Reklama

Niedziela Wrocławska

Urszulański jubileusz

W Auli Wydziału Prawa podsumowano urszulański rok jubileuszowy

Magdalena Lewandowska

W Auli Wydziału Prawa podsumowano urszulański rok jubileuszowy

We wspomnienie św. Urszuli zakończył się jubileuszowy rok 75-lecia Liceum Sióstr Urszulanek we Wrocławiu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość rozpoczęła się od Eucharystii w Kościele Uniwersyteckim, której przewodniczył ks. prof. Włodzimierz Wołyniec. Podczas Mszy św. uczniowie klas pierwszych złożyli także przyrzeczenia na sztandar. – Życzę wam, abyście w szkole urszulińskiej znaleźli odpowiednie środowisko do rozwoju intelektualnego, duchowego i ludzkiego. Niech lata przeżyte w tym liceum dadzą wam dobry fundament pod start w dorosłe życie – mówiła do uczniów przełożona wrocławskich urszulanek s. Kinga Klepek.

Dalsza część uroczystości odbyła się w Auli Wydziału Prawa, gdzie m.in. podsumowano wszystkie działania jubileuszowe. Rozpoczęły się one 5 listopada 2021 roku w rocznicę wybrzmienia pierwszego dzwonka w rodzącej się po II wojnie światowej wrocławskiej szkle prowadzonej przez siostry urszulanki. Rok jubileuszowy obfitował w wiele spotkań, podczas których wspominano historię i budowano ducha urszulińskiej wspólnoty. W sposób szczególny upamiętniono s. Józefę Jezierską, dyrektorkę liceum w latach 1970-2007, wybitną matematyczkę i biblistkę, profesora Papieskiego Wydziału Teologicznego – w marcu tego roku odsłonięta została tablica upamiętniająca jej wkład w budowanie szkoły.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ale rok jubileuszowy to także 75 km Camino na 75 lat. – Zadaniem, które sobie postawiliśmy, było zorganizowanie czterech wędrówek szlakami Camino, a do wspólnego pielgrzymowania zaprosiliśmy uczniów, ich rodziny, nauczycieli, siostry urszulanki i absolwentów szkoły. Wspólnie przeszliśmy drogami św. Jakuba wokół Wrocławia ponad 75 kilometrów. Pierwszy etap odbył się 21 listopada 2021 roku, a ostatni 24 września 2022 i była to trasa z Oławy do Siechnic – opowiadali o akcji uczniowie, którzy brali w niej udział.

75-lecie szkoły zostało też uczczone kulturą – w czerwcu na specjalnej scenie przed Liceum Urszulańskim wystąpił zespół Grubszy Sens, For Fun, Chudoba razem z ukraińską artystka Alyoną Karamanetz, 40 Synów i 30 Wnuków Jeżdżących Na 70 Oślętach, N.O.E. i ks. Jakub Bartczak. Było bardzo radośnie, głośno i tanecznie – wszystko na chwałę Bożą.

Reklama

Jednym z ostatnich jubileuszowych wydarzeń było Insieme sport – prawie 100 młodych ludzi wzięło we Wrocławiu udział w spotkaniu uczniów urszulańskich szkół średnich i w duchu Insieme (z włos. „razem”) podjęli przyjacielską rywalizację sportową.

– Św. Urszula zachęca nas do odwagi i tej odwagi wam życzę. Szczególnie do dzielenia się dobrem, bo tego dobra bardzo dzisiaj potrzeba – mówiła w Auli Wydziału Prawa przełożona prowincjalna sióstr urszulanek s. Iwona Skorupa. – Zapraszam was także do codziennej wierności Bogu i do pielęgnowania wiary. Sama wiedza nie wystarczy. A wiedza połączona z wiarą może was zaprowadzić bardzo daleko – przekonywała.

Ostatnim akcentem jubileuszu będzie 6 listopada dziękczynna pielgrzymka na Jasną Górę, by odnowić przyrzeczenia poczynione w latach 50 na wzór przyrzeczeń kard. Stefana Wyszyńskiego.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-10-22 18:32

Wybrane dla Ciebie

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła uzdrowiona

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sierpień 1951 roku na Podlasiu był szczególnie upalny. Kobieta pracująca w polu co i raz prostowała grzbiet i ocierała pot z czoła. A tu jeszcze tyle do zrobienia! Jak tu ze wszystkim zdążyć? W domu troje małych dzieci, czekają na matkę, na obiad! Nagle chwyciła ją niemożliwa słabość, przed oczami zrobiło się ciemno. Upadła zemdlona. Obudziła się w szpitalu w Białymstoku. Lekarz miał posępną minę. „Gruźlica. Płuca jak sito. Kobieto! Dlaczegoś się wcześniej nie leczyła?! Tu już nie ma ratunku!” Młoda matka pogodzona z diagnozą poprosiła męża i swoją mamę, aby zawieźli ją na Jasną Górę. Jeśli taka wola Boża, trzeba się pożegnać z Jasnogórską Panią.

Więcej ...

Wytrwajcie w miłości mojej!

2024-05-03 22:24

Agata Kowalska

Wytrwajcie w miłości mojej! – mówi jeszcze Jezus. O miłość czy przyjaźń trzeba zabiegać, a kiedy się je otrzymuje, trzeba starać się, by ich nie spłoszyć, nie zmarnować, nie zniszczyć. Trzeba podjąć wysiłek, by w nich wytrwać. Rzeczy cenne nie przychodzą łatwo. Pojawiają się też niezmiernie rzadko, dlatego cenić je trzeba, kiedy się wreszcie je osiągnie, trzeba podjąć starania, by w nich wytrwać.

Więcej ...

Prymas Polski: gdy czynisz znak krzyża, głosisz miłość Boga

2024-05-05 16:06
Abp Wojciech Polak

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

„Gdy z wiarą patrzysz na krzyż, gdy czynisz znak krzyża na sobie, gdy znakiem krzyża błogosławisz drugich, głosisz miłość Boga potężniejszą niż grzech, potężniejszą niż śmierć. Miłość, która zwycięża obojętność i nienawiść, która niesie przebaczenie i pojednanie, która przygarnia i jednoczy” - mówił w niedzielę w Pakości Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z...

Sport

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...