Reklama

Niedziela w Warszawie

W dobrym brzmieniu

Michał Guzek

Archiwum Michała Guzka

Michał Guzek

O tym, kogo usłyszymy na tegorocznym Festiwalu Chrześcijańskie Granie, kondycji muzyki chrześcijańskiej i pomysłach na ewangelizację młodzieży z Michałem Guzkiem rozmawia Łukasz Krzysztofka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

..Łukasz Krzysztofka: Festiwal Chrześcijańskie Granie został w tym roku nagrodzony przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich Małym Feniksem. Czym dla was jest ta nagroda?

Michał Guzek: To ogromny zaszczyt i wielkie wyróżnienie. Od początku festiwal jest tworzony poprzez wolontariuszy, którzy bezinteresownie zajmują się jego organizacją. Myślę, że właśnie im można dedykować Małego Feniksa. Nagroda jest też dedykowana szczególnie młodym muzykom, wykonawcom, którzy pomimo różnych trudności finansowych i czasami oporu ze strony ludzi Kościoła robią to z ogromną radością i entuzjazmem. Sądzę, że dobrej, czystej radości w trudnym obecnie czasie wszystkim nam potrzeba. Festiwal Chrześcijańskie Granie w od wielu lat staje się wspólnotą ludzi bezinteresownych, związanych i z Kościołem, mediami - ludzi po prostu otwartych na dobro.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

..11. Festiwal Chrześcijańskie Granie startuje już 23 października o godz. 15.00 w Dobrym Miejscu przy ul. Dewajtis. Co będzie czekało na fanów dobrej muzyki?

Będzie wiele atrakcji. Dla młodych rodzin z dziećmi przygotowaliśmy strefy dla dzieci, w których będą mogły się pobawić. Będą również goście specjalni. Stoiska, które są przygotowane mają za zadanie stworzyć przestrzeń spotkania. Bo festiwal to nie tylko muzyka, ale przede wszystkim spotkanie z Bogiem i drugim człowiekiem.

..Gośćmi specjalnymi będą…

Ponieważ festiwal w tym mroku wpisuje się w niedzielę misyjną, będą to m.in. wspólnoty misyjne Domy Serca czy świadectwo młodego człowieka ze wspólnoty Shalom. Przyjadą do nas również kapucyni z Małopolski. Wśród nich znajdą się bracia, którzy w 2012 r. występowali w konkursie Debiuty jako osoby świeckie. A teraz pojawią się na scenie ze świadectwami jako młodzi kapucyni. Zaprezentujemy też dwie inicjatywy. Jedną związaną z kapucynami, czyli spotkanie młodych w Wołczynie, oraz Qulturalne Bierzmowanie.

Reklama

..A kogo z wykonawców zobaczymy i usłyszymy na scenie?

Czołówkę młodej sceny muzyki chrześcijańskiej. To zespoły, które zostały wyłonione przez radiowców, ale także poprzez publikę: „Bonoboco” z Krakowa, „Sezon na czereśnie” z Małopolski i Marta Madejska z Częstochowy. To są często muzycy zawodowi albo grający już od kilku lat, mający na swoim koncie wydane płyty, znane przede wszystkim w swoich środowiskach. Gwiazdami naszego festiwalu będą też dwa zespoły: „Tylko Ty” (laureaci NON STOP CCM) i „Jedno” (Debiut 2021).

..W świeckich mediach muzykę chrześcijańską spotyka się rzadko. Czy mamy do czynienia z jej kryzysem?

Kondycja muzyki chrześcijańskiej jest taka, jak kondycja Kościoła w Polsce. Myślę, że przeżywamy pewien kryzys po covidzie, szczególnie młodzi ludzie nie potrafią do końca odnaleźć się w Kościele, ale na szczęście mamy bardzo dużo perełek - młodych ludzi, którzy dzisiaj chcą chwalić Boga. W Polsce jest kilkadziesiąt młodych zespołów, które co roku nagrywają płytę, albo utwory. Dzisiaj wyzwaniem dla parafii i wspólnot jest zaopiekowanie się takimi zespołami. Chciałbym zaapelować do księży, żeby nie szczędzili czasu, pieniędzy i miejsca dla właśnie tego typu inicjatyw młodzieżowych. Chodzi o to, żeby wychodzili, wręcz dobijali się do ludzi młodych, bo dzisiaj to Kościół musi wyjść do nich i ich szukać. Festiwal jest jedną z propozycji, która chce w imieniu młodych wołać do ludzi Kościoła o wsparcie dla takich inicjatyw młodzieżowych.

..W jaki sposób można to zrobić?

Możemy przyjść na festiwal, kupić bilet poprzez www.patronite.pl lub różne bileterie, oczywiście też na stronie www.festiwal.chrześcijańskiegranie.pl. Każdy zakupiony bilet i wsparcie festiwalu to pomoc w budowie mostu między społeczeństwem a Kościołem.

..Czy dzisiaj trudno jest promować muzykę z wartościami?

Reklama

Jest trudniej niż dawniej, bo środki społecznego przekazu dzisiaj nie docierają tak skutecznie, jak kiedyś do ludzi młodych. Oni są poza mediami tradycyjnymi. Dlatego staramy się dotrzeć z przekazem poprzez środowiska, wspólnoty młodzieżowe, parafie, w których jeszcze ludzie młodzi się znajdują. Mamy nadzieję, że poprzez aktywność młodych ludzi, którzy są jeszcze w parafii, dotrzemy również do tych, którzy znajdują się już poza parafią.

..Dużo jest młodych wykonawców, którzy chcą zajmować się muzyką chrześcijańską?

Jest ich sporo, ale dużo zależy od wsparcia osób, parafii, rodziców, szkół i innych środowisk. Jest Ogólnopolska Lista z Mocą, w ramach której te zespoły mogą się zaprezentować. W różnych rozgłośniach są audycje, które prezentują muzykę chrześcijańską, ale to jeszcze za mało. Myślę, że jeżeli takich festiwali, czy audycji byłoby więcej i też byłoby większe wsparcie w parafiach i wspólnotach dla takiej muzyki, to potencjał w Kościele jest ogromny. Ale jeszcze dzisiaj wiele środowisk niestety nie zobaczyło tego potencjału do końca.

..Na czym polega fenomen muzyki chrześcijańskiej?

Istotą jest zawsze bardzo autentyczny i mocny przekaz. Muzyka jest przestrzenią, która wywołuje dużo emocji i jest też w niej cząstka nieba, piękna, dobra i prawdy. A prawda może zbawić świat. Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem, w Nim tego doświadczamy, a tam, gdzie doświadczamy piękna i dobra, możemy również doświadczyć mocy Boga.

..Festiwal będzie transmitowany przez telewizję ewangelizacyjną www.dobremedia.pl. Dlaczego warto jednak wybrać się osobiście na Dewajtis?

Przez przekaz muzyczny na festiwalu Boża moc i łaska mogą dotknąć i poruszyć serca wielu ludzi. Mam nadzieję, że będzie to festiwal z mocą, który pomoże nam otworzyć się na coś nowego, a błogosławieństwo, którego udziela nam Kościół może pomóc wielu osobom nawet przemienić życie.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-10-22 09:41

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

JEDNO zwycięzcą X Festiwalu Chrześcijańskie Granie 2021

Mat.prasowy

Zespół JEDNO został zwycięzcą X edycji Festiwalu Chrześcijańskie Granie. JEDNO to nazwa grupy która jako druga pojawiła się na scenie Festiwalu „Chrześcijańskie Granie”. Jury usłyszało aranżacje popowe, lekko rockowe, okraszone melodycznym przygrywaniem trąbki.

Więcej ...

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Niedziela legnicka 16/2006

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Wielki Czwartek [Wideo]

2024-03-28 17:07

Materiał prasowy

Rozpoczynamy Triduum Paschalne. Do wspólnego przeżywania tego czasu zapraszają Krzysztof Garczarek i Krzysztof Bagiński, czyli Organiści po godzinach. Gościnnie wspomaga ich ks. Mariusz Szypa - dyrektor Wydziału Katechetycznego Archidiecezji Wrocławskiej, a także Ceremoniarz Archikatedralny. W pierwszym odcinku specjalnym - poświęconym Wielkiemu Czwartkowi oraz jego wieczornej liturgii.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Kościół

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...