Dziś w Trybunale Koronnym w Lublinie o godz 17.00 odbędzie się konferencja pod patronatem Klubu Inteligencji Katolickiej poświęcona promocji książki prof. Mieczysława Ryby „Odkłamać wczoraj i dziś”.
Głównym tematem całej konferencji będzie szeroko rozumiana historia. Prof. Henryk Kiereś, jeden z gości, będzie mówił o historii w kulturze, natomiast prof. Mieczysław Ryba o prawdziwej historii jako mistrzyni dobrej polityki. Ponadto, w programie zaplanowano występy Wojciecha Bernatowicza na gitarze klasycznej oraz orkiestry barokowej pod dyrekcją Teresy Krasowskiej, które zapewnią miłe dla ucha chwile.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Podczas spotkania będzie można nabyć książkę „Odkłamać wczoraj i dziś” oraz inne publikacje wydawnictwa PROHIBITA, jak również pozycje proponowane przez Klub Inteligencji Katolickiej w Lublinie.
Prof. Mieczysław Ryba autor książki, jest znanym felietonistą historycznym oraz politycznym, udzielającym się w m.in. w Radiu Maryja oraz Naszym Dzienniku. Ponadto jest wiceprzewodniczącym Rady Miasta Lublin, Kierownikiem Katedry Historii Systemów Politycznych XIX i XX w. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz prezesem Klubu Inteligencji Katolickiej im. prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Jednym z organizatorów wydarzenia jest Klub Inteligencji Katolickiej w Lublinie. Jego początki sięgają 1976 roku, kiedy Prymas Polski Stefan Wyszyński wyraził życzenie skierowane do prof. Czesława Strzeszewskiego o utworzenie Klubu. Tak mówi o nim prezes, prof. Mieczysław Ryba: „Klub Inteligencji Katolickiej w Lublinie im. prof. Czesława Strzeszewskiego od blisko czterdziestu lat stara się nawiązywać do tego, co w naszej polskiej tradycji najważniejsze i najpiękniejsze. Już samo nazwisko założyciela Klubu, profesora Czesława Strzeszewskiego, zobowiązuje. Był to jeden z najwybitniejszych znawców i propagatorów Katolickiej Nauki Społecznej. Jest to właśnie dziedzictwo, do którego staramy się nieustannie nawiązywać”.
Od 15 już lat klub wydaje „Zeszyty Społeczne”, w których publikowane są prace wybitnych przedstawicieli KUL i innych ośrodków naukowych z zakresu katolicyzmu społecznego, jego historii oraz problematyki społecznej w Polsce oraz poza nią. Do dzisiaj organizowane są cykliczne spotkania dotyczące dyskusji na bieżące problemy społeczno-polityczne.