Reklama

Jasna Góra

Dzień Modlitw za Więźniów

sampsyo / Foter.com / CC BY

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W liturgiczne wspomnienie Dobrego Łotra, 26 marca, obchodzony jest Dzień Modlitw za Więźniów. W kaplicach więziennych wielu zakładów karnych na terenie Polski, księża kapelani będą sprawowali Msze w intencji więźniów i ich rodzin. Ogólnopolskie uroczystości odbędą się na Jasnej Górze.

"Kwestią kluczową jest dziś zapobieganie przestępczości wśród ludzi młodych" – podkreśla w rozmowie z KAI ks. Paweł Wojtas, naczelny kapelan więziennictwa. Chcemy poprzez taki dzień uświadamiać społeczeństwu jak zabezpieczać młodego człowieka przed przestępczością" - dodaje.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dzień Modlitw za Więźniów ustanowili polscy biskupi w marcu 2009 r.

Stowarzyszenie Ewangelicznej Pomocy Więźniom "Bractwo Więzienne" zachęca wiernych w Polsce do objęcia pamięcią modlitewną osadzonych – tych, którzy odnaleźli Boga i tych, którzy są od Niego daleko.

Ogólnopolskie uroczystości Dnia Modlitw za Więźniów odbędą się na Jasnej Górze. O godz. 14.30 w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej zostanie odprawiona Msza św. Na wspólnej modlitwie spotkają się kapelani zakładów karnych, funkcjonariusze i delegacje więźniów oraz członkowie Bractwa Więziennego. Następnie odbędzie się spotkanie w kaplicy różańcowej a o godz. 21.00 - Apel Jasnogórski.

Zgodnie z sugestią ks. Pawła Wojtasa, w kaplicach więziennych wielu zakładów karnych na terenie Polski księża kapelani będą sprawowali tego dnia Eucharystię w intencji więźniów i ich rodzin.

Ks. Wojtas, który uczestniczy w międzynarodowych konferencjach poświęconych więziennictwu powiedział w KAI, że wszędzie dość powszechne jest przekonanie że więźnia trzeba tępić i niszczyć. "Tymczasem istotą więziennictwa jest proces naprawczy" - podkreśla.

Duszpasterstwo więzienne jest też bardzo ważne dla prewencji młodego człowieka przed przestępczością - zaznacza ks. Wojtas. Kapelani więzienni mają doświadczenie wynikające ze znajomości konkretnych ludzkich losów. Wiedząc, co może doprowadzić młodego człowieka za kraty, dzielą się z młodzieżą swoim doświadczeniem, przestrzegając przed różnymi zagrożeniami, które mogą zrujnować życie. Wśród nich są np. nieodpowiedzialne zachowania seksualne, z czym często związane jest nadużywanie alkoholu i narkotyki - twierdzi ks. Wojtas.

Reklama

Wśród polskich więźniów posługuje blisko 200 kapelanów. Sprawują oni opiekę duszpasterską w zakładach karnych, aresztach śledczych oraz w tzw. oddziałach zewnętrznych. Jest to część zakładu karnego – choć najczęściej znajdują się one poza zakładem głównym – w którym więźniowie przygotowują się do wyjścia na wolność.

Do wielu spośród 160 zakładów karnych docierają Członkowie Bractwa Więziennego, którzy wspomagają w posłudze kapelanów więziennych. W ramach działań statutowych członkowie Bractwa przygotowują oprawę Mszy św., organizują dla osadzonych spotkania biblijne i modlitewne, przygotowują chętnych do przyjęcia sakramentów. Prowadzą też ewangelizację w radiowęźle więziennym, wyświetlają filmy religijne, prowadzą biblioteki, wydają gazety wewnętrzne, prowadzą indywidualne rozmowy z więźniami, wysyłają im paczki, pomagają w rozwiązywaniu konfliktów rodzinnych.

W miarę możliwości członkowie Bractwa pomagają swoim podopiecznym także po wyjściu na wolność. Dzięki ich pracy wielu więźniów nawraca się, niektórzy podejmują apostolat wśród towarzyszy z celi więziennej i w innych zakładach karnych. Dają świadectwa wiary w kościołach i mediach, opowiadając o otrzymanej od Boga łasce.

Stowarzyszenie Ewangelicznej Pomocy Więźniom "Bractwo Więzienne" powołali w 1992 r. ks. Jan Sikorski (ur. 1935), naczelny kapelan więziennictwa RP i proboszcz parafii św. Józefa Oblubieńca w Warszawie, oraz jego najbliższa współpracownica Janina (Nina) Szweycer-Grupińska (1914-1994).

Reklama

Wolontariusze posługujący więźniom wywodzą się m.in. z Odnowy w Duchu Świętym, Legionu Maryi, Instytutu św. Brata Alberta, Wspólnoty Krwi Chrystusa, Ruchu Rodzin Nazaretańskich, Drogi Neokatechumenalnej. Bractwo liczy ok. 400 członków i ok. 500 sympatyków.

Zgodnie z sugestią naczelnego kapelana więziennego, w kaplicach więziennych wielu zakładów karnych na terenie Polski księża kapelani będą sprawowali tego dnia Eucharystię w intencji więźniów i ich rodzin.

Jest to także szczególny dzień dla byłych więźniów i ich rodzin. Spotkanie dla nich odbędzie się np. w Szczecinie – w Domu Pielgrzyma na os. Słonecznym. O godz. 15 Mszę św. odprawi tam ks. Robert Kos, kapelan więziennictwa w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.

Natomiast w poniedziałek, 31 marca z inicjatywy ks. Pawła Wojtasa odbędzie się w Warszawie dziesiąta już konferencja poświęcona prewencji młodzieży przed przestępczością. W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele Biura Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, Komendy Głównej Policji oraz obydwu warszawskich kurii biskupich. Konferencja rozpocznie się o godz. 10.30 w stołecznym kinie Praha.

Podziel się:

Oceń:

2014-03-25 17:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Szturmujmy niebo w intencji chorych dzieci!

Więcej ...

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

2024-04-29 12:13
Śp. Ks. Zbigniew Nidecki

Materiały kurialne

Śp. Ks. Zbigniew Nidecki

Odszedł do wieczności ks. kan. Zbigniew Nidecki, kapłan diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Więcej ...

Meksyk: Porwanie biskupa słynącego z prób mediacji między kartelami narkotykowi

2024-04-30 09:24

Episkopat Flickr

Emerytowany biskup rzymskokatolicki, który zasłynął z prób mediacji między kartelami narkotykowymi w Meksyku, został porwany – poinformowała w poniedziałek Meksykańska Rada Biskupów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Kościół

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

Kościół

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

Św. Katarzyna ze Sieny

Święci i błogosławieni

Św. Katarzyna ze Sieny

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Wiara

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego