Reklama

Niedziela Lubelska

Dobry pasterz. Bł. kard. Stefan Wyszyński

Ewa Kamińska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Fundamentalną troską bp. Stefana Wyszyńskiego jako ordynariusza diecezji lubelskiej było ożywienie i ugruntowanie wiary ludu Bożego - powiedział bp Mariusz Leszczyński.

Lubelski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej i Biuro Badań Historycznych IPN 14 września zorganizowały konferencję pt. „Prymas Wyszyński a Lublin i diecezja lubelska”. Okazję do naukowej refleksji nad związkami kard. Stefana Wyszyńskiego z naszym regionem stanowiła pierwsza rocznica jego beatyfikacji. W spotkaniu udział wzięli goście z Lublina, Warszawy i Zamościa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Wprowadzeniem było wystąpienie Mieczysława Ryby (KUL), który ukazał stosunek Prymasa Tysiąclecia do dziedzictwa narodu polskiego. Jak podkreślił, kard. Wyszyński starał się wydobywać z tradycji to, co jest najbardziej istotne dla życia kulturowego i duchowego narodu oraz przenosić na dalsze pokolenia. Żył pełnią polskości i pełnią katolicyzmu w jedności kulturowej, jaka została nam zadana od chrztu Mieszka I. Na tym budował i odbudowywał wiarę w społeczeństwie. W kolejnej prelekcji Rafał Łatka (IPN) przypomniał związki ks. Wyszyńskiego z Lublinem. Zwrócił uwagę, że okres studiów na KUL ukształtował tożsamość ideową młodego księdza, zaś jako ordynariusz lubelski zdobył ogromne doświadczenie, które pozwoliło mu piastować funkcję prymasa. Paweł Skrzydlewski (Akademia Zamojska) mówił o roli uniwersytetu katolickiego i jego roli w kulturze w ujęciu kard. Wyszyńskiego. Zdaniem prymasa, uniwersytet stanowi wspólnotę ludzi miłujących prawdę i dzielących się nią z innymi, a edukacja jest w najgłębszym sensie aktem miłosierdzia, by człowieka udoskonalić i uwolnić od zła, jakim jest niewiedza. Ks. Dominik Zamiatała (UKSW) ukazał bp. Stefana Wyszyńskiego jako biskupa lubelskiego, który troszczył się o duchową i materialną odnowę diecezji.

W konferencji udział wzięli m.in. bp Mariusz Leszczyński (Zamość) i ks. Leszek Adamowicz (KUL), autorzy opracowań protokołów wizytacji kanonicznych bp. Stefana Wyszyńskiego. Bp Leszczyński zwrócił uwagę, że bp Wyszyński wizytacje w diecezji rozpoczął od Zamojszczyzny; być może dlatego, że ta ziemia ogromnie wycierpiała w czasie okupacji niemieckiej. Podczas wizytacji udzielał sakramentu bierzmowania, nierzadko kilku tysiącom osób. Jako biskup lubelski przeprowadził wizytacje w 84 parafiach na ogólny stan 245. - Z protokołów wynika, że fundamentalną troską bp. Wyszyńskiego było ożywienie i ugruntowanie wiary ludu Bożego oraz życia duchowego i gorliwości duszpasterzy - podkreślił bp Leszczyński. Ks. Leszek Adamowicz wskazał, że pierwszą parafią, jaką bp Wyszyński wizytował zaledwie tydzień po ingresie, był Starościn. Przywołując szczegółowe dane, prelegent zwrócił uwagę, że w 1948 r. planowane wizytacje w dekanacie bełżyckim i puławskim nie odbyły się ze względu na operację wyrostka robaczkowego, jaką przeszedł bp Wyszyński. Powrót do Lublina po rekonwalescencji zbiegł się z wiadomością o śmierci prymasa Augusta Hlonda.

Podczas spotkania temat inwigilacji bp. Stefana Wyszyńskiego przez aparat bezpieczeństwa podjęła Elżbieta Wójcik (IPN). Z kolei Edward Gigilewicz (IPN/KUL) przedstawił rolę prymasa Wyszyńskiego w tworzeniu Encyklopedii Katolickiej. Historia tej publikacji rozpoczęła się w 1948 r. od pisma, w którym biskup lubelski i równocześnie Wielki Kanclerz KUL informował, że Episkopat podjął decyzję realizacji Encyklopedii Katolickiej. Pierwszy tom ukazał się w 1973 r., a w ostatnim znalazło się miejsce dla samego Prymasa Tysiąclecia. Wśród prelegentów obecny był również Robert Derewenda (IPN/KUL), który podjął temat stosunku kard. Stefana Wyszyńskiego do inicjatyw duszpasterskich ks. Franciszka Blachnickiego, twórcy Ruchu Światło-Życie.

Konferencja była bardzo owocna. Podczas obrad zwrócono uwagę na pewne zagadnienia warte dalszych badań naukowych.

Podziel się:

Oceń:

2022-10-09 10:40

Wybrane dla Ciebie

Żużlowa GP - Zmarzlik po raz piąty mistrzem świata

2024-09-14 22:10

PAP/Marian Zubrzycki

Bartosz Zmarzlik po raz piąty został indywidualnym mistrzem świata na żużlu. Tytuł zapewnił sobie zajmując drugie miejsce w przedostatnim turnieju Grand Prix w duńskim Vojens. Przed ostatnimi zawodami w Toruniu ma wystarczającą przewagę nad rywalami, by być pewnym złotego medalu.

Więcej ...

Panie, niech Twoja łaska będzie dla mnie pomocą na drogach życia

2024-09-12 11:20

Adobe Stock

Jezus uczy, że nasze wyobrażenia o Nim nie pasują w żadnej mierze do prawdziwego Boga. W Jezusie Chrystusie wszystko stało się nowe. Piotr tego jednak nie rozumie. Aby to pojąć, musi się gruntowanie zmienić. Jego „stare” serce, myślenie starymi kategoriami, nie może przyjąć „nowości”, o której mówi Jezus.

Więcej ...

Apel Biskup Opolskiego

2024-09-15 10:05

Karol Porwich/Niedziela

Biskup opolski Andrzej Czaja zwraca się z gorącą prośbą do wszystkich Diecezjan o ufną i żarliwą modlitwę

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Modlitwa w czasie powodzi. Do kogo zwrócić się w czasie...

Wiadomości

Modlitwa w czasie powodzi. Do kogo zwrócić się w czasie...

Rozważania na niedzielę: Kim są kobiety w dżinsowych...

Wiara

Rozważania na niedzielę: Kim są kobiety w dżinsowych...

Święto Podwyższenia Krzyża Świętego

Wiara

Święto Podwyższenia Krzyża Świętego

Jezus centrum naszego życia

Wiara

Jezus centrum naszego życia

Nie żyje ks. Piotr Sofij. Miał zaledwie 38 lat

Kościół

Nie żyje ks. Piotr Sofij. Miał zaledwie 38 lat

Oświadczenie Księży Sercanów ws. Ks. Michała...

Kościół

Oświadczenie Księży Sercanów ws. Ks. Michała...

Martwy mężczyzna w mieszkaniu wikariusza w Drobinie –...

Kościół

Martwy mężczyzna w mieszkaniu wikariusza w Drobinie –...

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Wiara

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Biskup świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę w...

Kościół

Biskup świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę w...