na wieki” (Łk 1,32-33), jest Skazańcem wzgardzonym i odepchniętym przez ludzi. A mimo to nie wątpi, wypowiada kolejny raz swoje „fiat” i doskonale jednoczy się z Chrystusem w Jego wyniszczeniu!Wiemy na pewno, że tak Jezus jak i Maryja godzili się najzupełniej na wyroki Ojca niebieskiego, które wymagały śmierci na górze Kalwarii. A jak Maryja jako Matka Odkupiciela cierpiała z Odkupicielem za nas, za ciebie i za mnie - o tym wiemy! Mogłaby śmiało zawołać: Przyjrzyjcie się, patrzcie, czy jest boleść podobna do tej, co mnie przytłacza! (Lm 1, 12). Oto stoi przed nami Matka Odkupiciela w blasku swej miłości ku ludziom. Ona zawsze uprzedza nas i nieustannie umacnia w wierze, powołaniu i misji. Swoim przykładem pokory i otwartości na wolę Boga pomaga nam w przełożeniu naszej wiary na radosne i bezgraniczne głoszenie Ewangelii. W ten sposób nasza misja będzie owocna, ponieważ będzie czerpała wzór z macierzyństwa Maryi. Jej zawierzamy naszą drogę wiary, pragnienia naszego serca, nasze potrzeby, potrzeby całego świata, a zwłaszcza głód i pragnienie sprawiedliwości i pokoju. I przyzywajmy Jej wszyscy razem trzykrotnie: Najświętsza Matko Boga!

Promuj akcję na swojej stronie internetowej

Wklej kod na swojej stronie internetowej (750px x 200px)

#NiezbędnikRóżańcowy
<a href="https://www.niedziela.pl/niezbednikrozancowy"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-niezbednik-rozancowy-750x200.jpg" alt="niedziela.pl - #NiezbędnikRóżańcowy" /></a>

Wklej kod na swojej stronie internetowej (300px x 300px)

#NiezbędnikRóżańcowy
<a href="https://www.niedziela.pl/niezbednikrozancowy"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-niezbednik-rozancowy-300x300.jpg" alt="niedziela.pl - #NiezbędnikRóżańcowy" /></a>

Jeżeli potrzebujesz banera o innym rozmiarze lub umieściłeś baner, napisz do nas: internet@niedziela.pl

2022-10-10 20:02

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikRóżańcowy: Panna wsławiona, Panna można

kk

Kolejny dzień wędrówki z różańcem w ręku, przynosi nam dwa litanijne wezwania. Są one nawiązaniem do czci i chwały jakimi otaczana jest Matka Boża.

Więcej ...

Watykan: Franciszek spotka się z Cyrylem jedynie w warunkach pokoju

„Ojciec Święty nie traci nadziei na spotkanie za Patriarchą Moskwy i Wszechrusi Cyrylem, ale może do niego dojść tylko w sytuacji pokojowej, tak by rozmowy dotyczyły wyłącznie kwestii teologicznych” – powiedział w rozmowie z korespondentem agencji Tass, sekretarz Stolicy Apostolskiej ds. stosunków z państwami, abp Paul Richard Gallagher.

Więcej ...

Przewodniczący Episkopatu: będziemy pochylać się nad synodalnością Kościoła

2023-02-06 15:37
Abp Stanisław Gądecki

flickr.com/episkopatnews

Abp Stanisław Gądecki

W niedzielę rozpoczęliśmy w Pradze Europejskie Kontynentalne Zgromadzenie Synodalne, podczas którego będziemy podejmować temat powierzony nam przez papieża Franciszka, czyli synodalność Kościoła – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, który razem z delegacją z Polski bierze udział w obradach zgromadzenia kontynentalnego Synodu w Pradze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą...

Wiara

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą...

Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem

Wiara

Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem

Święta z koszem róż

Niedziela Kielecka

Święta z koszem róż

Trzęsienie ziemi: co najmniej 1651 osób zginęło w...

Wiadomości

Trzęsienie ziemi: co najmniej 1651 osób zginęło w...

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?